چگونه مبایعه نامه فوق العاده و هوشمندانه بنویسم ( 5 نکته کلیدی)،کاملا کاربردی

مبایعه نامه هوشمند

مبایعه نامه از مقدمات شکل گیری عقد بیع املاک می باشد که لازمه تنظیم و نگارش صحیح آن ، رعایت اصول و قواعد متناسب است به همین منظور برای آشنایی بیشتر و فراگیری نگارش مبایعه نامه هوشمند میتوانید تا پایان مقاله با ما همراه باشید .

مبایعه نامه:

مبایعه نامه قراردادی بین فروشنده و خریدار در خصوص املاک می باشد که این قرارداد حاوی نکات بسیاری است لذا برای تکمیل آن نیازمند آگاهی های بسیاری در این زمینه هستیم که این امر سبب اختلافات و دعاویی کمتر،میباشد .مبایعه نامه همان عقد بیع در قالب سند مکتوب میباشد که اراده طرفین بصورت نوشتاری درآمده است .

عقد بیع:

یکی از رایج ترین عقودی است که در بین عموم جامعه ، رواج داشته که در قالب قرارداد هایی از جمله مبایعه نامه و یا قولنامه و…ظهور پیدا می نماید ، علم و آگاهی نسبت به قوانین عقد بیع ، به قدری حایز اهمیت است ، که در حقوق اسلام  به عقد بیع ، ام العقود نیز می گویند.

نکاتی که هنگام تنظیم مبایعه نامه باید رعایت شود:

در ذیل به بررسی پاره ای از شرایطی که در هنگام تنظیم قرارداد ها ( مبایعه نامه و…)  میبایست رعایت نمایید می پردازیم.

1.احراز هویت متعاملین:

در قسمت مربوط به مشخصات طرفین معامله میبایست ، ضمن بررسی و رویت اصل مدارک هویتی طرفین ( کارت ملی و شناسنامه ) مشخصات کامل آنها ( اعم از فروشنده و خریدار) با ذکر شماره ملی و شناسنامه در قسمت مشخصات طرفین قید گردد.ضمنا کپی مدارک هویتی طرفین (به امضاء مالک آن مدرک برسد )نیز ،اخذ نمایید.

این مطلب را از دست ندهید: مفهوم مبایعه نامه ،میزان اعتبار مبایعه نامه ؟

2.بررسی سمت طرفین معامله:

هر یک از طرفین معامله امکان دارد مالک (اصیل )باشند و یا اینکه قائم مقام مالک ( ولی قهری ، قیم ، وصی ) باشد.در صورتی که فروشنده مالک باشد می بایست ضمن بررسی سند مالکیت وی ،  مالکیت وی ومیزان سهام ودانگ وی مشخص گردد و در سایر موارد اگر…..

الف. وکیل مالک است:

ضمن بررسی وکالتنامه از حیث اینکه:

1. آیا وکیل حق فروش و واگذاری ملک موصوف را دارد .

2.حق اسقاط کافه خیارات دارد.

3.حق اخذ ثمن دارد.

4. اگر وکالتنامه منتقل شده حق وکیل در توکیل وجود دارد.

5. آیا وکالتنامه بلاعزل است یا خیر ( ضمن عقد خارج لازم حق عدم عزل وکیل شرط شده یا خیر )

6.ضمن عقد خارج لازم حق ضم وکیل به خریدار شرط شده و وکیل مستقلا حق ندارد ،مورد وکالت واگذار نماید.

که پس از  احراز شرایط بالا  که میبایست وکیل آن اختیارات را داشته باشد النهایه میبایست ، مشخصات کامل  وکیل با ذکر شماره وکالتنامه و….در مبایعه نامه قید گردد.

ب. ورثه است:

اگر فروشنده ورثه است ،ضمن اخذ گواهی حصر وراثت ، کپی برابر با اصل آن اخذ گردد.

ج. فروشنده ولی قهری ( پدر و یا جد پدری ) است باید در تاریخ امضای مبایعه نامه ، دقت شود فرزند صغیر کبیر نشده باشد ( 18 سال تمام )

د. قیم،بررسی شود در قیم نامه حق فروش قیم با نظارت و تصویب مقامات قضایی وجود دارد یا به قیم نامه اختیارات به طور مطلق قید شده که در فرض اولیه نباید بدون اجازه و تصویب مقام قضایی ملک را خرید نماید.

ه. وصی،بررسی شود وصی حق فروش با نظارت و تصویب مقامات قضایی را دارد یا اختیارات طور مطلق قید شده که در فرض اول نمی بایست با وصی وارد فاز معامله شوید.

3.بررسی اهلیت قانونی فروشنده و سایر شرایط  در مبایعه نامه:

1. بررسی گردد آیا طرفین معامله بالغ  ( 18 سال تمام ) و عاقل ( مجنون نباشد ) هستند و یا خیر

2. از جهت قوانین و مقرارت قانونی ممنوع المامله و ورشکسته به تقلب و تقصیر و…. نباشد

3. فراری از خدمت  نظام وظیفه شد ( در این صورت سند بصورت رسمی بنام شما نمی شود ولکن تنظیم قرارداد بصورت عادی فاقد اشکال است  )

این مطلب را از دست ندهید نحوه تنظیم سندچگونه است ؟

4.درج قیمت مورد معامله ( مبایعه نامه )

بمنظور جلوگیری از اختلاف بهتر است مبلغ مورد معامله  هم به حروف و هم به  عدد قید گردد.

بهتر است ثمن معامله را بصورت نقدی و یا چک تضمینی اخذ گردد چرا که مطالبه و وصول  چک عادی ،در صورت عدم تامین وجه از ناحیه خریدار،  با مشقات فراوانی همراه خواهد بود.

5.درج مشخصات و شرایط ملک ( مبایعه نامه ):

الف. در مبایعه نامه میزان دانگ و سهم مالک یا مالکین ،قید گردد و اینکه  اگر مورد معامله بصورت زمین / باغچه /باغ می باشد این موارد نیز درج گردد.

ب.ذکر شماره پلاک ثبتی فرعی /اصلی /شماره قطعه/بخش منظقه ثبتی ضروری می باشد.

ج.آدرس دقیق مورد معامله ،قید گردد.

د.درج دقیق میزان مساحت کل ملک و زیر بناء  و اینکه آیا  انباری و یارکینگ دارد یا خیر قید گردد.

ه. آیا ملک دررهن است یا خیر ،آیا کسی حق ارتفاق و انتفاع در ملک دارد یا خیر ،آیا ملک وقف است نیز مشخص گردد.

6.درج شماره دفترخانه و نشانی  روز و ساعات معینی جهت تنظیم سند ضروری است

7.تحویل ملک ( مبایعه نامه ):

تاریخ دقیق تحویل ملک ( روز ، ماه ، سال) مشخص گردد ، در صورت تحویل ملک ، برای تحویل آن صورتجلسه تحویل تنظیم گرددضمنا در صورت عدم تحویل ، با دادن دادخواست تامین دلیل با جلب نظر کارشناس مراتب عدم تحویل را گواهی نمایید.

8.زمان تنظیم سند:

ضمن تعین تاریخ حضور در دفترخانه ( روز و ماه و سال ) و قید شماره وآدرس دفترخانه ،برای عدم حضور هر یک از طرفین در دفترخانه ، خسارت تعین گردد  و اینکه قید گردد این خسارت بدل از اصل تعهد نیست.

گروه وکلای حکمت:

با در اختیار داشتن وکلای مجرب و متخصص پایه یک دادگستری میتواند شما را در امر تنظیم قرارداد و مبایعه نامه یاری دهد. در صورت لزوم برای مشاوره حقوقی  با همکاران ما در این زمینه با شماره های درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید.

دفتر شرق تهران:فلکه اول تهرانپارس خیابان قانع یا 142 شرقی پلاک 39 طبقه 2 واحد 5-02177719337-09123439500

دفتر شمال تهران:نیاوران روبروی پاساژ نارون پلاک 127 طبقه 6 واحد 11-02126455688

در خصوص چگونه مبایعه نامه فوق العاده و هوشمندانه بنویسم ( 5 نکته کلیدی)،کاملا کاربردی نیاز به وکیل دارید میتوانید با شماره02177719337 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . دقت کنید فقط در ساعات اداری قادر به پاسخگویی هستیم
در خصوص چگونه مبایعه نامه فوق العاده و هوشمندانه بنویسم ( 5 نکته کلیدی)،کاملا کاربردی نیاز به مشاوره حقوقی دارید میتوانید با شماره02177719337 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . دقت کنید فقط در ساعات اداری قادر به پاسخگویی هستیم

یک سوال جزئی درباره چگونه مبایعه نامه فوق العاده و هوشمندانه بنویسم ( 5 نکته کلیدی)،کاملا کاربردی دارید ؟ در بخش دیدگاه ها بپرسید

0 0 vote
امتیاز به این مقاله
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments