در خصوص قرار جلب سیار چیست؟نیاز به وکیل دارید میتوانید با شماره02177719337 بگیرید . پاسخگویی از 9 صبح تا 18 می باشد. تماس فقط از تهران و شهر های اطراف -شهرستان پاسخگویی نداریم.
برای قرار جلب سیار چیست؟ نیاز به مشاوره حقوقی دارید میتوانید با شماره02177719337 تماس بگیرید . پاسخگویی از 9 صبح تا 18 می باشد. تماس فقط از تهران و شهر های اطراف -شهرستان پاسخگویی نداریم.😊

ما در این مقاله به بررسی ابعاد صدور قرار جلب سیار پرداخته ایم برای آگاهی بیشتر در این زمینه با ما همراه باشید تا از صفر تا صد قرار جلب سیار و چگونگی صدور جلب آگاهی پیدا کنید.

دستور جلب چیست؟

قرار جلب در دو صورت صادر میگردد گاهی مقام قضائی در روند اجرای حکم، برای مجبور کردن محکوم به اجرای حکم قرار جلب صادر می‌نمایدد و گاهی نیز زمانی که مظنون هنوز مجرمیت وی اثبات نشده است(به عنوان متهم جلب می گردد)،  مقام قضائی برای رسیدگی و انجام تحقیقات بیشتر دستور جلب  شخصی را که از او شکایت شده است صادر می‌کند. 

کدام عنوان صحیح است؟ حکم جلب یا قرار جلب؟

حکم جلب اصطلاحی عامیانه است و درعلم حقوق به آن قرار جلب یا دستور جلب می گویند، زیرا در اصطلاح حقوقی و قضایی حکم، به معنای رای دادگاه می باشد. در صورتی که دستور جلب رأی محسوب نشده و به نوعی دستور مقام قضائی است.

قرار جلب، در امور کیفری دستوری است که قاضی پرونده در مراحل مختلف برای دستگیری افراد ی که حضور آن ها مطابق قانون در دادرسی لازم است و از حضور امتناع می کنند تحت شرایط قانونی صادر می‌نماید تا آنان را به محضر دادگاه بیاورند.

در نتیجه قرار جلب در دو صورت صادر می‌گردد:

زمانی که مقام قضائی در روند اجرای حکم، برای مجبور کردن محکوم  به اجرای حکم، قرار جلب صادر می‌کند.

و همچنین زمانی که هنوز مظنون است و مجرمیت وی اثبات نشده است (متهم)، مقام قضائی  برای رسیدگی به اتهام و انجام تحقیقات مقدماتی دستور جلب متهم را که از او شکایت شده است صادر می‌نماید.

البته در این مرحله از دادرسی هنوز معلوم نیست که متهم ،مجرم است یا خیر و تنها  اتهام و یا اتهاماتی در مورد او وجود دارد و به این دلیل که دلائلی برای متهم بودن فرد وجود دارد، مقام قضائی این قرار را صادر می‌نماید.

پیشنهاد ما برای شما:قرار صدور وثیقه چیست ؟ چه اموالی را که میتوان به عنوان وثیقه معرفی کرد؟ از وثیقه تا آزادی متهم

شرایط صدور قرار جلب:

ابتدا متهم را به مرجع قضائی دعوت می‌نمایند و چنانچه وی در مرجع قضائی حاضر نگردد، برای رسیدگی  و انجاام تحقیقات لازم درپرونده ،مقام قضائی او را جلب می‌کنند.

قرار جلب در امور حقوقی:

در دعاوی حقوقی زمانی می‌توان دستور جلب صادر کرد که در زمان اجرای حکم، مالی از بدهکار به دست نیاید یا خود بدهکار مالی را برای ادای دین خود معرفی ننماید، بنابراین مقام قضائی مربوطه  با توجه به ماده ۲ قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی، حکم جلب  محکوم را صادر می‌کند و این تنها جایی است که برای طرفین دعوی حقوقی جلب پیش بینی شده است و در سایر موارد نمیتوان طرفین دعوی حقوقی را به دادرسی جلب نمود.

