محاسبه خسارت تاخیر تادیه

خسارت تاخیر تادیه(محاسبه خسارت تاخیر تادیه )

خسارت به معنای ضرر و زیان است .

وتادیه در لغت به معنی  ادا، پرداخت، بازپرداخت، پرداخت کردن، گزاردن، ادا کردن(محاسبه خسارت تاخیر تادیه )

تعریف خسارت تأخیر تأدیه

اگر کسی تعهد خود را در موعد مقرر انجام ندهد و درنتیجه این تأخیر متعهدله متضرر شود، متعهد باید خسارات ناشی از تأخیر را جبران کند که اگر تعهد مذکور وجه رایج باشد، آن را در اصطلاح (خسارت تأخیر تأدیه) می‌گویند.

(محاسبه خسارت تاخیر تادیه )

باید توجه داشته باشیم که خسارت تاخیر تادیه مربوط به تاخیر در پرداخت وجه نقد است و اگر موضوع کالا یا وجه غیر رایج باشد باید خسارت تاخیر در انجام تعهد را عنوان می کنند .

بنابراین خسارت تاخیر تادیه یعنی تعهدی که بین دو طرف بسته شده است که در زمان معینی انجام شود و با تاخیر از زمان انجام آن گذشته است .

برای مثال ، شخص الف از ب در سال ۱۳۵۰ مبلغ ۱۰ میلیون تومان به عنوان قرض دریافت می کند و تعهد می کند که در زمان معینی آن را به شخص ب پرداخت کند اما با گذشت چند سال و عدم پرداخت آن و بی ارزش شدن آن پول نسبت به وجه رایج کنونی ، شخص ب که به دلیل گذشت زمان و تورم ارزش پولش پایین آمده می تواند از شخص الف با عنوان خسارت تاخیر تادیه شکایت کند . بدین منظور شخص الف علاوه بر اصل پول باید خسارت آن را با توجه به نرخ تورم روز بانک مرکزی پرداخت کند .

چگونگی مطالبه وجه

طبق قانون شخص باید از طریق تنظیم یک اظهارنامه‌ی رسمی مبنی بر مطالبه کردن وجه اقدام کند.

مبنای محاسبه ی خسارت تاخیر تادیه

بر مبنای نرخ تورم که توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعلام می‌شود، خسارت تاخیر از تاریخ مطالبه‌ تا پرداخت محاسبه می‌شود. نرخ تورم مبنای محاسبه است چراکه مطالبه‌ی خسارت تاخیر تادیه به دلیلِ کاهش ارزش پول در طول زمان است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − هفت =