نفقه چیست؟

نفقه چیست ؟قانون گذار در قانون تعریف نفقه را اینگونه تصریح می کند که در واقع تامین معیشت و زندگی زن باشد شا مل خانه ، اثاثیه ، منزل، غذا ، لباس ، و دارو ، که از زمان عقد دائم بر عهده شوهر قرار می گیرد.

نفقه حقوقی و کیفری:

امروزه بحث مسائل خانوادگی از مباحث داغ در دادگاه های خانواده است که هریک اززوجین بنا بر دلایل خود خواستار جدایی از یکدیگر میباسند بنابراین در صورت تقاضا از طرف هریک از انها  باید تکلیف مسائل حقوقی در ضمن حکم دادگاه مشخص شود از جمله حقوق مالی زن که نفقه از جمله حقوق مالی وی می باشد زمانی که شما در مورد نفقه سوالاتی چون نفقه چیست؟ تمکین چیست؟برای در خواست نفقه چه باید کرد ؟آیا نفقه واجب است؟آیا نفقه گذشته زن قابل مطالبه است؟ از ما پرسیده می شود ما در این مختصر به آنها پاسخ خواهیم داد .

 

پرداخت نفقه برعهده کیست؟

به موجب ماده ای از قانون مدنی تکلیف دادن نفقه بر عهده شوهر خواهد بود و دینی است که با انعقاد عقددائم  وآغاز زندگی زناشویی به گردن مرد مستقر خواهد شد این قاعده از قوانین آمره محسوب می شود که نمیتوان بر خلاف آن توافق نمود یعنی طرفین توافق کنند که نفقه برعهده همسر باشد و یا شخص ثالث دیگر پرداخت کند.

شرط پرداخت نفقه ، تمکین زن :

تمکین در قانون به دو صورت تعریفشده است:

 1. تمکین عام
 2. تمکین خاص

تمکین عام :

انجام تمامی امور زندگی که یکی از مصادیق آن اقامت در اقامتگاه دایمی شوهر است یعنی باید زن برای دریافت نفقه در خانه ای که شوهرتهیه کرده است تمکین کند

تمکین خاص:

این نوع تمکین ،داشتن رابطه زناشویی بین زوجین است.

مسئولیت عدم پرداخت نفقه

مسئولیت عدم پرداخت نفقه  :

نفقه شامل نیازهای متعارفی است که به عنوان حق زن ،قانون ایران در مورد آن به شدت سختگیری کرده است چرا که در صورت عدم پرداخت آن ممکن است زن دچار عسر و حرج شود و منجر به فساد وی شود.بنابراین هر چیزی که از نظر عرف جز مایحتاج یک زن محسوب شود جزء نفقه او محسوب و تصرفات وی بر آن مالکانه در حدود متعارف است در غیر این صورت یعنی عدم پرداخت به زن ،مرد دارای مسئولت مدنی و کیفری خواهد بود .

در مورد تعدیل اقساط مهریه بیشتر بخوانید:تعدیل اقساط مهریه و بازار داغ آن (آپدیت شده)راههای تعدیل مهریه+وکیل خانواده

مسئولیت حقوقی مرد :

مطابق قانون نفقه دینی است که به گردن مرد با عقد دائم قرار می گیرد در نتیجه زوج موظف است خانه ای مستقل و آزاد برای وی فراهم کند و اگر خانه مطابق شئونات زن نباشد و به شرافت و حیثیت او لطمه وارد شود می تواند منزل را ترک کند و تا زمان برگشت پرداخت نفقه بر عهده شوهر خواهد بود در صورت عدم پرداخت زوجه می تواند دادخواست حقوقی مبنی بر مطالبه نفقه گذشته و حال خود را مطالبه کند.

عدم پردات نفقه راهی برای اجبار مرد به طلاق:

در صورتی که بعد از مطالبه زوجه شوهر نخواهد و یا نتواند نفقه را پرداخت کند و یا حتی در شرایطی که به موجب دادگاه اجبار به پرداخت می شود زن می تواند در خواست طلاق خود را به دادگاه ارائه دهد.

