تخلیه ملک مشاع( پلمپ)-نحوه اجراء(فروش و اجاره بدون اجازه )-کاملا کاربردی و به زبان عامیانه

تخلیه ملک مشاع

در این مقاله تا در مورد چگونگی تخلیه ملک مشاع توضیحاتی در حد نیاز از زبان وکیل پایه یک دادگستری ارائه می دهیم پس با ما همراه باشید و در آخر اگر سوالی برایتان پیش آمد آن را در قالب کامنت برای ما بیان کنید تا در اولین فرصت به آن پاسخ داده شود و یا در صورت لزوم با شماره های ذیل تماس حاصل فرمایید:

دفتر تهرانپارس:فلکه اول تهرانپارس یابان قانع یا 142 شرقی پلاک 39 واحد 5-02177719337-09123439500

دفتر نیاوران:نیاوران روبروی پاساژ نارون پلاک 127 طبقه 6 واحد11-02126455688

ملک مشاع چیست ؟

ملک مشاع ملکی است که بین دو یا چند نفر مشترک باشد، که در این صورت هر کدام از مالکین در جزء به جزء ملک مشاعی سهم دارند.و هیچ شریکی بدون اذن شریک دیگر ،حق تصرف در مال و ملک مشاعی را ندارد که ملک مشاعی می تواند شامل ملک مشاعی تجاری و مسکونی باشد از جهت قوانین در این دو مورد تفاوتی نیست.

چگونگی خلع ید (تخلیه ملک مشاع) :

شریک ناراضی می تواند دادخواست خلع ید از ملک مشاع را بخواهد ( یعنی شریک را از ملک مشاعی بیرون نماید ) به عبارت دیگر تخلیه ملک مشاع واقع گردد و می تواند اجاره ملک را طبق نظر کارشناس از شریک متصرف اخذ نموده و به اصطلاح پلمپ نماید از طرفی اگر احدی از شرکاء بخواهد در ملک بماند شریک دیگر تصرف داشته باشد و او را هم از ملک بیرون ننماید میبایست دادخواست تسلیط ید ( مسلط کردن شریک غیر متصرف بر ملک مشاعی )تقدیم دادگاه نماید.

ماده 43 قانون آيين دادرسي مدني :

در مواردي که حکم خلع يد عليه متصرف ملک مشاع به نفع مالک قسمتي از آن صادر شده باشد به عبارت دیگر تخلیه ملک مشاع واقع گردد ، از تمام ملک خلع يد مي‌شود؛ ولي تصرف محکوم له در ملک خلع يد شده مشمول مقررات املاک مشاعي است. » که نحوه اجرای ملک مشاع بدین نحو می باشد. 

شریک ناراضی می تواند ،گواهی عدم افراز ملک ( غیر قابل تقسیم بودن ملک ) را از طریق اداره ثبت اسناد و املاک محل ملک اخذ نموده و سپس با تقدیم دادخواست دستور فروش به دفتر خدمات قضایی ، درخواست فروش ملک را  تقدیم دادگاه نماید که در این صورت شخص ثالث یا شرکاء ،ملک  را می توانند از طریق مزایده و طبق نظریه کارشناسی خریداری نمایند.

پیشنهاد میشود این مطلب را از دست ندهید:توقیف و ابطال عملیات اجرایی

خلع ید به چه معناست ؟

دعوای خلع ید، دعوایی است که خواستۀ آن رفع تصرف غاصبانه و عدوانی متصرفی است که بدون اذن مالک ملک، بر آن مسلط شده است.

اگر شریکتان بدون اجازه شما مبادرت به فروش و یا اجاره مال مورد شراکت ،نسبت به سهم شما اقدام نماید مرتکب جرم کلاهبرداری و یا انتقال منافع به غیر شذه

برای طرح دعوی خلع ید علیه متصرف یا متصرفین ملک مشاع، نیازی به حضور تمام شرکاء نیست.

مثلا اگر یک واحد تجاری دارای چهار مالک باشد، فقط یکی از مالکین می‌تواند دعوی خلع ید را مطرح کند.

دعوی خلع ید را  هم  می توان علیه شریک ملک مشاع، هم علیه شخص ثالث ( غیر شریک )، قابل طرح است.

به عبارت دیگر چه شریک ملک را تصرف کرده باشد چه شخصی که هیچ مالکیتی نسبت به ملک ندارد آن را تصرف کرده باشد، می‌توان دعوی خلع ید را مطرح کرد.

بطور مثال 3 شريک که هر کدام 2 دانگ مشاعي از مغازه‌اي را مالک هستند، با توافق يکديگر مغازه را به شخصي اجاره مي‌دهند. پس از مدتي مستأجر اجاره ماهانه يکي از 3 شريک را پرداخت نـمـي‌کـنـد و يـا ايـن‌که برخلاف نوع اسـتـفـــــاده قــــراردادي، از مــغــــازه بهره‌برداري مي‌‌نمايد. ازاين‌رو شــريـک نـاراضـي دعـواي تـخـلـيـــــه يــــد را طــــرح مي‌کند؛ در حالي که 2 شـريـک ديگر با مستأجر به سازش مي‌رسند

هـمـان‌گـونـه کـه مي‌دانيم، در ملک مشاع حق هر شريک منتشر در تمام ملک است و همين موضوع باعث شده که هيچ شريکي بدون اذن ساير شرکا حق تصرف در ملک مشاع را نداشته باشد. (مواد 581 و582 قانون مدني) نتيجه اين اختلاط سهام آن خواهد بود که تخليه سهم هر شريک با خلع يد از تمام ملک ملازمه داشته و ازاين‌رو ست که بايد بپذيريم مفاد ماده 43 قانون آيين دادرسي مدني در مورد خلع يد به معناي اعم است و اينجا هم بايد اجرا شود.

