در خصوص مجمع عمومینیاز به وکیل دارید میتوانید با شماره02126455688 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . پاسخگویی از 9 صبح تا 18 می باشد. تماس فقط از تهران و شهر های اطراف -شهرستان پاسخگویی نداریم.
برای مجمع عمومی نیاز به مشاوره حقوقی دارید میتوانید با شماره02126455688 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . پاسخگویی از 9 صبح تا 18 می باشد. تماس فقط از تهران و شهر های اطراف -شهرستان پاسخگویی نداریم.😊

مجمع عمومی شرکت سهامی از اجتماع صاحبان سهام تشکیل می شود . مقررات مربوط به حضور عده لازم برای تشکیل مجمع عموم و آراء لازم جهت اتخاذ تصمیمات در اساسنامه معین خواهد شد مگر در مواردی که به موجب قانون تکلیف خاص برای آن مقرر شده باشد.

شرکت سهامی خاص معمولا دارای 3 مجمع است ،که هر کدام دارای اختیارات و وظایف خاصی هستند که عبارتند از:

1.مجمع عمومی موسس :

در شرکت سهامی خاص ،تشکیل مجمع عمومی موسس، الزامی نیست.

2.مجمع عمومی عادی :

دارای صلاحیت عام بوده و دارای کلیه اختیارات لازمه به غیر از آنچه که ، در صلاحیت مجمع عمومی موسس و فوق العاده می باشد، را دارد.

مجمع عمومی عادی به دو صورت ،تشکیل می شود :

الف: مجمع عمومیعادی :

که  در هر سال، در موعد مقرر در اساسنامه ،تشکیل جلسه می دهد.

ب:مجمع عمومیعادی به طور فوق العاده:

این مجمع در صورتی که لازم باشد ،سهامداران در خارج از موعد مقرر، در اساسنامه تشکیل جلسه می دهد.

نکته: مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده با مجمع عمومی فوق العاده، از حیث صلاحیت وحدود اختیارات ، تفاوت دارد.

3.مجمع عمومی فوق العاده :

دارای اختیارات لازمه مربوط به  تغییر در اساسنامه ،تغییر درسرمایه شرکت ،انحلال شرکت می باشد.

majmae-omomi-مجمع-عمومی

نکاتی در این باب ..

1.از آنجاییکه مطابق ماده 101 لایحه اصلاحی قانون تجارت، هیچ  یک از مجامع عمومی ،فوق الذکر ،نمی تواند تشکیل شود مگر آنکه دارای هیات رئیسه  باشند و این هیات رئیسه میبایست متشکل از  1رئیس و2 ناظر و 1 منشی باشد و به غیر از منشی ، الباقی افراد   میبایست سهامدار باشند بنابراین اگر فردی ولو مالک 97 درصد سهام باشند توانایی تشکیل مجامع عمومی موصوف را ندارد  و مالکین 3 درصد سهام( که 3 نفر باشند )می توانند  با انتشار آگهی جلسه دوم مجمع را تشکیل دهند و بدون حضور دارنده 96 درصدی سهام تصمیم بگیرنند.

2.از آنجاییکه هیات مدیره میبایست جزء سهامداران باشند و از طرفی تصمیمات در هیات مدیره با اکثریت عددی، اتخاذ می شود.

بنابراین کسی که دارنده 98 درصدی سهام می باشد، قدرت تصیم گیری در هیات مدیره را ندارنند بلکه 2 نفر از اعضای هیات مدیره ، که هر یک مالک یک درصد سهام هستند حق دارنند.

مدیر عامل و رئیس هیات مدیره را تعین کنند.

مثلا یک نفر شان مدیر عامل و نایب رئیس هیات مدیره شود و دیگری رئیس هیات مدیره شود  و بدین نحو …

هم صلاحیت دارنند  برای تصمیمات جاریه شرکت ،تصمیم بگیرنند ،و هم حق امضای اسناد و اوراق تعهد آور از جمله ( چک و قرارداد و …)را دارنند.

3.با توجه به رویه غالب شرکت سهامی خاص ،معمولا با توافق سهامداران در اساسنامه ، انتقال سهام  شرکت ، منوط به موافقت هیات مدیره است  بنابراین ،انتقال سهام در شرکت سهامی خاص ،منوط به موافقت اکثریت عددی اعضای هیات مدیره است.

4.دارنده 34 درصد سهام شرکت می تواند از افزایش سرمایه شرکت ،انحلال و تغییر اساسنامه جلوگیری کنند مشروط به آنکه در جلسه مجمع عمومی فوق العاده شرکت کند، در غیر اینصورت ممکن است در غیاب آنها ، مجمع عمومیفوق العاده تشکیل جلسه دهد  شود و متعاقبا دارندگان یک سوم سهام شرکت در جلسه شرکت کنند و با موافقت دو سوم شرکت کنندگان در جلسه،شرکت افزایش سرمایه دهد.

یک سوال جزئی درباره مجمع عمومی دارید ؟ در بخش دیدگاه ها بپرسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در ادامه این مقالات را نیز بخوانید

مشاوره حقوقی تلفنی 09123439500

توجه !

اگر در خصوص مجمع عمومی نیاز به وکیل یا مشاوره حقوقی دارید

وکلا و مشاورین حقوقی گروه وکلای حکمت در زمینه میتوانند به شما کمک کنند.کافیست تماس بگیرید.