در خصوص مطالبه خسارت نیاز به وکیل دارید میتوانید با شماره02177719337 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . دقت کنید فقط در ساعات اداری قادر به پاسخگویی هستیم
در خصوص مطالبه خسارت نیاز به مشاوره حقوقی دارید میتوانید با شماره02177719337 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . دقت کنید فقط در ساعات اداری قادر به پاسخگویی هستیم

در باب خسارات شاید تاکنون به این فکر کرده باشید که انواع خسارات قابل مطالبه چیست ؟ چگونه می توانید آن را مطالبه کنید ما در این مختصر در وهله اول به شما خواهیم گفت که مبنای یک خسارت چه خواهد بود وچه کسی مستحق مطالبه خسارت خواهد بود همچنین در این راستا شما را با یک مشاوره حقوقی و کیفری تخصصی من باب جبران خسارات آشنا خواهیم کرد و به شما خواهیم گفت که چگونه حقوق از دست رفته خود را می توانید مطالبه و شخص مقابل را محکوم به پرداخت کنید .

خسارت چیست؟

خسارت در واقع زیانی است که شخصی بر مال یا جان دیگری خواهد زد و هرکدام به شکلی ازجمله اتلاف یا نقص نمایان خواهد شد .

انواع خسارت:

به طور کلی در قانون مدنی خسارات ناشی از دو منشا خواهد بود:

1)خسارات ناشی از قرارداد

2) خسارات غیر قراردادی

خسارت قراردادی :

این نوع خسارت زمانی اتفاق می افتد که طرفین بر مبنای قصد و اراده خود با توافق همدیگر یک عمل حقوقی به نام معامله یا قرارداد را منعقد می کنند اولین خسارت در این مواقع خسارت ناشی از نقض قراردادی است که شخص متعهد از انجام تعهد خود ،خود داری می کند و به واسطه آن به شخص متعهد له خسارت وارد می شود.

شرط ورود خسارت قراردادی:

1)وجود یک قرارداد صحیح

2)خسارت ناشی از اجرا نکردن مفاد یک قرارداد

نقض تعهد و ورود خسارت فقط  به موجب یک عقد صحیح ناشی خواهد شد و اگر عقد به هر علتی باطل یا فاسد باشد به تبع بطلان آن تعهدات ناشی از ان نیز از بین خواهد رفت

بنابراین اولین عامل جبران خسارات وجود یک تعهدی است که طرفین بر با قصد و اراده خود ان را به وجود آورده اند.

خسارت غیر قراردادی:

این نوع خسارت زمانی است که هیچ قراردادی وجود نداشته باشد و قانون گذار شخصی که به دیگری خسارت وارد کرده است از دو راه ملزم به جبران کرده است :

1-تسبیب

2- اتلاف

این نوع خسارت ناشی از تقصیر است یعنی شخص خسارت زننده  را عرف یا قانون مقصر میداند  یعنی شخص عمدا و یا خطا به دیگری زیان می رساند.

پیشنهاد میشود این مطلب را از دست ندهید:فسخ قرارداد ملکی چیست ؟

خسارت تاخیر در اجرای تعهد قراردادی:

اگر برای اجری  تعهد موعد تعیین شده باشد و با سر آمدن موعد متعهد اجرای تعهد نکند متعهد له می تواند آن را الزام و جبران خسارت تاخیر اجرای تعهد خود را بخواهد و در آخر اگر الزام ممکن نبود قرارداد را فسخ کند.

اگر برای اجرای تعهد موعدی نباشد به محض انعقاد عقد طرفین باید اجرای تعهد کنند و به صرف تخلف شخص می تواند فسخ و یا الزام کند

خسارت تاخیر تادیه:

خسارت تاخیر تادیه دین و یا وجه التزام پیش بینی شده در قرارداد است که در واقع یک نوع تراضی درباره خسارت ناشی از عدم اجرای تعهد است و اگر توافقی در مورد این نوع خسارت نشده باشد دادگاه می تواند پس از درخواست ذی حق نسب به آن رای صادر کند این نوع خسارات در مطالبات پولی پس از مطالبه صاحب حق علاوه بر وجه آن دین باید به ذی حق پرداخت شود.

بیشتر بخوانید:تایید فسخ قرارداد به جهت خیار تاخیر ثمن

گروه وکلای حکمت:

با توجه به عهد شکنی های امروزه بابت انعقاد قراردادها و خسارات قراردادی و غیر قراردای و حتی خسارات تاخیر تادیه از باب مطالبه دین باید بدانید که برای رسیدن به حق قانونی خود ، اجرا و مطالبه خسارت در یک بازه زمانی قابل مطالبه خواهد بود و پیشنهاد میشود قبل از هر اقدامی برای مطالبه خسارت با یک مشاوره حقوقی متخصص در مطالبه خسارت قانونی مشورت و برای عدم تضییع حقوق قانونی خود و پیگیری مستمر هم اکنون با گروه وکلای حکمت تماس حاصل فرمایید .

شماره های تماس : 09123439500-02177719337-02126455688-02126138753

ادرس دفتر شماره1:نیاوران رو به روی پاساژ نارون پلاک 127 طبقه6 واحد 11

آدرس دفتر شماره2:تهرانپارس خیابان قانع یا 142 شرقی پلاک 39 واحد 5

 

یک سوال جزئی درباره مطالبه خسارت دارید ؟ در بخش دیدگاه ها بپرسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در ادامه این مقالات را نیز بخوانید

مشاوره حقوقی تلفنی 09123439500

توجه !

اگر در خصوص مطالبه خسارت نیاز به وکیل یا مشاوره حقوقی دارید

وکلا و مشاورین حقوقی گروه وکلای حکمت در زمینه میتوانند به شما کمک کنند.کافیست تماس بگیرید.

اگر با موبایل این صفحه را میبینید برای تماس مستقیم کافیست روی دکمه های بالا کلیک کنید.