مهر و موم وتحریر ترکه ، نحوه تقسیم آن، کاملا کاربردی

مهر و موم ترکه یعنی چه ؟

ترکه به چه معنی است ؟ (مهر و موم ترکه یعنی چه ؟)

ترکه به معنای کلیه تعهدات و دارائی های متوفی است که پس از مرگ وی به وراثش انتقال می یابد .(مهر و موم وتحریر ترکه ، نحوه تقسیم آن، کاملا کاربردی )

مهر و موم وتحریر ترکه ، نحوه تقسیم آن، کاملا کاربردی

مهر و موم وتحریر ترکه ، نحوه تقسیم آن، کاملا کاربردی

معنی لغوی ترکه میراث و آنچه از شخص متوفی باقی ماند ، است . (مهر و موم ترکه یعنی چه ؟ )

مطابق ماده ۸۶۷ و ۸۶۸ قانون مدنی مالکیت ورثه نسبت به ماترک بعد از فوت متوفی به صورت قهری حاصل می‌شود و استقرار آن منوط به پرداخت حقوق و دیونی است که به ترکه تعلق می‌گیرد.(مهر و موم ترکه یعنی چه ؟ )

ماده ۸۶۸ قانون مدنی : « مالکیت ورثه نسبت به ترکه متوفی مستقر نمی شود مگر پس از اداء حقوق و دیونی که به ترکه میت تعلق گرفته . »

 

این مطلب را از دست ندهید 

نحوه تقسیم ترکه 

میزان ارثیه زن وقوانین ارث 

جهت مشاوره رایگان با وکلای متخصص در زمینه ارث کلیک کنید 

مهر و موم وتحریر ترکه ، نحوه تقسیم آن، کاملا کاربردی

مهر و موم ترکه

از لحاظ حقوقی، مهر و موم ترکه عبارت است از اقدامی که توسط مراجع قضایی صورت می‌گیرد، تا ورثه از هرگونه استفاده و دخل و تصرف در ترکه ممنوع ‌شوند و این امر به منظور حفظ و نگهداری از ترکه انجام می‌گیرد.

مهر و موم ترکه به معنای حفظ و نگهداری و جلوگیری از استفاده و یا حیف و میل آن توسط ورثه دیگر یا اشخاص ثالث است .

بدین معنا که مهر و موم می تواند به درخواست هر یک از وراث متوفی یا نماینده قانونی آنها انجام شود و به درخواست آنها رفع مهر و موم می شود .

مهر و موم ترکه

دادگاه صالح برای رسیدگی به امور ترکه چه دادگاهی است ؟

مرجع صالح برای رسیدگی به امور راجع به ترکه، دادگاه بخشی است که آخرین اقامتگاه متوفی درایران در حوزه آن دادگاه بوده و اگر متوفی در ایران اقامتگاه نداشته باشد دادگاه آخرین محل سکونت متوفی صالح به رسیدگی می باشد و اگر متوفی در ایران ساکن هم نبوده باشد، دادگاهی که اموال غیر منقول  متوفی در حوزه آن واقع شده، صالح است و اگر اموال غیر منقول هم در حوزه های متعدد واقع باشند، دادگاهی که که قبل از همه اقدام نموده صالح می باشد.

برای درخواست مهر و موم ترکه شرط خاصی وجود دارد که باید قبل از تحریر ترکه (یعنی تعیین مقدار اموال و دیون متوفی می باشد) باشد و اگر به هنگام تحریر ترکه درخواست مهر و موم شود فقط مهر و موم نسبت به آن قسمتی انجام می شود که تحریر نشده باشد.(۱۹۲قانون امور حسبی)

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + 4 =