در خصوص مزاحمت تلفنی نیاز به وکیل دارید میتوانید با شماره02177719337 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . دقت کنید فقط در ساعات اداری قادر به پاسخگویی هستیم
در خصوص مزاحمت تلفنی نیاز به مشاوره حقوقی دارید میتوانید با شماره02177719337 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . دقت کنید فقط در ساعات اداری قادر به پاسخگویی هستیم

 

با شیوع و گسترش تلفن ، دستگاه های اینترنتی و فضای مجازی از جمله تلفن ، ایجاد مزاحمت های تلفنی برای دیگران ازیاد پیدا کرده است و بسیاری از پرونده های کیفری محاکم قضائی را به خود اختصاص داده است ما در این مقاله با شما هستیم تا در مورد مزاجمت تلفنی و مجازات آن بگوییم با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.در صورت نیاز به وکیل کیفری در ارتباط با این جرم با شماره های درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید.

مزاحمت تلفنی چیست؟

 فردی با استفاده از تلفن یا سایر وسایل مخابراتی، بدون جهت ضمن اشغال خط تلفن متعلق به اشخاص حقیقی یا حقوقی، موجبات اذیت و آزار و سلب آسایش طرف دیگر را فراهم کند.
مانند اینکه در نیمه‌های شب با به صدا در آوردن زنگ تلفن دیگری او را از خواب بیدار کرده و آرامش او را بر هم بزند.

 

دستگاه های مخابراتی

بنا به صراحت ماده  641  قانون مجازات اسلامی کتاب تعزیرات مصوب 1375، وسیله ارتکاب این رفتار مجرمانه از طرف مرتکب، موضوعیت داشته و منحصرآ  با استفاده از «تلفن یا دستگاه های مخابراتی دیگر» می‌توان مرتکب جرم مزاحمت تلفنی شد. تلفن دستگاه شناخته‌ شده‌ای می باشد که می‌توان آن را مصداق بارز دستگاه‌های مخابراتی قلمداد نمود و شاید به همین علت قانون‌ گذار از بین دستگاه‌های مخابراتی دیگر فقط اسم  تلفن را بیان نموده است و سپس در جهت همگام شدن با فناوری به روز و تحولات صنعت مخابرات، متن ماده فوق الذکر را از حیث وسایل مجرمانه از حالت انحصاری خارج  نموده و با ذکرعبارت «دستگاه های مخابراتی دیگر» آن را شامل سایر دستگاه‌های مخابراتی هم  محسوب نموده است

در نتیجه، با عنایت به این ماده علاوه‌ بر تلفن‌های ثابت و همراه، شامل دستگاه نمابر(فکس)، تلکس، پیجر، بی‌سیم و رایانه متصل به اینترنت هم می‌گردد و هم، کسی که از طریق تلفن زدن و صحبت کردن با دیگری مزاحم او می‌گردد و هم کسی که از طریق ارسال فاکس، نامه الکترونیکی، پیام کوتاه ، گذاشتن پیام روی دستگاه پیام‌ گیر تلفن دیگری یا ارسال پیام از طریق پیجر برای دیگری ایجاد مزاحمت می‌نماید، مرتکب جرم مزاحمت تلفنی پیش بینی شده در ماده 641 قاون مجازات اسلامی کتاب تعزیرات شده است

انواع مزاحمت تلفنی:

  • سوت کشیدن، سکوت و سپس فوت کردن در گوشی بدون وقفه.
  • فحاشی و بیان حرف‌های رکیک نسبت به مخاطب و در مواردی دادن اخبار کذب و غیرواقعی به مخاطب و نیز بیان تهمت‌های ناروا که ممکن است عواقب وخیمی به دنبال داشته باشد.
  • عنوان اخبار کذب و تکان‌دهنده که گاهی اوقات باعث شوک آنی می‌شود و آرامش خانواده‌ها را بر هم می‌زند.

مزاحمت تلفنی

عناصر جرم مزاحمت تلفنی:

1-عنصر قانونی

2-عنصر مادی و معنوی

عنصر قانونی:

مطابق با ماده ۶۴۱ بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی:

هر کس به وسیله تلفن یا دستگاه‌های مخابراتی دیگر برای اشخاص ایجاد مزاحمت کند، علاوه بر اجرای مقررات خاص شرکت مخابرات، مرتکب به حبس از یک تا ۶ ماه محکوم خواهد شد.این ماده قانونی، مزاحمت با تلفن یا دستگاه‌های مخابراتی دیگر را جرم تلقی کرده و برای آن مجازات تعیین کرده است.

ماده واحده قانون اصلاح تبصره ۲ ماده ۱۴ قانون تأسیس شرکت مخابرات ایران مصوب سال ۱۳۶۶ می‌گوید:

هر کس وسیله مخابراتی در اختیار خود را وسیله مزاحمت دیگری قرار دهد یا با عمد و سوء نیت ارتباط دیگری را مختل کند، برای بار نخست پس از کشف، ارتباط تلفنی او به مدت یک هفته همراه با اخطار کتبی قطع و تجدید ارتباط مستلزم پرداخت هزینه‌های مربوطه خواهد بود.
و برای بار دوم، ارتباط تلفنی او به مدت سه ماه همراه با اخطار کتبی قطع و تجدید ارتباط مستلزم پرداخت هزینه‌های مربوطه و تقاضای مشترک خواهد بود و برای بار سوم، شرکت، ارتباط تلفنی وی را به طور دائم قطع و اقدام به جمع‌آوری منصوبات تلفن کرده و ودیعه مشتری را پس از تسویه حساب مسترد خواهد کرد.

عنصر مادی و معنوی:

برای تحقق این جرم، رفتار فیزیکی خارجی مرتکب در ایجاد ارتباط لزوماً باید به صورت رفتار غیرمتعارف بوده و انجام آن باعث ناراحتی و سلب آسایش شنونده یا گیرنده پیام شود. بنابراین ترک فعل نمی‌تواند تشکیل‌دهنده عنصر مادی این جرم باشد.
یعنی هر کس با علم و اطلاع از قصد دیگری مبنی بر ایجاد مزاحمت تلفنی برای شخص ثالث، اقدامی در جلوگیری از این کار به عمل نیاورد، ترک فعل او باعث تحقق عنصر مادی نمی‌شود.
هرگاه ایجاد مزاحمت تلفنی همراه با جرایم دیگری مانند تهدید به قتل و اخاذی باشد، عمل مرتکب واجد عناوین متعدد ایجاد مزاحمت تلفنی (موضوع ماده ۶۴۱) و نیز مشمول حکم ماده ۶۶۹ قانون مجازات اسلامی خواهد بود. بر اساس ماده ۶۶۹ بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی، هر گاه کسی دیگری را به هر نحو تهدید به قتل یا ضررهای نفسی یا شرفی یا مالی یا به افشای سری نسبت به خود یا بستگان او کند، اعم از اینکه به این واسطه تقاضای وجه یا مال یا تقاضای انجام امر یا ترک فعلی را کرده یا نکرده باشد، به مجازات شلاق تا ۷۴ ضربه یا زندان ازدو ماه تا دو سال محکوم خواهد شد.
گفتنی است؛ جرم مزاحمت تلفنی جرم مطلق به شمار می‌آیدو مقید به نتیجه خاص نیست، بنابراین وجود سوء نیت‌خاص لازم نیست بلکه مرتکب باید دارای سوء نیت عام باشد.

مجازات این جرم :

 « هر کس به وسیله تلفن یا دستگاه‌های مخابراتی دیگر برای اشخاص ایجاد مزاحمت کند، علاوه بر اجرای مقررات خاص شرکت مخابرات، مرتکب به حبس از یک تا ۶ ماه محکوم خواهد شد. »این ماده شامل تلفن های ثابت ، همراه ، دستگاه های نمابر فکس ، بی سیم و رایانه متصل به اینترنت نیز می شود . 

مرجع مسئول پیگیری جرم مزاحمت تلفنی:

مزاحمت تلفنی موضوعی است که علاوه بر امکان پیگیری از سوی شرکت مخابرات، از طریق دادسرا و در قالب شکایت کیفری نیز قابل پیگیری است.

برای این اقدام، کافی است به دادسرای محل سکونت یا کار خود یعنی جایی که مزاحمت در آنجا رخ داده است، مراجعه کنید داشتن نامه‌ای از مخابرات نیز می‌تواند باعث سرعت در کار شود.

در این مرحله می‌توانید روی یک برگه کاغذ شکایت خود را مطرح می‌کنید. عنوان مجرمانه این شکایت نیز چنین است:

«ایجاد مزاحمت تلفنی از طریق ارسال پیامک یا تلفن.»

بعد از این مرحله، با ارجاع شکایت به یکی از شعبه‌های دادیاری یا بازپرسی، با نامه‌ای که دادگاه خطاب به کلانتری برای تکمیل کردن تحقیقات می‌نویسد، کلانتری از مخابرات درخصوص این شماره تلفن استعلام و تقاضای پرینت مکالمات تلفنی را عنوان می‌کند.

ممکن است این استعلام به طور مستقیم از سوی دادگاه خطاب به مخابرات ارسال شود، اما بخش اولیه کار در این مرحله شناسایی مزاحم است.

این نامه‌ها نیز برای بخش حقوقی شرکت مخابرات ارسال می‌شود. در این بخش ردیابی مربوط به خط و گوشی تلفن عادی و همراه قابل انجام است.

پس از این مرحله و مشخص شدن شماره تماس، از سوی دادسرا برای آن نشانی و صاحب خط تلفن اخطاریه ارسال می‌شود و دادسرا ایشان را احضار و تحقیق می‌کند. اگر فردی در مرحله اول در دادسرا یا کلانتری حاضر نشود، برای بار دوم نیز برای او اخطاریه ارسال می‌شود و در نهایت با عدم حضور وی، برای بار سوم در صورتی که دادستان دلایل جرم را قوی تشخیص دهد، برای او حکم جلب صادر می‌شوند

 

گروه وکلای حکمت با داشتن  سابقه ایی درخشان و پرونده های موفق طی سال های اخیر آماده بررسی پرونده های قضایی و مشاوره های تخصصی در حوزه های مختلف حقوقی ،ملکی،خانواده،قراردادهاو از جمله دعاوی کیفری و سایر دعاوی دیگر می باشد. با اعتماد به وکلای این موسسه می توانید از مشاوره تخصص و همچنین استیفای تمام و کمال حقوق قانونی خویش اطمینان خاطر داشته باشید

در ادامه بخوانید:جرم تهدید -بررسی جرم تهدید در قانون-نمونه شکواییه جرم تهدید

یک سوال جزئی درباره مزاحمت تلفنی دارید ؟ در بخش دیدگاه ها بپرسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در ادامه این مقالات را نیز بخوانید

مشاوره حقوقی تلفنی 09123439500

توجه !

اگر در خصوص مزاحمت تلفنی نیاز به وکیل یا مشاوره حقوقی دارید

وکلا و مشاورین حقوقی گروه وکلای حکمت در زمینه میتوانند به شما کمک کنند.کافیست تماس بگیرید.

اگر با موبایل این صفحه را میبینید برای تماس مستقیم کافیست روی دکمه های بالا کلیک کنید.