در خصوص معامله به قصد فرار از دین نیاز به وکیل دارید میتوانید با شماره02177719337 بگیرید . پاسخگویی از 9 صبح تا 18 می باشد. تماس فقط از تهران و شهر های اطراف -شهرستان پاسخگویی نداریم.
برای معامله به قصد فرار از دین نیاز به مشاوره حقوقی دارید میتوانید با شماره02177719337 تماس بگیرید . پاسخگویی از 9 صبح تا 18 می باشد. تماس فقط از تهران و شهر های اطراف -شهرستان پاسخگویی نداریم.😊

در حقوق ایران نمی توان علی الصول مدیون را کلا یا جزئا از تصرف در اموالش محروم کرد جز در یک مورد استثننایی  آن هم در صدور حکم ورشکستگی ، تاجر است که وی بعد از صدور حکم ورشکستگی از تصرف در اموالش ممنوع است و هر گونه معامله دارای ضمانت اجرا خواهد بود .در این مقاله با ما همراه باشید برای خواندن بیشتر در مورد معامله به قصد فرار از دین و ضمانت اجرا و نحوه اثبات معامله به قصد فرار ازدین.

انعقاد معامله صحیح:

قانون گذار در قانون مدنی شرایط صحت یک معامله را نام برده که :

از مهمترین شرایط یک معامله در قوانین موضوعه قصد انشای واقعی یک عقد است که با آن قصد منعقد می شود و آن را صحیح می دانند .

معامله بدون قصد انشاء: 

معاملات به دلیل فقدان قصد باطل است یعنی اگر طرفین نیت درونی بر انعقاد عقد واقعی و روشن نداشته باشند  معامله صحیح نیست که این گونه معاملات در قانون مدنی با عنوان معامله به قصد فرار از دین بیان شده است و در قوانین دارای مسئولیت مدنی و کیفری است.

پیشنهاد میشود این مطلب را از دست ندهید:حکم به بطلان معامله به جهت فرار از دین

 معامله به قصد فرار از دین چیست؟

 معامله به قصد فرار از دین چیست؟

معامله به قصد فراراز دین زمانی منعقد می شود که شخصی بنا به یک حکم مسلم و قطعی دادگاه صالح محکوم به پرداخت مالی یا دینی  به کسی شده است و نسبت به انتقال اموال خود برای آنکه دین طلبکار خود را نپردازد اقدام به انتقال اموال خود به صورت صوری و واقعی می کند .

شرایط تحقق معامله به قصد فرار از دین چیست ؟

۱)انتقال مال توسط مدیون که لازم است بدکار مال خود را با قصد فراراز دین به دیگری منتقل کد و انتقال به صورت عمل حقوقی مالی صورت گرفته باشد بنابراین اگر بدهکار بدون مجوز قانونی به واسطه اهمال موجب ورود ضرر به بستانکاران گردد از بحث فرار از دین خارج است در معاملات فرار از دین معاملاتی که جنبه مالی دارند فقط مورد بحث است.

۲) وجود یک دین مسلم و قابل مطالبه که مدیون به شخص ثالث به حکم قطع دادگاه محکوم شود و تنها دین و تعهدات مالی موضوع اسناد لازم الاجرا و احکام مالی دادگاه ها مد نظر است و دیون و تعهدلت اسناد عادی یا غیر لازم الاجرا در این نوع معاملات جایگاهی نخواهد داشت.

۳) در نظر گرفتن نفع طلبکاران که آنها باید توجه نمایند که دعوایی که اقامه نموده اند نتیجه ان باید منجر به سود برای انها شود.

۴) لزوم اثبات قصد فراراز دین طلبکاران بای اثبات کنند که انگیزه مدیون از انجام آن معامله فرار از دین بوده است.

۵) ورود یک ضرر به طلبکاران در صورت انعقاد این نوع معاملات است.

طلبکاران باید اثبات کنند که در اثر این نوع معامله زیان دیده اند و طلب آنها قابل وصول نخواهد بود یعنی زمانی می تواند مدعی معامله به قصد فرار از دین شوند که مدیون هیچ گونه مالی جهت پرداخت بدهی خود نداشته باشند.

ضمانت اجرای مدنی معامله به قصد فرار از دین چیست ؟

قانون گذار معامله به قصد فرار از دین را در صورت اثبات آن غیر نافذ می داند زیرا مدیون با قرار گرفتن در مقابل سیلی از بدهی،اموال مدیون وثیقه دین او در مقابل طلابکارانش خواهد شد که در صورت اثبات معامله به قصد فراراز دین از طرف طلبکاران ، آن معامله در صورت تنفیذ طلبکاران صحیح خواهد بود در غیر اینصورت باطل است.

