فهرست مطالب این مقاله >برای مطالعه روی عنوان دلخواه کلیک کنید

نحوه اجرای حکم الزام به انجام تعهد

پرسش: ( نحوه اجرای حکم الزام به انجام تعهد) 

در صورت خودداری از انجام تعهد توسط محکوم‌علیه، محکوم‌له چه اقدامی می‌تواند انجام دهد؟

پاسخ :( نحوه اجرای حکم الزام به انجام تعهد )

در صورت محکومیت محکومٌ‌علیه به انجام عمل معین و خودداری وی از اجرای حکم طبق ماده ۴۷ ق.ا.ا.م. محکومٌ‌له می‌تواند تحت نظر اجرای احکام آن عمل را به وسیله دیگری انجام دهد و هزینه آن را مطالبه کند و با عنایت به اینکه تبصره ذیل ماده مذکور مواردی که انجام عمل توسط شخص دیگری ممکن نباشد را به ماده ۷۲۹ ق.آ.د.م.۱۳۱۸ ارجاع داده و این ماده و ماده ۷۳۰ طبق ماده ۵۲۹ ق.آ.د.م.۱۳۷۹ منسوخ شده است، اکنون بایستی حسب ماده ۵۱۵ قانون اخیرالتصویب محکوم‌له دادخواستی برای جبران خسارت ناشی از عدم اجرای حکم به دادگاه تقدیم نماید و در صورت صدور حکم جبران خسارت و قطعیت دادنامه، عدم اجرای آن مشمول ماده ۲ قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی خواهد بود.

 در صورتی که محکوم علیه از انجام عمل معین امتناع نماید و انجام آن توسط دیگری ممکن باشد، به تجویز ماده ۴۷ ق.ا.ا.م. محکوم‌له می‌تواند آن عمل را توسط دیگری به هزینه محکوم ‌علیه انجام دهد.

برای تحقق این امر دادگاه در مقام اجرای حکم بایستی هزینه‌های انجام عمل موضوع حکم را با تحقیقات لازم و حتی در صورت لزوم با جلب نظر کارشناس تعیین و دستور وصول آن را بدهد و چون تمام اقدامات برای اجرای حکم و از عملیات اجرایی به شمار می‌رود، مستلزم طرح دعوای دیگری نیست.

 

نحوه اجرای حکم الزام به انجام تعهد

 

وکیل ( برای گرفتن وکیل کلیک کنید . )

مشاوره حقوقی ( برای گرفتن راهنمایی و مشاوره حقوقی کلیک کنید . )

داود چشمی 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − شانزده =