پرداخت نفقه ایام عقد ( قبل از ازدواج ):

درست است که زن به موجب عقد نکاح محق به نفقه خواهد بود و لی تا زمانی که به خانه شوهر وارد نشود نفقه ای به او پرداخت نخواهد شد و لی در صورتی که نسبت به شروع زندگی آمادگی خود را اعلام کند ولی شوهر از شروع زندگی اجتناب نماید باید نفقه به زوجه وی پرداخت کند و زن برا ی دریافت نفقه خود سه برگ اظهار نامه را دریافت و به مجتمع قضایی مراجعه می کند یا با تسلیم استشهادیه در خواست خود را به داد گاه تحویل می دهد.

پیشنهاد میشود این مطلب را از دست ندهید:صفر تا صد طلاق از طرف مرد-مزایا و معایب-تقسیط مهریه- کاملا کاربردی و به زبان ساده

پرداخت نفقه بعد از طلاق و فسخ نکاح :

در صورتی که زوجین به موجب طلاق رجعی از یکدیگر جدا شوند مرد موظف است در زمان عده یعنی ۳ ماه و ۱۰ روز به زوچه خود نفقه پرداخت کند  فقط به موجب قانون در طلاق بائن و یا فسخ نکاح زوجه نمیتواند نفقه ای دریافت کند

پرداخت نفقه در زمان فوت همسر :

فوت از موارد انحلال عقد است بنابراین  باعث قطع رابطه زناشویی نیزمی شود و تمکین عام و خاص با فوت و نبود همسر معنای خود را از دست خواهد داد در نتیجه زن نمیتواند نسبت به نفقه در مورد همسر متوفی اقدام کند ولیکن مخارج زندگی وی عندالمطالبه از اموال اقاربی (تمکن فرزندان ، ابوین وی ) که پرداخت نفقه به عهده آنان است تامین خواهد شد اگر زن حامله باشد تا وضع حمل نفقه جنین پرداخت خواهد شد.

نفقه گذشته زن در صورت فوت همسر:

از آنجا که نفقه به محض وقوع عقد مرد را مکلف به پرداخت آن می کند در مورد نفقه گذشته زن که پرداخت نشده است همانند دینی که به گردن مرد می باشد از اموال وی بعد از فوت قابل مطالبه از وراث خواهد بود و حتی از دیون ممتاز دانسته شده است.

نفقه اولاد بعد از فوت پدر

نفقه اولاد بعد از فوت پدر :

نفقه اولاد بعد از فوت به عهده اجداد پدری است که در صورت عدم قدرت آنها یا نبود آنها نفقه بر عهده مادر خواهد بود که در صورت عدم قدرت مادر نیز  پرداخت به عهده اجداد و جدات مادری و جدات پدری واجب النفقه است و اگر برخی معسر باشند سهم آنان راباید دیگران پرداخت کنند.

پرداخت نفقه در عقد موقت :

در عقد موقت زن مستحق نفقه نخواهد بود مگر طرفین بر آن توافق کرده باشند.

پیشنهاد میشود این مطلب را از دست ندهید:۲۵ سوال رایج درباره طلاق توافقی-صفر تا صد طلاق توافقی

نفقه چیست؟

نحوه محاسبه نفقه :

نفقه با توجه به وضعیت زندگی و شئونات خانوادگی وضعیت عمومی جامعه تعیین کننده واریزی آن خواهد بود و در صورتی که زوجین در مورد ان اختلافی داشته باشند مطابق نظریه کارشناسی خواهد بود.

جرم عدم پرداخت نفقه :

به موجب قانون مجازات اسلامی هرکس با داشتن استطاعت مالی نفقه زن خود را ندهد یا از تادیه نفقه سایر اشخاص واجب النفقه امتناع کند دادگاه اورا از ۳ ماه و یک روز تا ۵ ماه حبس محکوم می کند یعنی مرد مرتکب دو جرم عدم پرداخت نفقه و ترک انفاق زوجه  وافراد واجب النفقه غیر از زن می شود.

داشتن استطاعت مالی  مرد از شروط  واجب تحقق این جرم است یعنی مجازات ترک انفاق برای کسی است که با داشتن استطاعت مالی از تادیه نفقه زن خود امتناع کند.