نکته قابل توجه در اين رابطه آن است که امکان دارد کل قرارداد اجاره فسخ نشده و رابطه استيجاري تنها بين مستأجر و يکي از شرکا به هم خورده و فسخ شده باشد.

در اين مورد، مستأجر مالک منافع متعلق به ساير شرکاست. بنابراين تصرف شريک محکوم‌له در ملک، موقوف بــه اجــازه و تــوافــق بـا مـسـتـأجـر اسـت؛ همان‌گونه که اگر تمام عقد اجاره منفسخ مي‌شد، تسليم عين مستأجره به يکي از شرکا منوط به داشتن اذن از ديگران ‌بود.

ماده 581 قانون مدنی :

تصرفات هر یک از شرکاء در صورتی که بدون اذن یا خارج از حدود اذن باشد فضولی بوده و تابع مقررات معاملات فضولی خواهد بود. 

ماده 582 قانون مدنی :

شریکی که بدون اذن یا در خارج از حدود اذن تصرف در اموال شرکت نماید ضامن است. 

پیشنهاد ما برای شما:وکیل سرقفلی

نمونه دادخواست خلع ید:

مشخصات طرفیننامنام خانوادگىنام پدرشغلمحل اقامتشهر – خیابان -کوچه –  شماره –پلاک
خواهان
خوانده
وکیل
تعیین خواسته وبهای آنخلع ید و قلع ئ قمع بنا مقوم به ….. و اجرت المثل ایام تصرف مقوم به …………..
دلایل ومنضمات دادخواست تصویر مصدق سند مالکیت  و تحقیق محلی با جلب نظر کارشناس
 با سلام احتراماً به استحضار می رساند:

 اینجانب به موجب سند مالکیت شماره …. مالک شش دانگ یک واحد آپارتمان به مساحت … متر مربع به شماره پلاک ثبتی … بخش … در شهرستان … می باشم. با توجه به این که خوانده بدون اجازه اینجانب پلاک ثبتی ذکر شده را به طور غاصبانه در تصرف خود گرفته اند، بنده با مراجعات بسیار و همچنین ارسال اظهارنامه به شماره … در تاریخ … به خوانده، خواهان رفع تصرف شدم که ایشان هیچ اقدامی در جهت رفع تصرف انجام ندادند و همچنان اصرار بر تصرف غاصبانه خود دارند. اینجانب در ابتدا برای اثبات ادعای خود به معاینه و تحقیق محلی با جلب نظر کارشناس رسمی دادگستری استناد می نمایم.

فلذا با تقدیم این دادخواست به استناد مواد ۳۰، ۳۱، ۳۰۸ و ۳۱۱ قانون مدنی و مواد ۱۹۸ و ۵۱۹ قانون آیین دادرسی مدنی، رسیدگی و صدور حکم بر خلع ید خوانده را استدعا دارم.

محل امضاء

گروه وکلای حکمت :

با بهره گیری از وکیل و مشاوره حقوقی متخصص و مجرب و وکیل ملکی ،آماده خدمت رسانی به شما هموطنان عزیز می باشد.در صورت نیاز به مشاوره با شماره های ذیل تماس حاصل فرمایید.

دفتر تهرانپارس: فلکه اول تهرانپارس خیابان قانع یا 142 شرقی پلاک 39 واحد5 طبقه2-02177719337-09123439500

دفتر نیاوران: نیاوران روبروی پاساژ نارون پلاک 127 طبقه 6 واحد11-02126455688

در خصوص تخلیه ملک مشاع( پلمپ)-نحوه اجراء(فروش و اجاره بدون اجازه )-کاملا کاربردی و به زبان عامیانه نیاز به وکیل دارید میتوانید با شماره02177719337 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . دقت کنید فقط در ساعات اداری قادر به پاسخگویی هستیم
در خصوص تخلیه ملک مشاع( پلمپ)-نحوه اجراء(فروش و اجاره بدون اجازه )-کاملا کاربردی و به زبان عامیانه نیاز به مشاوره حقوقی دارید میتوانید با شماره02177719337 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . دقت کنید فقط در ساعات اداری قادر به پاسخگویی هستیم

یک سوال جزئی درباره تخلیه ملک مشاع( پلمپ)-نحوه اجراء(فروش و اجاره بدون اجازه )-کاملا کاربردی و به زبان عامیانه دارید ؟ در بخش دیدگاه ها بپرسید

0 0 vote
امتیاز به این مقاله
Subscribe
Notify of
3 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ترانه
4 months ago

سلام خسته نباشید ، بنده و دو نفر دیگر مالک مشاعی منزلی هستیم بنده ۴ دانگ و شرکای دیگر هر یک ۱ دانگ ،یکی از شرکا به بهانه تصرف بیش از حد حکم خلع ید گرفت و الان منزل پلمپ شده ، بنده اخیرا از دادگاه دستور فروش گرفتم الان در مرحله اجرا چه اقدامی باید بکنم؟ آیا پلمپ منزل مانع اجرا میشود؟با تشکر

Reply to  ترانه
4 months ago

سلام وقت بخیر. باید از طریق اجرای احکام پیگیری کنید. باتشکر

ترانه
Reply to  سارا خوشنیت
4 months ago

سلام یعنی مشکلی در اجرای فروش ملک بوجود نمیاید؟