در خصوص قولنامه نیاز به وکیل دارید میتوانید با شماره02177719337 بگیرید . پاسخگویی از 9 صبح تا 18 می باشد. تماس فقط از تهران و شهر های اطراف -شهرستان پاسخگویی نداریم.
برای قولنامه نیاز به مشاوره حقوقی دارید میتوانید با شماره02177719337 تماس بگیرید . پاسخگویی از 9 صبح تا 18 می باشد. تماس فقط از تهران و شهر های اطراف -شهرستان پاسخگویی نداریم.😊

یکی از قراردادهای رایج بین عموم، قولنامه اموال منقول و غیرمنقول میباشد نوع آن و چگونگی تنظیم آن و دیگر شرایط از اهمیت بالایی برخوردار است که در صورت نیاز میتوانید تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

قولنامه چیست؟

ورقه‌ای که خریدار و فروشنده در باب معامله‌ای می‌نویسند و امضا می‌کنند تا در مدت معیّن برای معاملۀ قطعی حاضر شوند.

تنظیم قولنامه در عرف چگونه است؟

گاهی اوقات خریدار و فروشنده قصد انجام معامله ای را در آینده دارند ولی شرایط انجام آن فعلا مقدور  نیست ، فلذا نوشته ای را بین خود تنظیم می کنند تا در زمان مشخصی در آینده به آن عمل کنند که به آن نوشته قولنامه می گویند .

برای مثال ؛ خریدار قصد خرید خانه ای را از فروشنده دارد که ثمن معامله ( مبلغ ) کافی نمی باشد که فی مابین خود قولنامه ای را تنظیم میکنند و خریدار مبلغی را به عنوان بیعانه به فروشنده می دهد و الباقی ثمن را در تاریخ های ذکر شده در قولنامه پرداخت می کند و بعد از اتمام آن ، نسبت به تنظیم سند و انتقال مالکیت اقدام می کنند.

در حقیقت در قولنامه ،اگر شروط و بندهای مناسب قید نگردد ،بیع یا معامله قطعی نیست و لکن در مبایعه نامه بیع قطعی است.

و لکن در هر صورت در محکمه قاضی به نوع شروط مندرج در قولنامه توجه می کند تا به میزان اعتبار آن پی ببرد. در هر صورت با توجه به نوع مفاد و شروط مندرج در مبایعه نامه ،میزان اعتبار مبایعه نامه از قولنامه بیشتر است.

وقتي قولنامه نوشته مي‌شود يعني بين خريدار و فروشنده يک سري قول و قرارهايي رد و بدل شده است.

اعتبار قولنامه تا چه زمانی است:

۱٫ در هر صورت در اصل قولنامه مانند سایر قراردادهایی که طرفین برای انجام تعهدی تنظیم می کنند، در دادگاه معتبر است مگر خلاف آن اثبات گردد که به موجب آن می توان الزام طرف معامله ای را که از انجام تعهدش سر باز زده از دادگاه خواستار شد.

۲٫اگر فروشنده از حضور در دفتر اسناد رسمی و انتقال رسمی ملک به خریدار خودداری کند خریدار می تواند از دادگاه صالح درخواست نماید تا او را برای به نام زدن سند در دفترخانه مجبور کند اگر شروط آن محکم باشد.

ماده ۱۰ قانون مدنی در رابطه به اعتبار این نوع قراردادها بیان می دارد:

قراردادهای خصوصی نسبت به کسانی که آن را منعقد نموده اند در صورتی که مخالف صریح قانون نباشد نافذ است.

 روش و راهکار مهم در تنظیم قولنامه که باید به آن توجه داشته باشیم:

۱-سند ملک مورد معامله را شخصاً ملاحظه کنیم تا از مورد رهن و وثیقه بود آن اطمینان پیدا کنیم.

۲-قولنامه باید در سه نسخه تهیه شود.

۳-نوشتن تاریخ روز معامله

۴- ثبت مشخصات طرفین معامله ، به عنوان خریدار و فروشنده

۵-مورد معامله ، که می تواند زمین ، ساختمان ، باغ و … باشد.

۶-بهای مورد معامله

۷-شرایط قرارداد

پیشنهاد ما برای شما:نحوه فسخ مبایعه نامه -فسخ مبایعه نامه از ناحیه فروشنده یا خریدار(صفرتا صد ) شرایط فسخ مبایعه نامه

نکات کاربردی و مهم در تنظیم قولنامه:

۱- قرارداد کاملاً قانونی باشد:

در تنظیم قولنامه و یا مبایعه نامه حتماً محکم کاری کنید. به این معنا که تعهدات طرفین حتما براساس قوانین کشوری در قرارداد لحاظ گردد تا در زمان تنظیم سند رسمی ملک، مشکلی بروز نکند.

۲- از وجود ملک، اطمینان حاصل کنید:

برای خرید ملک تا زمانی که خودتان به شخصه مراجعه نکرده و از وجود ملک مطمئن نشده اید، اقدام به امضای مبایعه نامه و قولنامه نکنید. البته رویت ملک به تنهایی کافی نیست. بلکه اسناد و مدارک را نیز به دقت کنترل کرده و از مالکیت آن اطمینان حاصل کنید.

