نمونه دادخواست اعسار از محکوم به

در خصوص نمونه دادخواست اعسار از محکوم بهنیاز به وکیل دارید میتوانید با شماره02177719337 بگیرید . پاسخگویی از 9 صبح تا 18 می باشد. تماس فقط از تهران و شهر های اطراف -شهرستان پاسخگویی نداریم.
برای نمونه دادخواست اعسار از محکوم به نیاز به مشاوره حقوقی دارید میتوانید با شماره02177719337 تماس بگیرید . پاسخگویی از 9 صبح تا 18 می باشد. تماس فقط از تهران و شهر های اطراف -شهرستان پاسخگویی نداریم.😊

نمونه دادخواست اعسار از محکوم به که در ذیل مشاهده میکنید توسط وکیل حقوقی گروه وکلای حکمت به نگارش در آمده است ،هر چند که این نمونه دادخواست از لحاظ قضائی و حقوقی کامل میباشد ولی با توجه به اینکه هر پرونده ظرایف و نکات ریذ مخصوص به خودش را دارد بهتر است قبل از تنظیم آن از وکیل راهنمایی وکیل گروه وکلای حکمت که سالها است در این حوزه تجربه و تخصص دارد بهره مند شوید.

شماره تماس  وکیل حقوقی:

در صورت نیاز به برقراری ارتباط با وکیل حقوقی و تنظیم دادخواست اعسار از پرداخت محکوم به با شماره های ۰۹۱۲۳۴۳۹۵۰۰ و یا ۰۲۱۷۷۷۱۹۳۳۷ تماس حاصل نمایید.

آدرس وکیل حقوقی:

فلکه اول تهرانپارس خیابان قانع یا ۴۲ شرقی پلاک ۳۹ طبقه دوم واحد ۵

اعسار چیست؟

هنگامی که فردی به نوعی تمکن مالی ندارد یا دارای اموال و سرمایه ای است اما در وضعیتی قرار دارد که امکان دسترسی به آن ها را ندارد، این فرد دچار اعسار شده و قادر به پرداخت بدهی هایش نیست.

اعسار از محکوم به چیست؟

هر کسی به موجب حکم محکمه محکوم به پرداخت وجهی گردد می تواند در چارچوب دادخواست اعسار از پرداخت محکوم به ( وجهی که به پرداخت آن محکوم شده است ) ، وجه محکومیت یافته را تقسیط نماید.

پیشنهاد میشود این مطلب را از دست ندهید:اعسار از اجرائیه ثبتی

نمونه دادخواست اعسار از محکوم به-esar az mahkomo beh

نمونه دادخواست اعسار از محکوم به:

مشخصات طرفین نام نام خانوادگى نام پدر شغل  محل اقامت –شهر – خیابان -کوچه –  شماره –پلاک

خواهان

خوانده
وکیل یا نماینده قانونى
تعیین خواسته وبهای آن

   اعسار از پرداخت محکوم ٌ به / و تقاضای تقسیط آن

دلایل ومنضمات دادخواست

  ۱- فیش حقوقی صادره از سازمان متبوع،    ۲- استشهادیه با امضای حداقل دونفر

    ۳- دادنامه شماره…. صادره از شعبه…. دادگاه عمومی….     ۴- فرم معرفی اموال

ریاست محترم مجتمع قضایی  ” نام دادگاه عمومی شهرستان محل صدور حکم محکومیت “باسلام احتراماً به استحضارمی رساند:

اینجانب حسب دادنامه شماره       مورخ       صادره از شعبه       دادگاه عمومی شهرستان به پرداخت مبلغ       ریال در حق آقای/ خانم       محکوم گردیده ام نظر به مشکلات متعدد/ عدم دسترسی با توجه به مستندات تقدیمی صدور حکم به اعسار از پرداخت مبلغ محکومٌ به/ تقسیط مبلغ محکومٌ به مستنداً به  قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی مورد استدعاست.

 

محل امضاء – مهر – انگشت

 

۱۶ نکته طلائی که در مورد اعسار از محکوم به باید بدانید:

۱٫کسی که مدعی اعسار است ( مدعی اعسار کسی است که می خواهد وجه محومیت یافته را تقسیط کند ) باید لیست و صورت دارایی خود را به محکمه ارائه دهد.