صدور دستور جلب:

هر مقام قضائی تنها در حوزه قضایی خویش می‌تواند دستور جلب صادر نماید، به طور مثال، کل استان تهران یک حوزه قضایی محسوب می گردد و مقام قضائی تهران فقط توانایی صدور قرار جلب سیار را در حوزه استان تهران را خواهد داشت و چنانچه شخصی که قرار است برایی وی دستور جلبی صادر گردد  در خارج از حوزه قضایی باشد، می بایست  به حوزه قضایی دیگر «نیابت» داده شود تا مرجع نایب اقدام به جلب وی نماید.

قرار جلب سیار به دو روش اجرا می‌گردد:

الف) گاهی امکان دارد مقام قضائی دستور جلب را به یک کلانتری خاص ابلاغ نماید که این نوع از قرار جلب ، قرار جلب عادی است.

ب) دستور جلبی که مقام قضائی تحت شرایطی خاص که در قانون پیش بینی شده و به درخواست شاکی در اختیار وی قرار می دهد تا هر کجا محکوم و یا متهم را پیدا نمود  به ضابطان قضایی اطلاع دهد تا او  را دستگیر نمایند، که به آن جلب سیار می گویند.

شرایط صدور قرار جلب سیار:

مطابق با ماده ۱۸۴ قانون آیین دادرسی کیفری :

در صورتی که متواری بودن متهم به نظر بازپرس محرز باشد،برگه جلب با تعیین مدت اعتبار در اختیار ضابطان دادگستری قرار می گیرد تا هر جا متهم را یافتند جلب و نزد بازپرس حاضر کنند.

تبصره یک: چنانچه جلب متهم به هر علت در مهلت تعیین شده میسر نشود،ضبطان مکلفند علت عدم جلب متهم را گزارش کنند.

تبصره دو:در صورت ضرورت ،بازپرس می تواند برگه جلب را برای مدت معین در اختیار شاکی قرار دهد تا با معرفی او،ضابطان حوزه قضائی مربوطه،متهم را جلب کنند و تحویل دهند

تبصره سه:در صورتی که متهم در منزل یا محل کار خود یا دیگری مخفی شده باشد،ضابطان باید حکم ورود بهآن محل را از مقام قضائی اخذ کنند»

در ادامه بخوانید:آزادی مشروط چیست

گروه وکلای حکمت:

برای دریافت اطلاعات بیشتر در ارتباط با قرار جلب سیار و شرایط صدور قرار جلب سیار کافی است با شماره های درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید تا با دریافت مشاوره حقوقی با وکیل پایه یک دادگستری پاسخ سوال خود را دریافت کنید.

آدرس: شعبه ۱ تهران- فلکه اول تهرانپارس خیابان ۱۴۲ شرقی روبروی پاساژ سپید پلاک ۳۹ طبقه دوم واحد ۵

آدرس: شعبه ۲ تهران- نیاوران نرسیده به چهارراه کامرانیه روبروی پاساژ نارون پلاک ۱۲۷ طبقه ۶ واحد ۱۱

تلفن: ۰۲۱۷۷۷۱۹۳۳۷ – ۰۲۱۲۶۴۵۵۶۸۸

یک سوال جزئی درباره قرار جلب سیار چیست؟ دارید ؟ در بخش دیدگاه ها بپرسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در ادامه این مقالات را نیز بخوانید

مشاوره حقوقی تلفنی 09123439500

توجه !

اگر در خصوص قرار جلب سیار چیست؟ نیاز به وکیل یا مشاوره حقوقی دارید

وکلا و مشاورین حقوقی گروه وکلای حکمت در زمینه میتوانند به شما کمک کنند.کافیست تماس بگیرید.

اگر با موبایل این صفحه را میبینید برای تماس مستقیم کافیست روی دکمه های بالا کلیک کنید.