لعان چیست؟ و آیا در لعان باید عده نگه‌ داشت؟

لعان چیست

یکی از مواردی که سبب انقطاع بنیان خانواده و پایان آن میباشد تاسیس لعان میباشد که از شرع گرفته شده است برای اینکه با آن آشنا شوید میتوانید تا پایان مقاله با ما همراه باشید .

لعان :

به معنای دور کردن از خود و راندن است . و این در مواردی است که مرد همسر خود را متهم به زنا یا نفی ولد کند، و زن ادعا دارد فرزند از آنِ شوهرش می‌باشد .

آثار لعان :

وقتی لعان تحقق یافت، قاضی، بین آن دو جدایی می‌اندازد به گونه‌ای که برای همیشه بر یکدیگر حرام می‌شوند بعد از این جدایی زن باید برای ازدواج مجدد، عده نگه‌دارد .

عده در لعان : 

در شرایط مختلف، زن باید عده‌های متفاوتی داشته باشد و در جایی مانند لعان که نکاح با فسخ (نه طلاق) از بین می‌رود، گفته‌اند که عدۀ چنین زنانی همانند زنان مطلقه است، یعنی به اندازۀ سه طُهر (پاکی از خون حیض) باید عده نگه‌ دارند .

خداوند در این باره می‌فرماید: «و کسانى که به همسران خود نسبت زنا مى‏دهند، و جز خودشان گواهانى [دیگر] ندارند، هر یک از آنان [باید] چهار بار به خدا سوگند یاد کند که او (خودش) قطعاً از راستگویان است»

پیشنهاد میشود این مطلب را از دست ندهید:بهترین وکیل خانواده در شرق تهران-طلاق و انواع آن-حقوق و تکالیف زن و مرد نسبت به یکدیگر 

شرایط لعان :

1- مرد باید همسرش را متهم به زنا کند، ادعای مشاهدۀ این عمل و عدم وجود دلیل را داشته باشد .

2- زن همسر دائمی مرد باشد که با او همبستری داشته است و مشهور به زنا نباشد .

با توجه به این شرایط، اگر مردی به همسرش نسبت زنا دهد، او را به اصطلاح «قذف» کرده، یعنی به او تهمت زنا زده است .

چگونگی شکل گیری لعان :

کیفیت لعان اینگونه است که مرد چهار بار خدا را شاهد می‌گیرد که در نسبت دادن زنا و در نفى ولد، راستگو است و بعد از چهار مرتبه شهادت، این لعن را بگوید: لعنت خدا بر من اگر دروغگو باشم .
در مقابل، زن بعد از فراغ مرد از شهادت و لعن بر دروغ‌گو، چهار مرتبه می‌گوید: که مرد در این نسبتی که به او می‌دهد دروغگو است و بعد از آن این لعن را می گوید: لعنت خدا بر من اگر مرد راستگو باشد .
وقتی لعان در مقابل فقیه جامع شرائط حکم (حاکم شرع) تحقق یافت، حاکم بین آن دو جدایی می‌اندازد به گونه‌ای که برای همیشه بر یگدیگر حرام می‌شوند .

بعد از این جدایی زن باید برای ازدواج مجدد، عده نگه‌دارد .

قابل ذکر است که در جدایی بین زوجین با لعان، صیغه طلاق لازم نیست، بلکه خود لعان موجب فسخ است. همانطور که اگر یکی از زن و شوهر مرتد شود، برای جدایی احتیاجی به طلاق نیست و ازدواج آنان فسخ می‌شود.

پیشنهاد ما برای شما:عده در قانون -اقسام عده-چه زنانی عده طلاق ندارند-سیر تا پیاز عده در قانون

گروه وکلای حکمت :

آدرس: شعبه ۱ تهران- فلکه اول تهرانپارس خیابان ۱۴۲ شرقی روبروی پاساژ سپید پلاک ۳۹ طبقه دوم واحد ۵

آدرس: شعبه ۲ تهران- نیاوران نرسیده به چهارراه کامرانیه روبروی پاساژ نارون پلاک ۱۲۷ طبقه ۶ واحد ۱۱

تلفن : ۰۲۱۷۷۷۱۹۳۳۷ – ۰۲۱۲۶۴۵۵۶۸۸

در خصوص لعان چیست؟ و آیا در لعان باید عده نگه‌ داشت؟ نیاز به وکیل دارید میتوانید با شماره02177719337 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . دقت کنید فقط در ساعات اداری قادر به پاسخگویی هستیم
در خصوص لعان چیست؟ و آیا در لعان باید عده نگه‌ داشت؟ نیاز به مشاوره حقوقی دارید میتوانید با شماره02177719337 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . دقت کنید فقط در ساعات اداری قادر به پاسخگویی هستیم

یک سوال جزئی درباره لعان چیست؟ و آیا در لعان باید عده نگه‌ داشت؟ دارید ؟ در بخش دیدگاه ها بپرسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *