روشهای اثبات کلاهبرداری ؟

مشاوره حقوقی کیفری با توجه به مهارت خود در زمینه حقوقی کیفری و دعوی و با توجه به اسناد و مدارک به بررسی مواردی می پردازد که بر طبق قوانین و مقررات است.

مفهوم لغوی کلاهبرداری

شیادی و حقه بازی . به فریب و دروغ مال دیگران را گرفتن .

مشاوره حقوقی کیفری در کلاه برداری

تعریف مشاوره حقوقی کیفری در باب کلاهبرداری

کلاهبردار کیست ؟

شخصی است که با توسل  به وسایل متقلبانه ،موجب اغفال و فریب دیگری شود وسپس وجه یا مالی را ازفریب خورده اخذ کند و ببرد 

همانظور که در کتاب جرایم علیه اموال و مالکیت دکتر میر محمد صادقی می خوانیم کلاهبردار در واقع به گونه ای عمل می کند که…

مالک یا متصرف مال فریب خورده ، بنحوی که از روی میل و رضا و گاهی با التماس  وبه امید کسب منافع بیشتر ، مالش را در اختیار مجرم قرار می دهد .

روشهای اثبات کلاهبرداری ؟

برای تحقق جرم کلاهبرداری سه شرط ذیل لازم است:

کلاهبردار در جهت  فریب قربانی از وسایل متقلبانه استفاده کند

یعنی آنکه کلاهبردار از وسایل متقلبانه برای فریب طرف مقابل خود استفاده مثل آنکه شرکت غیر واقعی  و موهوم تاسیس کند و یا از  جعل سمت ویا  عنوان استفاده کند و…

موجب فریب قربانی شود

عملیات متقلبانه موجب فریب طرف مقابل شود  و اینکه قربانی کلاهبرداری می بایست  از متقلبانه بودن وسایل، بی اطلاع باشد و فریب بخورد.

 النهایه مال قربانی را ببرد

بعبارتی قربانی باید در نتیجه این فریب، مال خود را در اختیار کلاهبردار بگذارد.

در صورتی که هر قسم از این شرایط مندرج در بالا نباشد و یا ترتیب آنها رعایت نگردد جرم کلاهبرداری تحقق نیافته

مشاوره حقوقی کیفری در کلاه برداری

نظر مشاوره حقوقی کیفری در باب استناد قانونی جرم کلاهبرداری

ماده ۱ قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء ، اختلاس و کلاهبرداری  بیان می دارد

‌هركس از راه حيله و تقلب مردم را به وجود شركتها يا تجارتخانه‌ها يا كارخانه‌ها يا موسسات موهوم يا به داشتن اموال و اختيارات واهي‌فريب دهد يا به امور غير واقع اميدوار نمايد يا از حوادث و پيشامدهاي غير واقع بترساند و يا اسم و يا عنوان مجعول اختيار كند و به يكي از وسايل‌مذكور و يا وسايل تقلبي ديگر وجوه و يا اموال يا اسناد يا حوالجات يا قبوض يا مفاصاحساب و امثال آنها تحصيل كرده و از اين راه مال ديگري را ببرد،‌كلاهبردار محسوب و علاوه بر رد مال به صاحبش، به حبس از يك تا هفت سال و پرداخت جزاي نقدي معادل مالي كه اخذ كرده است محكوم‌مي‌شود.

نکاتی در این باب ..

با توجه به اینکه کلاهبرداران معمولاً از هوش و ذکاوت بیشتری نسبت به عموم جامعه برخوردارند بهمین جهت نباید فریب وعده و وعید غیر واقعی و وسوسه آمیز آدمهای کلاهبردار را بخورید

جرم کلاهبرداری علاوه بر داشتن جنبه خصوصی، دارای جنبه ای  عمومی نیز  می باشد بدین نحو که اگر بازهم  شاکی رضایت دهد قانونگذار دست از سر کلاهبردار ها برنداشته و مجازاتی جداگانه برای آنها در نظر می گیرد

کلاهبرداری وجرائمی که دارای مجازات کلاهبرداری هستند ، در قانون مجازات اسلامی دارای شکل ها وانواع مختلفی هستند که بیان آنها بسیار طولانی بوده که در مقاله های دیگر به شرح و توضیح آنها خواهم پرداخت ( مثلا تبانی برای بردن مال غیر که مجازات کلاهبرداری را دارد و..)

چکیده مطالب..

پس کلاهبردار ها الزاما  میبایست از وسایل متقلبانه استفاده کرده باشند و (مثل نام جعلی و یا شرکت موهوم ) و اینکه  این در نهایت این   وسیله متقلبانه موجب ،اغفال و فریب قربانی شده باشد.   و اینکه قربانی با میل و رضایت خود ، مالش را تسلیم کلاهبردار کند .

کلاهبرداری که برج ایفل را فروخت

برای مطالعه بیشتر بهتر است بدانیم …

یکی از کلاهبرداران مشهور و بزرگ دنیا شخصی به نام « ویکتور لوستیگ » بوده است ؛ وی با هوش بالا و توسل به عملیات متقلبانه ضمن فریب قربا نیان خود  از جمله  برخی تجار پاریس، توانست برج ایفل را به آنها می فروشد   !!!!

بهتر است با توجه به تخصصی بودن جرائم مربوط با حوزه کلاهبرداری ،قبل از اقامه دعوی کیفری با وکیل کیفری  یا مشاورحقوقی کلاهبرداری ، متخصص در مجموعه ما مشورت نمایید. چنانچه در در مورد چک نیازمند به به مشاوره بودید می توانید با مراجعه به مقاله مشاوره حقوقی چک اطلاعاتی در این زمینه به دست آورید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *