در خصوص قرار منع تعقیبنیاز به وکیل دارید میتوانید با شماره02126455688 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . پاسخگویی از 9 صبح تا 18 می باشد. تماس فقط از تهران و شهر های اطراف -شهرستان پاسخگویی نداریم.
برای قرار منع تعقیب نیاز به مشاوره حقوقی دارید میتوانید با شماره02126455688 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . پاسخگویی از 9 صبح تا 18 می باشد. تماس فقط از تهران و شهر های اطراف -شهرستان پاسخگویی نداریم.😊

اگر شاکی پرونده کیفری در دادسرا باشید ممکن است چشمتان به کلمه ی قرار منع تعقیب خورده باشد و برایتان سوال پیش آمده باشد که این کلمه به چه معناست و کجا چه زمانی بکار می رود ؟

قرار چیست؟

هنگامی که فرایند رسیدگی آغاز می گردد و پرونده ای در دادسرا مطرح می شود تا هنگامی که تحقیقات مقدماتی پایان پذیرد قرارهای مختلفی از طرف مقامات قضایی صادر می شود که بعضی از آن ها به منظور تعیین تکلیف دسترسی پیدا کردن به متهم و برخی دیگر برای تکمیل شدن فرایند تحقیقات و برخی هم در پایان تحقیقات مقدماتی صادر می شود ، به قرارهایی که بعد از اتمام تحقیقات مقدماتی صادر می گردد (قرار نهایی) نامیده می شوند. قانون آیین دادرسی کیفری قرار را تعریف نکرده است لیکن قانون گذار در ماده ۲۹۹ قانون آیین دادرسی مدنی به تعریف ضمنی قرار پرداخته است.

قرار منع تعقیب چیست؟

وقتی شکایتی در دادسرا مطرح است بازپرس یا دادیار تحقیق وظیفه انجام تحقیقات مقدماتی و بررسی دلایل را به عهده دارند و در نهایت پس از انجام تحقیقات لازم و بررسی دلایل موجود، تصمیم و رای خود را که همیشه به صورت قرار است، صادر می کنند.

قرار منع تعقیب جایی بکار می رود که :

عمل متهم مجرمانه نباشد (عمل به عنوان جرم در قوانین ما پیش بینی نشده باشد) و یا اینکه عمل نسبت داده شده به متهم جرم باشد اما دلایل کافی برای مجرم بودن متهم وجود نداشته باشد ،مقام قضایی (حسب مورد بازپرس یا دادیار تحقیق)قرار منع تعقیب صادر می نماید.

منع تعقیب در موارد ذیل صادر می باشد :

1-قرار منع تعقیب صادره از ناحیه بازپرس به دلیل جرم نبودن عمل ارتکابی

2-قرار منع تعقیب صادره به دلیل فقدان دلیل با کافی نبودن دلیل

مهلت اعتراض به قرار منع تعقیب :

قرار منع تعقیب صادره از سوی دادسرا ظرف مدت ده روز از تاریخ ابلاغ و قرار منع تعقیب صادره از دادگاه ظرف مدت بیست روز از تاریخ ابلاغ قابل اعتراض در دادگاه صالحه می باشد.

پیشنهاد می شود این مطلب را از دست ندهید:قرار بازداشت موقت

اعتراض به قرار منع تعقیب:

در مواردی که دادگاه صالح اعتراض شاکی را وارد تشخیص دهد و به لحاظ این که اتهام حسب دلائل موجود در پرونده متوجه متهم باشد که دادسرا این موضوع را لحاظ ننموده باشد؛لذا چنانچه قرار توسط دادسرا صادر شده باشد،آن را نقض و قرار جلب به دادرسی و انجام تحقیقات مقدماتی را صادر و پرونده را جهت انجام دستور به دادسرا اعاده می نماید. در این مورد دادسرا مکلف به انجام دستور دادگاه می باشد و در این صورت متهم احضار و حسب نظر دادگاه و اتهامی که دادگاه اعلام نموده است به وی تفهیم اتهام خواهد نمود و در صورت نیاز اقدام به صدور قرار تأمین کیفری  و اخذ آخرین دفاع متهم را استماع می نماید و پرونده با صدور قرار مجرمیت و کیفر خواست به دادگاه ارسال می نماید.

البته به این نکته می بایستی توجه نمود که قرار مجرمیت اخیر نیازی به  تأیید دادستان نخواهد داشت؛ چرا که دادسرا منحصرا به نظر دادگاه اشاره می کند و تنها دلیل مجرمیت متهم را نظریه دادگاه اعلام خواهد کرد.حتی اداره ی حقوقی قوه ی قضائیه در نظریه مشورتی خود اعلام داشته است که در این زمینه نیازی به صدور کیفر خواست از ناحیه دادستان را ندارد.

سوال مهمی که در این خصوص وجود دارد این است که  آیا دادسرا می تواند در این مورد برنظر خود پافشاری نماید و اقدام به صدور مجدد قرار منع تعقیب  یا موقوفی تعقیب نماید؟

هرچند رویه قضایی گاه در مواردی اختلاف بین بازپرسان و دادیاران با قضات دادگاه را نشان می دهد ولی می بایست توجه نمود که در نهایت با توجه به این که دادسرا در معیت دادگاه فعالیت می نماید و همچنین مکلف به تبعیت از نظر دادگاه می باشد و نمی تواند دراین مورد مخالفتی نماید مگر اینکه موجب جدیدی برای صدور چنین قراری حادث شده باشد مثل این که متهم فوت نماید یا مشمول عو اعم از عمومی (به موجب قوه مقننه یا مجلس شورای اسلامی) یا خصوصی(از طریق عفو رهبری ) شود

لازم به یادآوری این نکته مهم است که با استناد به ماده 278 قانون آیین دادرسی کیفری «…..هرگاه به علت فقدان یا عدم کفایت دلیل قرار منع تعقیب صادر شده و در دادسرا قطعی گردد نمی توان بار دیگر متهم را به همان اتهام تعقیب کرد مگر پس از کشف دلیل جدید، در این صورت با نظر دادستان یرای یک بار قابل تعقیب است و اگر این قرار در دادگاه قطعی شود ،پس از کشف دلیل جدید به درخواست دادستان می توان او را برای یک بار با اجازه دادگاه صالح برای رسیدگی به اتهام ،تعقیب کرد. در صورتی که دادگاه تعقیب مجدد را تجویز کند بازپرس یا دایار تحقیق مطلبق مقررات رسیدگی می کند.

یک سوال جزئی درباره قرار منع تعقیب دارید ؟ در بخش دیدگاه ها بپرسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در ادامه این مقالات را نیز بخوانید

مشاوره حقوقی تلفنی 09123439500

توجه !

اگر در خصوص قرار منع تعقیب نیاز به وکیل یا مشاوره حقوقی دارید

وکلا و مشاورین حقوقی گروه وکلای حکمت در زمینه میتوانند به شما کمک کنند.کافیست تماس بگیرید.

اگر با موبایل این صفحه را میبینید برای تماس مستقیم کافیست روی دکمه های بالا کلیک کنید.