۳- نحوه پرداخت وجه مشخص گردد:

کمتر کسی می‌تواند هزینه ملک خریداری شده را نقدا و یکجا پرداخت کید. قطعاً شما نیز از جمله افرادی هستید که تنها به صورت اقساطی قادر به خرید ملک خواهید بود.

اما برای اینکه بعدا در روند پرداخت هزینه‌ها مشکلی بروز نکرده و فروشنده نخواهد پیش از موعد از شما درخواست پول کند، حتماً تاریخ قسط‌ ها در مبایعه نامه مشخص شود. در مورد قولنامه نیز تعیین کنید اولین هزینه پرداختی در چه تاریخ و به چه میزان پرداخت شود.

۴- موارد استثنا را در قرارداد ذکر کنید:

مبایعه نامه نوعی از قرارداد است که بیشترین کاربرد دارد. شما یک آپارتمان را پیش خرید می‌کنید و موظف هستید تا زمان آماده شدن ساختمان و تحویل سند، سه چهارم مبلغ را پرداخت کنید.

اگر خریدار در پرداخت مبالغ در تاریخ‌های تنظیم شده کوتاهی کند، باید مبلغی را به عنوان جریمه پرداخت کند و اگر در زمان تحویل سند، فروشنده موفق نشده باشد بنا را به موقع آماده و تحویل دهد، لازم است مبلغی را به عنوان جریمه به فروشنده پرداخت کند.

۵- قرارداد ملک باید دارای شاهد باشد:

تفاوتی ندارد که خرید آپارتمان را از طریق مبایعه نامه انجام می‌دهید و یا در ابتدا به سراغ قولنامه می‌روید. در هر صورت به جز شما و فروشنده، باید نفر سومی به عنوان شاهد این قرارداد را امضا کند که معمولاً صاحبان بنگاه‌های معاملاتی این کار را انجام خواهند داد. این شاهد در صورت بروز مشکل، به صورت بی‌طرف در دادگاه شهادت خواهد داد.

در ادامه بخوانید:میزان اعتبار قولنامه دستی 

تفاوت مبایعه نامه و قولنامه در چیست؟

مبایعه نامه:

مبایعه نامه قراردادی است که طی آن بیع انجام شده است.بیع به قراردادی اطلاق می شود که طبق آن مالی به دیگری فروخته می شود.در نتیجه عرفاً قرارداد مکتوبی که بین طرفین(فروشنده و خریدار یا بایع و مشتری) تنظیم می گردد و بر اساس آن مالی در مقابل دریافت عوض یا بهاء یا قیمت فروخته می شود، مبایعه نامه به شمار می رود.این اصطلاح به صورت بیع نامه نیز به کار می رود و مفهوم آن تفاوتی با مبایعه نامه ندارد.

قولنامه:

گاهی افراد قصد خرید یا فروش مالی را دارند، ولی مقدمات آن فراهم نیست، مثلاً خریدار پول کافی ندارد و یا فروشنده باید نسبت به مفاصا (تصفیه) حساب های شهرداری و دارائی و غیره اقدام نماید در این حالت طرفین، قراردادی عادی تنظیم می نمایند و در آن متعهد می شوند در زمان و مکان مشخصی (دفتر اسناد رسمی) حضور یابند و با شرایط تعیین شده در قرارداد معامله را واقع سازند. به این قرارداد تنظیم شده قولنامه می گویند.

 

نیاز به وکیل دارید با شماره های زیر تماس بگیرید.

به مطالعه تان ادامه بدهید.

یک سوال جزئی درباره قولنامه دارید ؟ در بخش دیدگاه ها بپرسید

یک پاسخ

  1. سلام.ما قولنامه دستی در سال ۸۶ از پدرم داریم که باغی را از ایشان خریده ایم.در قولنامه نوشته شده مبلغ ده میلیون تومان به عنوان ثمن که با امضای این قرارداد به دریافت ان اقرار میکند.حال پدرم از دادن حق ما خودداری میکند.هنوز سند ندارد.اقدام به دریافت سند ملک کرده اند و میخواهند به مشتری دیگری بفروشند .حال تکلیف ما چیست چه دادخواستی بدهیم .ایا فرستادن اظهارنامه برای ایشان و اداره ثبت بدهیم باعث اقدام منفی از سوی ایشان نمیشود.با توجه به اینکه در مبایعه نامه ذکر شده فروشنده باید در دریافت سند همه گونه همکاری را با خریدار بکند ولی تاریخ ندارد.چه کنیم.مرسی.اداره ثبت گفت فقط یه وکالتنامه از فروشنده کافی است چگونه ایشان را ملزم به حضور در دفتر و دادن وکالتنامه کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همین الان مشاوره حقوقی رزرو کنید. تا مشکل تان حل شود.

در ادامه این مقالات را نیز بخوانید

مشاوره حقوقی تلفنی 09123439500

توجه !

اگر در خصوص قولنامه نیاز به وکیل یا مشاوره حقوقی دارید

وکلا و مشاورین حقوقی گروه وکلای حکمت در زمینه میتوانند به شما کمک کنند.کافیست تماس بگیرید.

اگر با موبایل این صفحه را میبینید برای تماس مستقیم کافیست روی دکمه های بالا کلیک کنید.