پیشنهاد میشود این مطلب را از دست ندهید:معامله فرار از دین / پرسش و پاسخ

ضمانت کیفری انتقال مال به قصد فرار از دین برای انتقال دهنده ؟

مطابق ماده ۲۱ قانون نحوه محکومیت های مالی قانون گذار انتقال مال به قصد و یا انگیزه فرارازدین را به هر نحوی به طوری که باقی مانده اموال وی برای پرداخت دیون کافی نباشد مستوجب حبس تعزیری یا جزای نقدی درجه شش یا جزای نقدی معادل نصف محکوم به یا هردو مجازات می داند.

ضمانت کیفری انتقال مال به قصد فرار از دین برای انتقال گیرنده؟

در معامله به قصد فرار از دین علم و جهل خریدار به این معامله در صحیح یا غیر نافذ بودن و یا حتی در بطلان ان تاثیری نخواهد داشت منتها در قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی برای آن مسئولیت کیفری مقرر کرده است.

معامله به قصد فرار از دین در قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی :

به موجب ماده ای از قانون نحوه محکومیت های مالی قانون گذار علاوه برتعیین مجازات حبس و جزای نقدی برای انتقال دهنده ضمانت اجرایی نیز برای انتقال گیرنده در نظر گرفته است این گونه که در صورتی که منتقل الیه با علم به این موضوع که انتقال دهنده اموال خود را به قصد فرار از دین داره منتقل می کنه مال را با وی معامله کند او. نیز در حکم شریک در جرم شناخته خواهد شد و در این صورت باید عین آن مال و در صورت تلف یا انتقال مثل یا قیمت ان از اموال انتقال گیرنده به عنوان جریمه اخذ و محکوم به از محل آن استیفا خواهد شد  .

فرار از دین

معامله صوری به قصد فرار از دین چیست؟

به موجب قانون مدنی قانون گذار تنها عقدی را صحیح می داند که طرفین قصد انجام آن معامله را داشته باشند .در نتیجه معامله ای که به شکل واقعی خود منعقد نشود یعنی هیچ پولی بین طرفین ردو بدل نشود و ایجاب و قبول معنا و مفهوم حقوقی خود را نداشته باشد خود حاکی از آن است که قصدو نیت معامله به طور واقعی وجود نداشته و معامله را به اصطلاح صوری انجام شده است .

ضمانت اجرای معامله به قصد فراراز دین به طور صوری:

قانون گذار با استناد به ماده ۲۱۸ قانون مدنی معامله با قصد فراراز دین به‌صورت صوری  را باطل دانست

در قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی نیز معامله چه به صورت واقعی منقعد شود و چه به صورت صوری اگر ناشی از قصد فراراز دین محسوب شود و اثبات گردد به موجب این قانون شخص انتقال دهنده دارای مسئولیت کیفری خواهد بود و ضمانت اجرای بطلان معامله صادر خواهد شد .

اگرچه این قصد به خودی خود موجب عدم نفوذ معامله نمی‌شود؛ لیکن چون معامله با تضییع حق طلبکار ملازمه دارد، نافذ نیست.

لزوم اثبات معامله توسط طلبکاران: 

هرگاه طلبکار معامله را تجویز کند، اشکال مرتفع می‌شود. برعکس در صورتی که طلبکار قصد بایع را فرار از دین بداند می‌تواند ابطال معامله را درخواست کند و دادگاه در صورتی که علم پیدا کند که معامله ساده نبوده و بدهکار قصد فراراز دین را داشته است حکم به بطلان معامله می‌دهد.

گروه وکلای حکمت:

با کادری مجرب دارای منشور اخلاقی با شعار رعایت صداقت و درستکاری ، مسئولیت پذیری ، نظارت و پیگیری مستمر و رعایت حفظ اسرار موکل با سابقه و قدمت طولانی در امور وکالت و بهره گیری از وکلای متخصص ومجرب و تخصصی سازی دانش وکالت ، جهت ارائه خدمات مشاور ه ای و وکالتی در خدمت شما هموطنان عزیز میباشد. باشد خداوند در این راه مارا یاری رساند .

نیاز به وکیل دارید با شماره های زیر تماس بگیرید.

به مطالعه تان ادامه بدهید.

یک سوال جزئی درباره معامله به قصد فرار از دین دارید ؟ در بخش دیدگاه ها بپرسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همین الان مشاوره حقوقی رزرو کنید. تا مشکل تان حل شود.

در ادامه این مقالات را نیز بخوانید

مشاوره حقوقی تلفنی 09123439500

توجه !

اگر در خصوص معامله به قصد فرار از دین نیاز به وکیل یا مشاوره حقوقی دارید

وکلا و مشاورین حقوقی گروه وکلای حکمت در زمینه , میتوانند به شما کمک کنند.کافیست تماس بگیرید.

اگر با موبایل این صفحه را میبینید برای تماس مستقیم کافیست روی دکمه های بالا کلیک کنید.