یکی از مواردی که قرارداد قابلیت انحلال حقوقی را دارد حق فسخ میباشد که به همین منظور برای آگاهی بیشتر میتوانید از طریق این مقاله در مورد نحوه فسخ مبایعه نامه از ناحیه فروشنده اطلاعات کافی کسب کنید.در صورتی که پس از خواندن این مقاله برایتان سوالی پیش آمد آن را در قالب کامنت بیان کنید تا وکیل ملکی گروه وکلای حکمت پاسخ گوی سوالات شما عزیزان باشد.

فسخ مبایعه نامه از طرف فروشنده چگونه است؟

مطابق ماده 185 قانون مدنی عقد بیع ( منظور مبایعه نامه یا قولنامه )عقدی لازم  است که هیچ کدام از طرفین معامله(چه فروشنده چه خریدار ) جزء در موارد معین  (مندرج در ذیل) حق فسخ و برهم زدن آن را نخواهند داشت مگر در موارد ذیل …

حق فسخ قرارداد توسط طرفین قرارداد:

طرفین ( فروشنده یا خریدار ) حق فسخ قرارداد را در مبایعه نامه در موارد خاصی از جمله ( عدم پرداخت ثمن ( وجه معامله ) و یا موارد دیگر ….)  پیش بینی شده باشد

بموجب مبحث مربوط به خیارات قانون مدنی در موارد خاصی قانونگذار برای فروشنده و یا خریدار حق فسخ را پیش بینی کرده باشد.

بطور مثال 1. خیار عیب ( مورد معامله معیوب در آید ) 2.خیار غبن ( فروشنده زیر قیمت فروخته باشد – البته در صورت شرایط خاصی ) و یا موارد دیگر و در این مورد میبایست قاعدتا  اسقاط کافه خیارات نشده باشد.

حق فسخ:

خیار فسخ به موجب ماده 449 قانون مدنی به هر لفظ و یا فعلی که دلالت بر آن نماید واقع می شود و با این که اعلام اراده برای تحقق فسخ ضروری است آنچه که مورد بحث است اراده باطنی ( یعنی دارنده حق فسخ واقعا حق فسخ داشته باشد ) میباشد و در صورتی اعتبار خواهد داشت که اراده های سالم آن را اعلام نماید.

نحوه اعمال حق فسخ:

اعلام حق فسخ از طرف صاحب حق معمولا با ارسال اظهارنامه صورت خواهد گرفت ولیکن در بعضی موارد فروشنده بدون اعلام اراده آن را فسخ خواهد کرد یعنی همانطور که در ماده 449 قانونگذار تصریح کرده است فسخ میتواند با عمل واقع شده و ضرورتی به اعلام آن نباشد.

فسخ عملی مبایعه نامه:

از آنجا که مبایعه نامه ماهیت حقوقی دارد در موارد خاصی ممکن است به دلیل اقدامات یکی از طرفین بالاخص فروشنده جنبه کیفری یابد در این مورد اگر در مبایعه نامه ای فروشنده موردمعامله را به دیگری بفروشد می تواند در مقام دفاع از خود به فسخ فعلی و عملی مبایعه نامه استناد و خود را از اتهام فروش مال غیر تبرئه نماید قانونگذار در این راستا فسخ عملی معامله را  در ماده 449و450و451 نیز تایید نموده است.

مطابق با ماده 219 قانون مدنی:

لزوم اجرای عقد لازم بین طرفین معامله و قائم مقام آنها تاکید میکند موارد بر هم زدن معامله طبق قانون به دو صورت بیان شده است از جمله  اقاله و فسخ.

مفهوم فسخ:

مفهوم فسخ معامله معنای لغوی آن نقض شکستن و تباه کردن است و در اصطلاح حقوقی پایان دادن به حیات معامله و قراردادی لازم ,به وسیله یکی از متعاملین یا ثالث است.

حق فسخ چیست؟

1-حق فسخ یک حق مالی قابل اسقاط است که صرفا در مورد عقود لازم جاری خواهد بود و در عقود جایز وجه قانونی نخواهد داشت همچنین حق فسخ بعداز فوت صاحب حق به ورثه منتقل خواهد شد که وراث به قائم مقامی متوفی اعمال خواهد شد مگر قید مباشرت باشد یا برای فردی غیر از متعاملین حق فسخ قرار داد شده باشد.

2-حق فسخ متکی به اراده یکی از طرفین است و ماهیت ایقاعی دارد اما در صورتی که طرفین عقد لازم هر دو رضایت به فسخ داشته باشد این عمل فسخ محسوب نخواهد شد بلکه اقاله می باشد گاهی نیز قانونگذار فسخ قرارداد را برای رفع ضرر از یکی از طرفین معامله قرارداده است که صاحب خیار برای دفع ضرر ازخود آن را اعمال کند اینگونه خیارات در ماده 396 قانون مدنی تصریح شده است که از جمله آنها خیار عیب و تخلف از شرط و تدلیس را میتوان نام برد و هر یک در جایگاه خود قابل بحث و بررسی میباشد.

پیشنهاد میشود این مطلب را از دست ندهید:مشاوره حقوقی ملکی

گروه وکلای حکمت:

با در اختیار داشتن وکیل ملکی  و مشاوره حقوقی مجرب میتواند شما را در تمامی دعاوی ملکی مانند فسخ مبایعه نامه همراهی کند در صورت لزوم با شماره های ذیل تماس حاصل فرمایید.

دفتر شرق تهران:فلکه اول تهرانپارس خیابان قانع یا 142 شرقی پلاک 39 طبقه دوم واحد 5-021777199337-09123439500

دفتر شمال تهران:نیاوران روبروی پاساژ نارون پلاک 127 طبقه 6 واحد 11-02126455688

در خصوص نحوه فسخ مبایعه نامه نیاز به وکیل دارید میتوانید با شماره02177719337 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . دقت کنید فقط در ساعات اداری قادر به پاسخگویی هستیم
در خصوص نحوه فسخ مبایعه نامه نیاز به مشاوره حقوقی دارید میتوانید با شماره02177719337 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . دقت کنید فقط در ساعات اداری قادر به پاسخگویی هستیم

یک سوال جزئی درباره نحوه فسخ مبایعه نامه دارید ؟ در بخش دیدگاه ها بپرسید

0 0 vote
امتیاز به این مقاله
Subscribe
Notify of
2 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
سید احمد احمدیان
2 months ago

با سلام زمینی را که وقف اولاد ذکور بوده را در همان روستا که به این وقف واقف بود قولنامه کردیم ایشان نقشه برداری کرد گفت متراژ کمه زمین سندش بزودی آماده میشود باز خریدار گفت از ثبت تائیدیه بیاورید قبول انجام دادم ولی مجددا گفت از شورای روستا نامه بیاور البته زمان امضا گفت میدونم زمین وقف پسرهاست و شورای ده را من قبول ندارم باز همکاری کردم ولی نشد الان زمین دو برابر شده ولی پول ودیعه نه چون میخواستم خرید کنم متشکرم در ضمن ودیعه دست نخورده

Reply to  سید احمد احمدیان
2 months ago

سلام وقت بخیر. پاسخ به سوال شما طولانی است. با شماره 02177719337 تماس حاصل فرمایید.