۲٫برابر قانون جدید مربوط به اعسار ، برای اثبات اعسار دیگر الزامی به معرفی شاهد از ناحیه مدعی اعسار و شهادت دادن ۲ شاهد در محکمه نیست و از طرفی مثل قانون سابق نیاز به شهادت ۴ شاهد نیست.

۳٫برابر قانون جدید اعسار ، می توان از طریق اجرای احکام دادگاه درخواست معرفی و استعلام حساب های محکوم علیه ( کسی که بموجب حکم دادگاه محکوم شده )  را درخواست نمود.

۴٫برابر قانون جدید اعسار می توان تقاضای استعلام املاک متعلق به محکوم علیه را براساس نشانی کامل ملک و نام مالک را از طریق اداره ثبت اسناد و املاک و یا از طریق شهرداری نمود.

بعبارتی دادگاه مکلف است از هر مرجعی که احتمال پیدا کردن اموالی از محکوم علیه هست ، استعلام کند و مراجع مربوطه موظف هستند هرگونه نقل و انتقال و تغییر در وضعیت اموال محکوم علیه را از یکسال قبل از حکم اعلام کند.

۵٫اصل بر این است که مدعی اعسار فاقد توان پرداخت محکوم به می باشد و از طرفی اثبات بار ملائت مالی ( دارندگی ) محکوم علیه بر عهده محکوم له است.

۶٫تکلیف مرجع اجرا کننده رای ، به صدور قرار ممنوع الخروج شدن محکوم علیه به درخواست محکوم له امکان دارد.

۷٫برابر قانون جدید اعسار ،خودرو از مستثنیات دین خارج است .( یعنی می توان خودرو را توقیف کرد و فروخت مگر آنکه وسیله امرار معاش محکوم علیه باشد )

۸٫در قانون جدید اعسار ، تلفن مورد نیاز محکوم علیه ،جزء مستثنیات دین است.

۹٫ودیعه عین مستاجره با رعایت شرایط مندرج در قانون ، جزء مستثنیات دین است .( یعنی تا میزان شان محکوم علیه جزء مستثنیات دین است )

۱۰٫در قانون جدید اعسار ، قابلیت فروش مستثنیات دین تحت شرایطی خاص وجود دارد.

۱۱٫دادخواست اعسار از پرداخت محکوم به را می توان مکررا تقدیم محکمه نمود ولو آنکه قطعی شده باشد.

۱۲٫دادخواست اعسار از پرداخت محکوم به را می بایست به دادگاه صادرکننده حکم قطعی تقدیم نمود.

۱۳٫در صورتی که مشخص شود مدعی اعسار لیست اموال خود را کاملا اعلام ننموده و یا به دروغ اعلام نموده به میزان ۶ ماه حبس محکوم خواهد شد.

۱۴٫دادخواست اعسار می بایست ظرف مدت ۱ ماه از تاریخ ابلاغ اجراییه به محکمه تقدیم گردد.

۱۵٫تا زمانی که محکمه به دادخواست اعسار تقدیمی از ناحیه محکوم علیه رسیدگی نکند وقطعی نشود دادگاه حکم جلب محکوم علیه را نمی دهد.

۱۶٫در استشهادیه می بایست نوع شغل و میزان درآمد خود را قید نماید.

گروه وکلای حکمت در گذشته اقدام به نگارش مقاله در ارتباط با مستثنیات دین نموده است که پیشنهاد میشود برای کسب اطلاعات بیشتر در موردش آن را مطالعه نمایید:مستثنیات دین چیست

یک سوال جزئی درباره نمونه دادخواست اعسار از محکوم به دارید ؟ در بخش دیدگاه ها بپرسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در ادامه این مقالات را نیز بخوانید

مشاوره حقوقی تلفنی 09123439500

توجه !

اگر در خصوص نمونه دادخواست اعسار از محکوم به نیاز به وکیل یا مشاوره حقوقی دارید

وکلا و مشاورین حقوقی گروه وکلای حکمت در زمینه میتوانند به شما کمک کنند.کافیست تماس بگیرید.

اگر با موبایل این صفحه را میبینید برای تماس مستقیم کافیست روی دکمه های بالا کلیک کنید.