مدت تعیین شده در قرارداد /پرسش و پاسخ

مدت تعیین شده در قرارداد جهت تنظیم سند رسمی ممکن است ناظر به تمام قرارداد باشد و امکان کسری آن به خیار شرط بدون مدت وجود داشته باشد .

(مدت تعیین شده در قرارداد /پرسش و پاسخ )

پرسش :

دو پرونده دعوای اصلی و طاری مطرح و در حال رسیدگی است . خواسته در دعوای اصلی ، الزام به تسلیم مبیع است و در دعوی طاری ابطال مبایعه نامه ( بیع ) است .(مدت تعیین شده در قرارداد /پرسش و پاسخ )

از شروط قرارداد این است که مدت معینی را برای تنظیم سند در دفتر خانه مقرر کرده اند و نیز در شرطی جداگانه در همین قرارداد بدون تعیین مدت قید شده است ، چنانچه هر یک از طرفین معامله را فسخ کند ، فسخ کننده مبلغی را به طرف مقابل پرداخت کند .

آیا اخیر مصداق خیار شرط است یا وجه التزام ؟

اگر وجه التزام باشد به ترتیب فوق از باب تحکیم معامله است یا ضمانت اجرای عدم تحویل مبیع ، فقط پرداخت وجه التزام است ؟

پاسخ :

ظاهر این است که مدتی که در این گونه قرارداد ها معین می گردد ناظر به کل قرارداد و شروط مذکور در آن می باشد ؛بنابراین با توجه به فرض تعیین مدت برای تنظیم سند رسمی ، مدت مذکور ناظر به حق فسخ یعنی ، خیار شرط نیز می باشد و بالنتیجه مبلغ مقرر در قرارداد که در صورت فسخ باید به طرف مقابل پرداخت شود ، وجه التزام محسوب و به منظور جبران ضرر و زیان وی خواهد بود ؛ مگر آنکه از سیاق قرارداد و کیفیت تنظیم آن خلاف این موضوع استنباط گردد ؛ مثلاً ، مدت مذکور برای تنظیم سند ناظر به کل قرارداد تشخیص داده نشود که در این صورت حق فسخ مقرر در قرارداد اجباراً خیار شرط تلقی و با این کیفیت بدون مدت بوده و مشمول مقررات ماده ۴۰۱ قانون مدنی خواهد بود که هم شرط باطل است و هم مبطل اصل بیع نیز می باشد ، بدیهی است استنباط از قرارداد در هر صورت با دادگاه می باشد .

مدت تعیین شده در قرارداد /پرسش و پاسخ

ماده ۴۰۱ قانون مدنی در باب خیار شرط :

« اگر برای خیار ، شرط مدت نشده باشد ، هم شرط خیار و هم بیع ، باطل است . »

وکیل ( برای گرفتن وکیل کلیک کنید . )

مشاوره حقوقی ( برای گرفتن راهنمائی و مشاوره حقوقی کلیک کنید . )

داود چشمی 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − پنج =