مشاوره حقوقی در باب مفهوم نفقه ( زوجه/زن )

در فصل حقوق و تکالیف زوجین نسبت به یکدیگر ،( نفقه ،مهریه ،اجرات المثل )در ماده ۱۱۰۷ قانون مدنی گفته شده که

نفقه عبارتست از …

همه ی نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن از قبیل مسکن، البسه( لباس) ،غذا ، اثاث منزل و هزینه های درمانی و بهداشتی و خدمتکاردر صورت عادت یا احتیاج به واسطه ی نقصان یا مرض.

نفقه زوجه

نفقه

با توجه به این ماده به بیان نکاتی در رابطه با مصادیق نفقه ی زوجه و مبنای آن می پردازیم:

۱٫ شوهر ،مسئول تأمین معاش و نیازهای متعارف زوجه بوده و این وظیفه در هیچ صورتی قابل اسقاط نیست و حتی اشتغال زن، مانع از ادای تکلیف پرداخت مخارج زوج نمی گردد.

۲٫ معرفی مسکن، البسه، غذا، اثاث منزل و… به عنوان نمونه هایی از مصادیق این حق قانونی  محسوب می گردداین موارد ،حصری محسوب نشده و هرآنچه را که زوجه برای معاش زندگانی و ادامه ی حیات بصورت متعارف، لازم بداند؛ شامل می شود که ممکن است با توجه به عرف و زمان و مکان، این نیازها متفاوت باشد.

۳٫ با توجه به تحول معیشت ،اقتضای زمان ممکن است نیازهای تازه ای ایجاد کند که باید بر مبنای عرف آنرا جزو مصادیق حق موصوف محسوب نمود. برفرض مثال هزینه های درمانی و پزشکی را باید جزوی از مصادیق  این حق دانست که درصورت ضرورت، مرد موظف به تقبل آن می باشد.

۴٫میزان نفقه:

حق نفقه در قانون میزان  ومبلغ معینی ندارد و ملاک، توانایی و تمکن مالی زوج، متناسب با وضعیت و شئون اجتماعی، فرهنگی،اقتصادی و اخلاقی زوجه است به گونه ای که نیازهای متعارف زوجه را پاسخگو باشد.و احتمال دارد بر حسب نظریه کارشناس از ۳۰۰ هزار تومان تا مبالغ بسیار بالای  توسط کارشناس تعین گردد

 

ماده ۱۲ قانون حمایت خانواده نیز این مبنا را لحاظ کرده است.

۵٫ قانون مدنی، دو شرط را، ضرورت وجود خادم ( خدمتکار) برای زوجه بعنوان نفقه ی وی لحاظ میکند: ۱٫ عادت به وجود خادم ۲٫ نیاز و احتیاج بواسطه نقصان یا مرض

۶٫ وفق ماده ۱۲۰۶ قانون مدنی، نفقه ی گذشته زوجه نیز ،مانند نفقه ی حال، دین زوج و بر ذمه ی او و قابل وصول می باشد.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − 6 =