شکایت کیفری نفقه:

زوجه می‌تواند در یک برگ معمولی شکایت خود را نسبت به شوهر مرقوم کرده و به دادگاه تسلیم کند، دادگاه در این شرایط در سریع‌ترین زمان ممکن به شکایت او رسیدگی می کند و شوهر باید نفقه را در سریع ترین زمان ممکن پرداخت کند. امتناع مرد نسبت به واریز نفقه باعث خواهد شد تا او راهی زندان شود. زن می‌تواند از طریق شکایت کیفری نفقه زمان حال را دریافت کرده و نفقه گذشته نیز با ارائه دادخواست به دادگاه قابل پیگیری است.

اگر برای شکایت کیفری نفقه به مشکل برخورد کرده اید با یاری گرفتن از وکلای پایه یک دادگستری گروه وکلای حکمت سریعتر به حق خود برسید.

براساس ماده ۶۴۲ قانون مدنی:

هر کسی که با وجود استطاعت مالی و تمکین زن، نفقه زن و فرزندان خود را پرداخت نکند، دادگاه او را حداقل به ۳ ماه و یک روز تا حداکثر ۵ ماه به زندان محکوم می کند.

نفقه چیست

دادگاه صالح رسیدگی به شکایت کیفری و حقوقی نفقه زوجه:

اگر زوجه شکایت کیفری علیه زوج اقامه کند دادسرای محل زندگی صالح به رسیدگی است.اگر مبلغ ادعایی تا ۲۰ میلیون تومان باشد در صلاحیت شورای حل اختلاف شهرستان مربوطه میباشد.اگر بالاتر از ۲۰ میلیون تومان باشد در صلاحیت دادگاه خانواده شهرستان مربوطه است.

گروه وکلای حکمت: 

متشکل از چندین وکیل متخصص و با تجربه آمادگی ارائه مشاوره حقوقی به صورت تمام وقت برای افراد فراهم نموده است و برای اهالی محترم نیاوران برای تسهیل در اخذ مشاوره با وکیل در نیاوران به صورت ۲۴ ساعته مشاوره حقوقی در نظر گرفته است .

در صورتی که وکیل در نیاوران را جست و جو می نمائید میتوانید از وکلای متخصص و با تجربه در نیاوران و در نزدیکی خود جهت امور حقوقی و کیفری و تنظیم قرارداد و مشاوره تلفنی و یا در صورت تمایل به صورت حضوری مشاوره دریافت نمائید.

وکیل نیاوران در واقع با توجه به امکان ارائه کلیه امور حقوقی در کلیه مراجع حقوقی و کیفری شهر تهران و یا کشور را دارد و در صورت مشاوره تلفنی امکان حضور در محل شرکت جهت تنظیم قرارداد و یا حضور در مراجع قضایی شهر تهران و سایر استان ها وجود دارد.

کافی است با شماره های گروه وکلای حکمت تماس گرفته تا در صورت نیاز ، وقت مشاوره با وکیل نیاوران برای شما تعیین شود.

گروه وکلای حکمت مفتخر است با به کار گیری وکلای پایه یک دادگستری خانم و آقا که هریک در حوزه ای خاص تخصص و تجربه ی کافی دارند و سالهاست که در این حوزه فعالیت می نمایند همکاری نماید.

تجربه موفق موکلین پیشین ما و مراجعات متعدد ایشان و معرفی مجموعه به دیگران باعث شد ما اقدامات و فعالیت های خویش را با هدفی بزرگ و با شعاری که پایبند آن بوده ایم ادامه دهیم.

موکل های ما مهمترین سرمایه ما هستند میزان رضایتمندی آنها و معرفی ما به دیگران خود بهترین تبلیغ است.

4 پاسخ
 1. رعنا مجدپور گفته:

  سلام و عرض ادب بنده قصد طلاق دارم یه فرزند دخترم دارم میخواستم راهنماییم کنید بگید نفقه دخترم چه جوری محاسبه میشه و تا چند سالگی میشه پیش من بمونه و اینکه همسر من معتاده آیا میشه با استناد به این حضانت فرزند مو خودم قبول کنم و ایشون فقط نفقه دخترمو بده

  پاسخ
  • سارا خوشنیت گفته:

   سلام.ممنون. نفقه دختر براساس شرایط فرزند و حدود سنی وی تعیین میشود. تا سن ۷ سالگی حضانت با مادر است. بله با استناد به اینکه پدر صلاحیت ندارد میتوان حضانت را از پدر گرفت.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *