مراحل ثبت دادخواست حقوقی

برای طرح دعاوی حقوقی  یا اقدام به تنظیم و ثبت دادخواست در محاکم و دادگاه های حقوقی نمود ولی برای دعاوی کیفری باید مبادرت به تنظیم شکواییه در دادسرا نماییم .

 (  مراحل ثبت دادخواست حقوقی  ) 

بنابراین دعاوی حقوقی با تقدیم دادخواست به دادگاه شروع می شود . ( مراحل ثبت دادخواست حقوقی ) 

در چند سال اخیر در تهران و برخی مراکز استان ها تنظیم و ثبت دادخواست از طریق دفاتر خدمات قضایی انجام می شودو مانند گذشته برای طرح دعوا نیاز به مراجعه حضوری در دادگاه صالح به رسیدگی به دعوا نمی باشد و از هر نقطه از ایران می توان از طریق این دفاتر اقدام به ثبت دادخواست علیه طرفین دعوا نمود . ( مراحل ثبت دادخواست حقوقی ) 

بعد از ثبت دادخواست به صورت الکترونیکی و امضای آن توسط خواهان یا وکیل او ، پرونده توسط دفتر خدمات قضایی به مرجع قضایی صلاحیت دار ارسال و معاونت ارجاع پس از بررسی و جمع شرایط قانونی و احراز صلاحیت ذاتی و محلی پرونده را به یکی ازشعب آن دادگاه جهت رسیدگی ارجاع می دهد .

پس از ارسال پرونده ، ابتدا یک پرونده برای خواهان دعوا به شماره تلفن همراه معرفی شده در سیستم خدمات قضایی ارسال می شود که حاوی این عبارت است که پرونده شما به فلان دادگاه ارسال و با فلان شماره ثبت شد و سپس بعد از ارجاع به شعبه ، نیز پیامک دوم ارسال می شود که پرونده ی شما در فلان شعبه تحت فلان شماره بایگانی ثبت و برای فلان تاریخ و ساعت وقت رسیدگی تعیین گردید .

خواهان به جزء در موارد خاص مانند رفع نقض که آن هم به صورت الکترونیکی و پیامکی ابلاغ می شود ، تا روز رسیدگی نیازی به مراجعه به دادگاه ندارد.

امروزه به دلیل پیچیده تر شدن روابط اجتماعی و اقتصادی  ، بروز اختلافات حقوقی میان اشخاص اعم از حقیقی یا حقوقی افزایش یافته و به همین دلیل افراد ناگزیر از مراجعه به دادگاه ها می باشند.

ثبت یک دادخواست مراحل و شرایطی دارد که طبق قانون باید رعایت شود که در صورت عدم انجام هریک از ضوابط آن دادخواست رد و یا توقیف می شود .

برای جلوگیری از هر گونه اشتباه و سردرگمی بهتر است تنظیم دادخواست را به یک وکیل بسپارید .

گروه وکلای حکمت در خدمت شماست تا با ارائه بعترین خدمات حقوقی شما را از هر گونه مشکلات دور سازد .

 

                 مراحل ثبت دادخواست حقوقی

 

وکیل ( برای گرفتن وکیل کلیک کنید . )

مشاوره حقوقی ( برای گرفتن راهنمایی و مشاوره حقوقی کلیک کنید . )

داود چشمی 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 6 =