فهرست مطالب این مقاله >برای مطالعه روی عنوان دلخواه کلیک کنید

مطالبه وجه بابت ما به التفاوت کسری یا مازاد مساحت

در خرید ملک، چیزی که مبنای محاسبه‎ی قیمت قرار می گیرد متراژ است.

یعنی فروشنده ی ملک،آن را با ابعاد معین به خریداران پیشنهاد می دهد.(مطالبه وجه بابت ما به التفاوت کسری یا مازاد مساحت)

چون ابعاد ملک نقش مهمی در زمینه ی جلب نظر خریداران دارد و جزو کلیدی ترین موضوعات مد نظر آنها در انتخاب ملک می باشد، باید دقت کافی برای دقیق بودن مساحت ملک وجود داشته باشد.

این بحث زمانی پیش می آید که مساحت معینی از ملکی در مقابل ثمن معلومی فروخته شود اما بعداً خریدار متوجه شود که مساحت ملک مذکور از آنچه که در قرارداد است ، کمتر است و به عبارت دیگر ملک کسری مساحت دارد و یا عکس این ماجرا یعنی اگر ملک نسبت به متراژی که در قرارداد ذکر شده است بیشتر باشد ، که به آن مازاد مساحت ملک می گویند .

( مطالبه وجه بابت ما به التفاوت کسری یا مازاد مساحت )

که در مورد اول یعنی کسری مساحت ، خریدار می تواند معامله را فسخ کند و در مورد دوم ، مازاد مساحت ملک ، فروشنده می تواند فسخ کند .مطالبه وجه بابت ما به التفاوت کسری یا مازاد مساحت )

ماده ۳۸۴ قانون مدنی :

{ هر گاه در حال معامله مبیع از حیث مقدار معین بوده و در وقت تسلیم کمتر از آن مقدار درآید مشتری حق دارد که بیع را فسخ کند یا قیمت موجود را با تادیه حصه ای از ثمن به نسبت موجود قبول نماید و اگر مبیع زیاده از مقدار معین باشد زیاده مال بایع است . }

به عنوان مثال ؛ در معامله ای قید شود ک ملک ۱۰۰ متر است اما بعداً مشخص شود که متراژ آن ۹۵ است .

مطالبه وجه بابت ما به التفاوت کسری یا مازاد                                           مساحت

 

ماده ۳۵۵ قانون مدنی در این باره ذکر کرده است که :

{ اگر ملکی به شرط داشتن مساحت معین فروخته شده باشد و بعد معلوم شود که کمتر از آن مقدار است مشتری حق فسخ معامله را دارد و اگر معلوم شود که بیشتر است بایع می تواند آن را فسخ کند مگر اینکه در هر دو صورت طرفین به محاسبه زیاده یا نقیصه تراضی نمایند .}

اما در مواردی ، ممکن است طرفین قرارداد توافق کنند که در صورت کسری و یا مازاد مساحت هیچ یک حق فسخ قرارداد را ندارند و صرفاً می توان ما به التفاوت کسری و یا مازاد را مطالبه نمود.

در چنین شرایطی طرفی که این تفاوت را به زیان خود می بیند حق خواهد داشت ما به التفاوت کسری یا مازاد را از خریدار مطالبه کند.

نکته ی قابل توجه این است که ارزش ما به التفاوت کسری مساحت ، بر اساس قیمتی که در قرارداد برای کل ملک مشخص شده ، محاسبه می گردد .

طرفین دعوا

اگر ملکی کسری مساحت داشته باشد خریدار آن ملک به عنوان خواهان می تواند مابه التفاوت را از فروشنده بگیرد یا قرارداد را فسخ کند ؛ ولی در جائی که ملک مازاد مساحت داشته باشد فروشنده در مقام خواهان می باشد که می تواند ما به التفاوت مازاد مساحت را از خریدار آن ملک مطالبه کند و یا قرارداد مذکور را فسخ نماید .

مرجع صالح

خواهان این دعوا می تواند دردادگاهی اقامه ی دعوا کند که محل اقامت خوانده است و یا در محل اتعقاد قرار داد و یا مکان انجام تعهد ؛ البته خواهان می تواند این موضوع را در صورتیکه به میزان بیست میلیون تومان یا کمتر باشد در شواری حل اختلاف پیگیری کند .

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × یک =