نمونه دادخواست استرداد جهیزیه-NEMOMNE DADKHAST ESTERDAD JAHIZIYE

نمونه دادخواست استرداد جهیزیه

در خصوص نمونه دادخواست استرداد جهیزیهنیاز به وکیل دارید میتوانید با شماره02177719337 بگیرید . پاسخگویی از 9 صبح تا 18 می باشد. تماس فقط از تهران و شهر های اطراف -شهرستان پاسخگویی نداریم.
برای نمونه دادخواست استرداد جهیزیه نیاز به مشاوره حقوقی دارید میتوانید با شماره02177719337 تماس بگیرید . پاسخگویی از 9 صبح تا 18 می باشد. تماس فقط از تهران و شهر های اطراف -شهرستان پاسخگویی نداریم.😊

وکلای مجرب و متخصص گروه وکلای حکمت که در حوزه دعاوی خانواده تخصص دارند برای شما همراهان عزیز نمونه دادخواست استرداد جهیزیه را فراهم نموده اند.این دادخواست از لحاظ حقوقی و قضائی کامل است ولی با توجه به اینکه در هر پرونده نکات خاص و ظرافت مخصوص به خودش را دارد بهتر است که قبل از تنظیم دادخواست استرداد جهیزیه خود با شماره های درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید تا با وکیل خانواده این گروه که سالهاست در این حوزه تخصص دارد مشاوره حقوقی دریافت کنید.

دادخواست استرداد جهیزیه  :

زن در صورتی که بخواهد به موجب دادخواست جهیزیه خود را مطالبه کند اگر اموالی باقی مانده باشد همان اموال به علاوه منافع ان را میتواند مسترد کند و از لحاظ استهلاک و یا بعضا خرابی آن شوهر مسئولیتی نخواهد داشت مگر با تعدی و تفریط وی تلف شده باشد.

چگونگی اثبات مالکیت جهیزیه با سیاهه:

طبیعتا برای آنکه شخصی که دارای حقی است بتواند در دادگاه محق شناخته شود باید برای اثبات آن ادله ای محکمه پسند ارائه دهد بنابراین استرداد جهیزیه از آن مستثنی نخواهد بود .لیست سیاهه در واقع رسیدی است که زن در هنگام اوردن وسایل زندگی مشترک تهیه کرده و تمامی جزئیات هر وسیله را مثلا فرش دست بافت است یا ماشینی باید در ان قید کرده همسر خود می رساند امضای شاهاد ذیل این رسید لزومی نخواهد داشت ولی خالی از فایده نخواهد بود.

استرداد جهیزیه بدون سیاهه یا فاکتور خرید :

ممکن است در طول زندگی مشترک مرد وسایلی را خریداری کرده باشد بنابراین استرداد جهیزیه بدون سیاهه و یا فاکتور خرید به اسانی نخواهد بود و اثبات آن کاری بس دشوار است که در این مواقع بهتر است با یک وکیل متخصص خانواده و یک وکیل مجرب طلاق مشاوره حقوقی لازم را داشته باشید.

گزوه وکلای حکمت در گذشته اقدام به نگارش مقاله استرداد جهیزیه نموده است که پیشنهاد میکنیم آن را مطالعه نمایید:استرداد جهیزیه

نمونه دادخواست استرداد جهیزیه به شورای حل اختلاف:

مشخصات طرفین نام نام خانوادگى نام پدر شغل محل اقامتشهر – خیابان -کوچه –  شماره –پلاک

خواهان

خانم/آقای..
خوانده خانم/آقای..
وکیل
تعیین خواسته وبهای آن ۱- الزام خوانده به استرداد جهیزیه مقوم به ….. ریال    ۲- صدور قرار تامین خواسته      ۳- پرداخت کلیه خسارات ناشی از دادرسی
دلایل ومنضمات دادخواست

۱.کپی مصدق عقدنامه شماره ۱۴۸۶۵                ۲. سیاهه اموال         ۳. عنداللزوم شهادت شهود

 ریاست محترم شورای حل اختلافباسلام

اینجانب به موجب کپی مصدق عقدنامه شماره … مورخ … دفترخانه شماره … شهرستان … با خوانده عقد ازدواج دائم منعقد کرده ام. در طول زندگی مشترک با توجه به اختلافات متعددی که بوجود آمد اینجانب با خوانده به موجب طلاقنامه شماره … مورخ … شهرستان … از یکدیگر جدا شدیم. در ابتدای ازدواج لیست سیاهه جهیزیه تهیه کردیم که نشان می دهد جهیزیه متعلق به بنده است و این لیست پیوست شده است. با وجود مراجعات بسیار اینجانب و همچنین ارسال اظهارنامه به شماره … مورخ … خوانده از استرداد جهیزیه خودداری می کنند. لذا در ابتدا برای جلوگیری از تضییع خواسته با استناد به مواد ۱۰۸ الی ۱۲۲ قانون آیین دادرسی مدنی صدور قرار تامین عین خواسته را تقاضا دارم. همچنین با استناد به مدارک ضمیمه شده و مواد ۶۱۹ و ۶۲۰ قانون مدنی و ماده ۱۹۸ قانون آیین دادرسی مدنی صدور حکم به محکومیت خوانده به استرداد جهیزیه و قرار تامین خواسته به انضمام کلیه خسارات قانونی و هزینه های دادرسی را استدعا دارم.

 

محل امضاء

نمونه-دادخواست-استرداد-جهیزیه-NEMOMNE-DADKHAST-ESTERDAD-JAHIZIYEدر صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط چگونگی تنظیم نمونه دادخواست استرداد جهیزیه با شماره های ۰۹۱۲۳۴۳۹۵۰۰ و ۰۲۱۷۷۷۱۹۳۳۷ تماس حاصل نمایید.

زیر و بم هر آنچه که باید در مورد استرداد جهیزیه و چگونگی تنطیم نمونه دادخواست استرداد حهیزیه بدانید:

۱-داشتن سیاهه خیلی مهم است زیرا سیاهه یک مدرک و سند است در مورد لیست اموالی که شما تهیه کرده اید و بهترین چیز هم رسیدی است که خود خانواده داماد و داماد به شما میدهد.

۲-اگر سیاهه در دفترخانه اسناد رسمی تنظیم کنید دیگر حکم سند رسمی را پیدا میکند و اعتبار بیشتری دارد. میتوان امضای زوج را در دفترخانه گواهی امضا کرد که در صورت بروز اختلاف زوج نتواند نسبت به امضای خود ادعای انکار، جعل و تردید مطرح کند.

۳-حتما داماد و دیگر اعضای خانواده داماد لیست سیاهه را امضا کنند زیرا سیاهه بدون امضا قابل قبول نیست،لیست سیاهه هم باید در نزد پدر و مادر عروس بماند.

۴-امضای زوج به سیاهه اعتبار میدهد، اما اگر اثر انگشت او در سیاهه درج شود، این موضوع اعتبار سیاهه را بیشتر میکند. بهتر است شهود حداقل دو نفر مرد باشند و از اقوام زوجه نباشند.

۵-لیست وسایلی که داماد نیز همراه خود می آورد هم بطور دقیق ذکر و قید شود به دلیل اینکه باید بدانید چه اموالی بعد از ازدواج به دست آمده و چه اموالی را طرفین خودشان آورده اند.

۶-نکته حائز اهمیت این است که در نگهداری فاکتور  وسایل سخت گیری انجام دهید زیرا ممکن است بعد از گذشت سالها به درد شما بخورد.

۷-در صورتی که خدای نکرده به اختلاف برخوردید و خواستید دادخواست استرداد جهیزیه بدهید حتماً در ستون خواسته علاوه بر استرداد جهیزیه ذکر کنید: صدور قرار تأمین خواسته پیش از ابلاغ که این باعث میشود پیش از اینکه شوهر شما اموال را از خانه خارج کند آنها را توقیف کنید. معمولاً دادورز اموال را در محل توقیف کرده و به خود همسرتان به عنوان امین می سپارد که در این صورت همسرتان امین اموال محسوب شده و هر اتفاقی که برای اموال بیفتد او مسئول است.

۸-رطبق ماده ۱۱۰۷  قانون مدنی:تهیه اثاث خانه به عهده مرد گذاشته شده و زن اساساً وظیفه ای ندارد جهیزیه ای با خود به خانه همسرش بیاورد و به عنوان اثاث خانه در اختیار مرد قرار دهد، لذا وقتی زن جهیزیه خود را مطالبه کند و بر اساس اقرار مرد، شهادت شهود یا فهرست سیاهه و دیگر دلایل محکمه پسند ثابت شود که زن مقدار و اقلام مشخصی از اثاث البیت را به عنوان جهیزیه به خانه مرد آورده و تحویل مرد داده، هر زمان اراده کند می تواند از زوج این وسایل را پس بگیرد و زوج حق مخالفت ندارد و مکلف است عین این وسایل را متناسب با شأن زوجه به عنوان نفقه برای او فراهم کند. این موضوع هم بستگی به هیچ چیز ندارد و زن حتی در زمانی که خوش و خرم با همسرش زندگی می کند هم می تواند از همسرش جهیزیه خود را مطالبه کند.

۹- اگر وقتی همسرتان بدون اطلاع شما اموال شما را فروخت می توانید به جرم فروش مال غیر از او شکایت کنید به شرط اینکه اولاً بتوانید ثابت کنید اموال متعلق به خود شماست (از یکی از راههای بالا: ارائه سیاهه یا فاکتور یا شهادت شهود) دوم اینکه ثابت کنید شوهرتان آن را فروخته و نه دیگری و نکته مهم دیگر در خصوص شکایت کیفری این است که اگر شوهر شما تبرئه شود امکان دارد علیه شما شکایت افترا کند.

یک سوال جزئی درباره نمونه دادخواست استرداد جهیزیه دارید ؟ در بخش دیدگاه ها بپرسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در ادامه این مقالات را نیز بخوانید

مشاوره حقوقی تلفنی 09123439500

توجه !

اگر در خصوص نمونه دادخواست استرداد جهیزیه نیاز به وکیل یا مشاوره حقوقی دارید

وکلا و مشاورین حقوقی گروه وکلای حکمت در زمینه میتوانند به شما کمک کنند.کافیست تماس بگیرید.

اگر با موبایل این صفحه را میبینید برای تماس مستقیم کافیست روی دکمه های بالا کلیک کنید.