حمایت از مالکیت فکری و معنوی

در قانون حق می تواند حق معنوی نیز باشد یعنی حقوق ناشی از حق تالیف یا برند ( لوگو ) و… ما در این مختصر به شما خواهیم گفت حق مالکیت معنوی چیست ؟ مفهوم حق چه می باشد و اینکه ایا مالکیت فکری نوعی حقوق معنوی است ؟

حق در اصطلاح قانونی :

انسان از زمانی که متولد می شود دارای حقوقی مدنی است و از حق مدنی متمع خواهد شد مگر در موارد استثنایی که عده ای از این حقوق به موجب قانون محروم هستند و با فوت این حقوق از بین می روند و یا به ورثه منتقل خواهد شد و برای کسی شناخته می شود تا بتواند اموری را انجام دهد ودر واقع قدرت  و توانایی قانونی است که به واسطه آن شخص از چیزی منتفع گردد یا انجام اموری یا ترک فعلی را بنماید و در اصطلاح دیگر توانمایی است که حقوق هر کشور به اشخاص می دهد تا از مالی به طور مستقیم استفاده کند یا انتقال مال و انجام دادن کاری را از دیگری بخواهد .

اصل بر حق :

هر شخصی در عالم ثبوت باید دارای حقی باشد تا بتواند وجود آن را اثبات کند و هر زمانی که اثبات شد اصل بر بقای آن است و زیر چتر حمایت قضایی قرار خواهد گرفت.

مفهوم حق از سه چیز خبر می دهد :

 • وجود یک نظام حقوقی
 • داشتن یک ضمانت اجرا
 • وجود اختیار برای صاحب حق

 حق معنوی: 

هر گاه سخنی از دارایی می شود نا خود آگاه ذهن انسان به سمت اموال عینی همچون پول و زمین و کالا هدایت می شود در حالیکه امروزه با تحولات صنعتی و تجاری وجود حقوق مالکیت فکری وارد ادبیات حقوقی شده است و حجم قابل توجهی از قوانی و مقررات به آن اختصاص یافته است که نوعی حق معنوی محسوب خواهد شد .

عکس مالکیت معنوی

حقوق مالکیت فکری:

در واقع حقوقی است که شخص نسبت به نتایج یافته ها و آثار فکری خود دارد و دارای قلمرو وسیعی است و شامل هر چیزی می شود که زاییده فکر و ذهن آدمی است و به حوزه علم و هنر صنعت یا تجارت تعلق دارد اگرچه مالکیت فکری منشاء ذهنی خواهند داشت و لی امروزه نظامها ی دیگری از مالکیت فکری وجود دارد که منشا ذهنی نخواهد داشت به عبارتی ناشی از فعالیت ذهن نیست مانند لیست مشتریان و بازارهای فروش محصول که تاجر بر اثر تجربه و ممارست کسب می کند یا شهرت و اعتباری که یک شخص به واسطه عرضه کالاهای مرغوب یا ارایه خدمات با کیفیت بالا به دست می آورد . بنابراین مالکیت فکری تنها مخلوق ذهن نیست بلکه ممکن است از دستاوردهای تجاری و صنعتی نیز ناشی شود .

در مورد دادخواست بیشتر بخوانید:دادخواست چیست؟دانستنی های حقوقی-کاملا کاربردی

حمایت نظام مالکیت فکری از اموال فکری چیست ؟

حمایت این نظام به گونه ای است که شخص دارای این مالکیت اجازه دارد از منافع مادی مترتب بر حق خود  به طور انحصاری بهره خواهد برد البته این نوع حمایت در مقایسه با اطلاعاتی که افشا نشده است متفاوت است دارنده این گونه اطلاعات بدون بهره مند شدن از حق انحصاری این اختیار را دارد که از افشاء کسب و دسترسی دیگران بدون اجازه وی به شیوه مغایر با رویه تجاری صادقانه جلوگیری کند و حق انحصاری به او داده نمیشود مثلا ممکن است چندین شرکت به طور همزمان دارای چنین اطلاعاتی باشند

یکی از مهمترین مبانی در حوزه حقوق مالکیت معنوی:

از مهمترین آن مبنای شخصیت است و محور اصلی شخصیت پدید آورنده  است که اثر فکری از پدید آورنده نشات می گیرد و حق پدید آورنده نوعی مالکیت شناخته می شود.

قوانینی که از این حقوق حمایت خواهند کرد :

 • قانون حمایت حقوق مولفان و مصنفان و هنرمندان
 • قانونحمایت از حقوق پدید اورندگان نرم افزارهای رایانه ای
 • قانون ثبت اختراعات طرح های صنعتی و علایم تجاری
 • قانون جرایم رایانه ای
 • قانون تجارت الکترونیکی
 • قانون حمایت از شرکتها و موسسات دانش بنیان و تجاری سازی  نو آوری و اختراعات
 • قانون حمایت از حقوق مولفان و مصنفان و هنرمندان مصوب مقررات و ضوابط شبکه های اطلاع رسانی رایانه ای
 • کنوانسیونها و قوانین خارجی
 • قانون الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون تأسیس سازمان جهانی مالکیت معنوی
 • موافقت‌نامه جنبه‌های تجاری حقوق مالکیت فکری (تریپس)
 • موافقت نامه ليسبون
 • موافقت‌نامه مادرید راجع به ثبت بین‌المللی علایم
 • پروتکل مربوط به موافقت‌نامه مادرید راجع به‌ثبت بین‌المللی علایم
 • معاهده برن

حقوق مالکیت فکری مفهوم حقوقی نوینی است که چگونگی حمایت و استفاده از آفرینش های فکری بشر را تعیین می کند و دارای دو رکن اصلی است :

 1. مالکیت صنعتی
 2. مالکیت ادبی هنری

مالکیت صنعتی :

از اختراعات ، طرح های صنعتی ، علائم تجاری یا خدماتی ، اسامی تجاری ف حق کسب و پیشه تجارت محافظت می کند.

پیشنهاد میشود این مطلب را از دست ندهید:احکام ارث به زبان ساده

مالکیت ادبی هنری:

از آثار ادبی و هنری و آفریده های مرتبط با آن حمایت می کند.

در واقع هدف اصلی از حقوق مالکیت معنوی ویا  فکری حمایت از حقوق پدید آوردنده اثرآن است  و ایجاد زمینه ای مطمئن در جهت تشویق هنرمندان و صنعتگران برای خلق آثار بهتر است که در این راستا افراد یک جامعه نیز از آن بهره مند خواهند شد.

عکس مالکیت فکری

موضوعات مورد حمایت حقوق مالکیت معنوی چیست ؟

در موادی از معاهده تاسیس سازمان جهانی مالکیت فکری فهرست نسبتا جامعی از این موضوعات مطرح شده است که تحت حمایت حقوق مالکیت فکری است.آثار ادبی و هنری ،علمی ، اجراهای هنرمندان آثار نمایشی ،آوا نگاشت ها و سازمانهای ضبط و پخش ، اختراعات در تمامی زمینه های تلاش انسانی ف کشفیات علمی طرح های صنعتی علایم تجاری مبدا جغرافیایی کالا حمایت در برابر رقابت غیر عادلانه و تمامی حقوق دیگری که ناشی از فعالیت فکری در زمینه های صنعتی علمی ادبی و هنری هستند.

در صورت داشتن سوال در مورد مالکیت فکری و معنوی آن را در قالب کامنت بیان کنید تا وکلای مجرب گروه وکلای حکمت پاسخ گوی سوال شما باشند.

گروه وکلای حکمت : 

با مدیریت داود چشمی دارای ۱۷ سال سابقه در دعاوی حقوقی و کیفری و با در اختیار داشتن وکلای پایه یک دادگستری می‌تواند به مشکلات حقوقی –کیفری-خانوادگی-ملکی کمک کند. چنانچه نیاز به مشاوره حقوقی با وکلای قانونی و مورد تایید دادگستری را دارید ، می‌توانید با گروه وکلای حکمت تماس بگیرید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *