مطالبه وجه به موجب رسید عادی-motalebe vajeh be mojebe resid adi

مطالبه وجه به موجب رسید عادی

در خصوص مطالبه وجه به موجب رسید عادینیاز به وکیل دارید میتوانید با شماره02177719337 بگیرید . پاسخگویی از 9 صبح تا 18 می باشد. تماس فقط از تهران و شهر های اطراف -شهرستان پاسخگویی نداریم.
برای مطالبه وجه به موجب رسید عادی نیاز به مشاوره حقوقی دارید میتوانید با شماره02177719337 تماس بگیرید . پاسخگویی از 9 صبح تا 18 می باشد. تماس فقط از تهران و شهر های اطراف -شهرستان پاسخگویی نداریم.😊

دادخواست مطالبه وجه به موجب رسید عادی، یکی از انواع مطالبه وجه است که به خاطر آن که سند رسمی و یا لازم الاجرا برای طرح دعوی وجود نداشته یا در دسترس نمی باشد، دارای پیچیدگی‌ها و دشواری‌های زیادی بوده که بهتر است برای گرفتن حق، از وکیل یا مشاوره حقوقی وی استفاده شود. در این مقاله، اصول مطالبه وجه بر مبنای رسید عادی شرح داده می‌شود.

رسید عادی چیست؟

رسید عادی سندی است که به موجب آن، شخص (اعم از شخص حقیقی یا حقوقی) یا اشخاصی به شخص یا اشخاص دیگر بدهکار گردیده و می بایستی بدهی خود را در تاریخی مشخص و یا براساس زمان مطالبه پرداخت نمایند. رسیدهای عادی برخلاف اسناد رسمی و یا سندهای لازم‌الاجرا یا در حکم لازم الاجرا؛ از حمایت قانونی زیادی برخوردار نیستند.

در ادامه به معرفی انواع این اسناد عادی می پردازیم.

انواع رسید عادی:

در زیر انواع رسیدهای عادی که می‌توان براساس آن‌ها دادخواست مطالبه وجه مطرح نمود، ذکر شده است

۱-فاکتور فروش:

شخص صادر کننده فاکتور بر مبنای این رسید و نیز اثبات تحویل کالاها، می‌تواند وجه آن‌ها را از طرف مقابل مطالبه نماید

۲-رسید معمولی:

شامل یک برگه است که در آن شخصی اقرار به بدهی خود به شخص (اعم از حقیقی یا حقوقی) دیگر نموده است

۳-رسید واریز وجه به حساب و یا کارت عابر بانک:

در این صورت، پرینت حساب بانکی با مهر بانک مربوطه برای اثبات واریز وجه الزامی خواهد بود

۴-مطالبه وجه بر اساس قرارداد:

در قراردادهای خرید و فروش و یا قراردادهای کارگزاری و … معمولا یکی از شروط، نقل و انتقال وجه است که در صورت عدم ایفای تعهد شخص متعهد، می‌توان دادخواست مطالبه وجه براساس قرارداد را به مرجع قضایی صالح تقدیم نمود

۵-وجود شاهد برای انتقال وجه به صورت دستی:

سخت ترین حالت اثبات طلب همین حالت است که باید یا شاهد معتبر و یا اقرار خود مدیون برای وجود دین وجود داشت باشد

و…

مطالبه-وجه-به-موجب-رسید-عادی-motalebe-vaje-be-mojebe-resid-adi

مراحل تقدیم دادخواست مطالبه وجه رسیدعادی:

در اولین مرحله، خواهان می بایست با مراجعه به دفتر خدمات الکترونیک قضائی،  دادخواست مطالبه وجه رسید عادی خود را ثبت نماید. مدارک لازم برای ثبت این دادخواست عبارت است از اصل و کپی کارت ملی و شناسنامه و مدارک مربوط به اثبات طلب از خوانده است.

چنانچه مبلغ بیست میلیون تومان یا کمتر باشد دادخواست به شورای حل اختلاف ارجاع می شود و چنانچه مبلغ بیش از بیست میلیون تومان باشد دادگاه حقوقی صالح به رسیدگی خواهد بود، پس تعیین وقت رسیدگی،قاضی با شنیدن ادله طرفین، اقدام به صدور رای می‌نماید.

در صورت محکومیت خوانده، اموال وی توقیف شده و یا در صورت نداشتن اموال باید محکوم علیه، دادخواست اعسار از محکوم به خود را قبل از اجرای حکم به دادگاه تقدیم کند، تا بدهی وی قسط بندی شود.

نکات حقوقی مطالبه وجه به موجب رسید عادی:

در مطالبه وجه براساس رسید عادی، امکان استفاده از قرار تامین خواسته بدون پرداخت خسارت احتمالی وجود نخواهد داشت. در مبالغ بالا و یا در زمانی که احتمال می‌رود، که فرد خوانده اموال خود را جابجا کند، بهتر است از خسارت احتمالی برای توقیف اموال استفاده شود که بسته به نظر قاضی معمولا بین ۱۰ تا ۵۰ درصد ارزش خواسته می‌باشد.

رسید عادی قابل نقل و انتقال نبوده  در نتیجه در این نوع دعوی، صرفا خواهان اصلی یعنی شخصی که برگه رسید عادی به نام وی صادر شده است، حق تقدیم دادخواست داشته و می‌تواند تنها شخص مدیون را طرف مقابل دعوی قرار دهد.

چنانچه در رسید عادی، تاریخ سررسید بدهی معین نشده باشد، برای دریافت خسارت تاخیر تادیه لازم است تا  به صورت قانونی مطالبه طلب انجام شده باشد. یعنی در صورتی که خواهان برای گرفتن طلب خود به خوانده اظهارنامه داده باشد، می‌تواند از تاریخ ابلاغ اظهارنامه تقاضای تاخیر تادیه را نیز بنماید.

کلام آخر

برای مشاوره حقوقی تخصصی در مورد نحوه نگارش رسید عادی و نیز چگونگی مطالبه وجه رسید عادی با گروه وکلای حکمت در تماس باشید

یک سوال جزئی درباره مطالبه وجه به موجب رسید عادی دارید ؟ در بخش دیدگاه ها بپرسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در ادامه این مقالات را نیز بخوانید

مشاوره حقوقی تلفنی 09123439500

توجه !

اگر در خصوص مطالبه وجه به موجب رسید عادی نیاز به وکیل یا مشاوره حقوقی دارید

وکلا و مشاورین حقوقی گروه وکلای حکمت در زمینه میتوانند به شما کمک کنند.کافیست تماس بگیرید.

اگر با موبایل این صفحه را میبینید برای تماس مستقیم کافیست روی دکمه های بالا کلیک کنید.