در خصوص مجازات عدم پرداخت نفقه نیاز به وکیل دارید میتوانید با شماره02177719337 بگیرید . پاسخگویی از 9 صبح تا 18 می باشد. تماس فقط از تهران و شهر های اطراف -شهرستان پاسخگویی نداریم.
برای مجازات عدم پرداخت نفقه نیاز به مشاوره حقوقی دارید میتوانید با شماره02177719337 تماس بگیرید . پاسخگویی از 9 صبح تا 18 می باشد. تماس فقط از تهران و شهر های اطراف -شهرستان پاسخگویی نداریم.😊

پرداخت نفقه از زمان عقد بر ذمه زوج بوده و زوج مکلف به پرداخت آن می باشد و البته که قانون گذار برای عدم پرداخت آن ضمانت اجرا هایی در نظر گرفته است حال ما در این مقاله به بررسی این موارد و مجازات عدم پرداخت نفقه می پردازیم.

نفقه چیست؟

قانون گذار در ماده 1107 قانون مدنی به تعریف نفقه پرداخته است « نفقه عبارت است از همه نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن از قبیل مسکن، البسه، غذا، اثاث منزل و هزینه های درمانی و بهداشتی و خادم در صورت عادت یا احتیاج به واسطه نقصان یا مرض »

مبلغ نفقه زن:

با عقد نکاح دائم ؛ زن حق دارد هزینه ماهانه دریافت کندئ

جهت استحقاق دریافت نفقه لازم نیست  که زن ندار یا تنگدست باشد، زیرا مرد مکلف به پرداخت نفقه است، حتی اگر زن بسیار ملی و توانگر باشد.

نفقه شامل تمام نیازهای متعارفی است که افراد در زندگی با آن مواجه هستند از جمله مسکن،خوراک، پوشاک، هزینه های درمانی و…

پرداخت نفقه بر عهده شوهر بوده و وی مکلف به پرداخت است و در صورتی که قادر به پرداخت نباشد، جریمه خواهد شد و زوجه می تواند از وی تحت عنوان مطالبه نفقه شکایت کند.

البته چنانچه اثبات شود که زن ناشزه می باشد نفقه به وی تعلق نخواهد گرفت.

پیشنهاد گروه وکلای حکمت برای شما همراهان عزیز:زن ناشزه

مجازات عدم پرداخت نفقه-mojazat adam pardakht nafaghe

مجازات عدم پرداخت نفقه:

با استناد به ماده 642 قانون مجازات اسلامی کتاب تعزیرات « هركس با داشتن استطاعت مالي نفقه زن خود رادر صورت تمكين ندهد يا از تاديه نفقه ساير اشخاص واجب النفقه امتناع نمايد دادگاه او را از سه ماه و يك روز تا پنج ماه حبس محكوم مي نمايد» که البته این ماده با تصویب قانون حمایت خانواده ماده 53 نسخ شده است.

ماده 53 قانون حمایت از خانواده در این خصوص بیان می دارد:

« هرکس با داشتن استطاعت مالی، نفقه زن خود را در صورت تمکین او ندهد یا از تادیه نفقه سایر اشخاص واجب ‌ النفقه امتناع کند به حبس تعزیری درجه شش محکوم می‌شود. تعقیب کیفری منوط به شکایت شاکی خصوصی است و درصورت گذشت وی از شکایت در هر زمان تعقیب جزائی یا اجرای مجازات موقوف می‌شود.
تبصره ـ امتناع از پرداخت نفقه زوجه‌ای که به موجب قانون مجاز به عدم تمکین است و نیز نفقه فرزندان ناشی از تلقیح مصنوعی یا کودکان تحت سرپرستی مشمول مقررات این ماده است »  

اعسار از پرداخت نفقه:

چنانچه مردی توانایی پرداخت یک جای محکوم به (نفقه ) را نداشته باشید می تواند به دادگاه صادر کننده رای نخستین (حسب مورد شورای حل اختلاف یا دادگاه خانواده )دادخواست اعسار بدهد (البته در حال حاضر ثبت دادخواست از طریق دفاتر خدمات قضایی صورت می گیرد ) و چنانچه حالت اعسار وی برای دادگاه محرز باشد با اعسار وی موافقت شده و حکم به تقسیط نقفه صادر می شود.

این مقاله توسط وکیل خانواده گروه وکلای حکمت به نگارش درآمده است در هر کجای این مطلب اگر سوالی برایتان پیش آمد آن را در قالب کامنت بیان کرده و یا با شماره های 0912339500- 02177719337 تماس حاصل فرمایید.‎

نیاز به وکیل دارید با شماره های زیر تماس بگیرید.

به مطالعه تان ادامه بدهید.

یک سوال جزئی درباره مجازات عدم پرداخت نفقه دارید ؟ در بخش دیدگاه ها بپرسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همین الان مشاوره حقوقی رزرو کنید. تا مشکل تان حل شود.
مشاوره حقوقی تلفنی 09120170676

توجه !

اگر در خصوص مجازات عدم پرداخت نفقه نیاز به وکیل یا مشاوره حقوقی دارید

وکلا و مشاورین حقوقی گروه وکلای حکمت در زمینه , میتوانند به شما کمک کنند.کافیست تماس بگیرید.

اگر با موبایل این صفحه را میبینید برای تماس مستقیم کافیست روی دکمه های بالا کلیک کنید.