در خصوص نشر اکاذیب نیاز به وکیل دارید میتوانید با شماره02177719337 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . دقت کنید فقط در ساعات اداری قادر به پاسخگویی هستیم
در خصوص نشر اکاذیب نیاز به مشاوره حقوقی دارید میتوانید با شماره02177719337 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . دقت کنید فقط در ساعات اداری قادر به پاسخگویی هستیم

یکی از جرائم بر علیه اشخاص جرم نشر اکاذیب میباشد که میتواند در فضای سنتی یا مجازی صورت گیرد برای آشنایی با شرایط و نحوه و چگونگی آن میتوانید تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

نشر اکاذیب در لغت :

اکاذیب جمع کذب به معنی دروغ ها و نشر به معنی انتشار و توسعه دادن است .

نشر اکاذیب چیست؟

نشر اکاذیب به معنای انتشار و اشاعه اخبار دروغ و وقایع خلاف واقع به قصد اضرار به غیر یا تشویش اذهان عمومی یا مقامات رسمی است .

هر کس به قصد ضرر زدن به دیگران یا تشویش اذهان عمومی اقدام به بیان اکاذیب کند، مجرم محسوب می‌شود .

نشر اکاذیب از جرایم مطلق است و تحقق آن موکول به وقوع نتیجه ضرر یا تشویش نیست .

در جرم نشر اکاذیب ، لزوماً توهین یا افترایی نسبت به دیگری انجام نمی شود .

بطور مثال ؛ کسی به قصد بد بین کردن مردم نسبت به دیگری ، یا برای تحریک کردن آنها به رای ندادن در انتخابات ، انتشار اخبار کذب و تشویش بین مردم و … این گونه شایعات مرتکب جرم نشر اکاذیب خواهد شد .

نشر اکاذیب در فضای مجازی :

یکی از راه‌های نشر اکاذیب، استفاده از رسانه‌ها شامل کتبی، صوتی، تصویری یا مجازی برای انتشار مطالب است .

مجازات جرم نشر اکاذیب چیست؟

ماده 698 قانون تعزیرات آمده است :

« هرکس به قصد اضرار به غیر یا تشویش اذهان عمومی یا مقامات رسمی به وسیله نامه یا شکواییه یا مراسلات یا عرایض یا گزارش یا توزیع هرگونه اوراق چاپی یا خطی یا امضاء یا بدون امضاء اکاذیبی را اظهار نماید یا با همان مقاصد اعمالی را برخلاف حقیقت یا راساً یا به عنوان نقل قول به شخص حقیقی یا حقوقی یا مقامات رسمی تصریحاً یا تلویحاً نسبت دهد اعم از اینکه از طریق مزبور به نحوی از انحاء ضرر مادی یا معنوی به غیر وارد شود یا نه علاوه بر اعاده حیثیت در صورت امکان، باید به حبس از دو ماه تا دو سال و یا شلاق تا هفتاد و چهار ضربه محکوم شود »

ماده 18 قانون جرایم رایانه‌ای در خصوص اکاذیب در فضای مجازی مقرر کرده است :

« هر کس به قصد اضرار به غیر یا تشویش اذهان عمومی یا مقامات رسمی به وسیله سامانه رایانه‌ای یا مخابراتی اکاذیبی را منتشر کند یا در دسترس دیگران قرار دهد یا با همان مقاصد اعمالی را بر خلاف حقیقت، رأسا یا به عنوان نقل قول، به شخص حقیقی یا حقوقی به طور صریح یا تلویحی نسبت دهد، اعم از اینکه از طریق یادشده به نحوی از انحا ضرر مادی یا معنوی به دیگری وارد شود یا نشود، افزون بر اعاده حیثیت (در صورت امکان)، به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج میلیون ریال تا 40 میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد »

اعمال مجازات:

این جرم با شکایت شاکی یا متضرر از جرم ، رسیدگی به آن آغاز می شود .شکایت شاکی شرط ابتدایی برای رسیدگی و تعقیب دعوی است .
این جرم از جرائم قابل گذشت است که با گذشت شاکی رسیدگی متوقف می شود و در صورتی که عمل انتسابی نسبت به شخص کذب باشد جرم می باشد و دارای مجازات است . برعکس جرم افترا نیازی نیست که عمل انتسابی حتما در قانون جرم باشد ، هر عمل کذبی که به شخص نسبت داده شود ، جرم بوده و قابل مجازات است .

عمل انتسابی به شخص اعم از شخص حقیقی و حقوقی می باشد و زمانی شرایط اعمال مجازات وجود دارد که نسبت دهنده دارای عمد و سونیت باشد.

پیشنهاد ما برای شما:تهمت و افتراء -مجازات جرم تهمت و افتراء-هر آنچه که باید در مورد تهمت و افتراء بدانید

مرجع صالح رسیدگی به شکایت این جرم:

با توجه به محل وقوع جرم، در صلاحیت دادسرای عمومی و انقلاب محل وقوع جرم، قابل رسیدگی و طرح شکایت می‌باشد. جرم نشر اکاذیب به عنوان جرم مطبوعاتی، در محل انتشار نشریه مورد شکایت، و جرم نشر اکاذیب رایانه‌ای در دادسرای جرایم رایانه‌ای در تهران و شهرستان‌هایی که دارای دادسرای جرایم رایانه‌ای می‌باشند قابل شکایت است و در شهرهایی که دادسرای جرایم رایانه‌ای که در آن‌ها آغاز به کار ننموده است، در دادسرای عمومی و انقلاب قابل طرح است.

یک سوال جزئی درباره نشر اکاذیب دارید ؟ در بخش دیدگاه ها بپرسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در ادامه این مقالات را نیز بخوانید

مشاوره حقوقی تلفنی 09123439500

توجه !

اگر در خصوص نشر اکاذیب نیاز به وکیل یا مشاوره حقوقی دارید

وکلا و مشاورین حقوقی گروه وکلای حکمت در زمینه میتوانند به شما کمک کنند.کافیست تماس بگیرید.

اگر با موبایل این صفحه را میبینید برای تماس مستقیم کافیست روی دکمه های بالا کلیک کنید.