نمونه دادخواست الزام به تمکین

نمونه دادخواست الزام به تمکین

در مطلب زیر وکیل خانواده گروه وکلای حکمت برای شما نمونه دادخواست الزام به تمکین را فراهم کرده اند پیشنهاد میشود آن را تا انتها مطالعه فرمایید و در هر قسمت آن سوالی برایتان پیش آمد در قالب کامنت بیان کرده تا وکلای مجرب گروه وکلای حکمت به آن پاسخ دهند.

این نمونه دادخواست الزام به تمکین که در ذیل مشاهده میفرمایید از لحاظ قضائی و حقوقی کامل میباشد ولی با توجه به اینکه هر پرونده ظرایف خاص خودش را دارد بهتر است قبل از تنظیم نمونه دادخواست الزام به تمکین از یک وکیل که در حوزه دعاوی خانوادگی تخصص دارد یاری بگیرید.

تمکین چیست؟

مطابق ماده ۱۱۰۲ قانون مدنی همین که عقد نکاح به طور صحیح واقع شد روابط زوجیت بین طرفین موجود و حقوق و تکالیف زوجین در مقابل همدیگر بر قرار می شود. تمکین در لغت تن دادن است و در تعبیر حقوقی، قیام زن به ادای وظایف زوجیت در مقابل شوهر گفته می شود. واژه تمکین در قانون مدنی نیامده است و تعریف نیز نشده است ولی در ماده ۴ قانون حمایت خانواده مصوب ۱۳۹۱ از این واژه استفاده شده است.

انواع تمکین عبارتند از:

1-تمکین عام

2-تمکین خاص

در مورد عدم تمکین بیشتر بخوانید:عدم تمکین چیست

نمونه دادخواست الزام به تمکین-nemone dadkhast elzam be tamkin

نمونه دادخواست الزام به تمکین همسر (زوجه):

مشخصات طرفیننامنام خانوادگینام پدرشغلمحل اقامت
خواهانمشخصات زوج
خواندهمشخصات زوجه
وکیل یا نماینده قانونیمشخصات وکیل دادگستری
تعیین خواسته و بهای آنصدور حکم مبنی بر الزام خوانده به تمکین (عام و خاص)
دلائل و منضمات

دادخواست

1ـ تصویر مصدق عقدنامه رسمی به شماره … دفتر اسناد رسمی ثبت ازدواج شماره … تهران 2ـ تصویر مصدق شناسنامه زوج   3ـ شهادت شهود    4ـ قرار تحقیق و معاینه محل   5 ـ وکالتنامه
ریاست محترم مجتمع قضایی خانواده سلامّ‌علیکم؛ احتراما” اینجانب وکیل خواهان، نکات ذیل را به استحضار میرساند:

اولا”؛ با عنایت به اینکه مستند به تصویر مصدق عقدنامه رسمی پیوستی رابطه زوجیت فیمابین موکل و خوانده محترم محرز و مسلم است.

ثانیا”؛ با لحاظ اینکه یکی از تکالیف خوانده محترم، در مقابل موکل، وفق ماده1102 قانون مدنی، تمکین مشارالیها از موکل می‌باشد.

ثالثا”؛ با نظر به اینکه خوانده محترم منزل مشترک را بدون اذن موکل، به مقصد … ترک نموده و موکل تقاضای بازگشت خوانده محترم به منزل مشترک را نموده و این امر از طریق شهادت شهود قابل احراز است و شهود مذکور عبارتند از:

الف) جناب آقای … فرزند … به شماره شناسنامه … صادره از … متولد … به نشانی …

ب) جناب آقای … فرزند … به شماره شناسنامه … صادره از … متولد … به نشانی …

ج)  جناب آقای … فرزند … به شماره شناسنامه … صادره از … متولد … به نشانی …

د)  جناب آقای … فرزند … به شماره شناسنامه … صادره از … متولد … به نشانی …

علاوه بر اینکه موکل، طی اظهارنامه پیوستی به شماره … مورخ … ارسالی از طریق مجتمع قضایی … موضوع ترک منزل خوانده محترم و تقاضای بازگشت وی به منزل مشترک را خطاب به مشارالیها اعلام نموده است.

رابعا”؛ با توجه به اینکه خوانده محترم، تا تاریخ تقدیم دادخواست حاضر، از مراجعت به منزل مشترک امتناع و استنکاف نموده و این امر از طریق صدور قرار تحقیق و معاینه محل، قابل احراز است.

خامسا”؛ با ملاحظه اینکه به هیچوجه اختیار تعیین منزل، از طرف موکل به خوانده محترم اعطاء نشده است و خوانده محترم، وفق ماده1114 قانون مدنی، مکلف به سکنی در منزلی است که موکل تعیین می‌نماید.

لذا موارد ذیل مورد استدعاست:

1ـ در صورت عدم اقرار خوانده محترم در اولین جلسه دادرسی مبنی بر عدم مراجعت نامبرده به منزل مشترک، صدور قرار تحقیق و معاینه محل به منظور احراز این امر، وفق مواد248 لغایت256 ق.آ.د.م

2ـ در ماهیت دعوی، صدور حکم مبنی بر الزام خوانده محترم به تمکین از موکل، وفق مواد1102، 1108 و 1114 قانون مدنی و همچنین الزام خوانده به پرداخت هزینه دادرسی و حق‌الوکاله وکیل دادگستری، وفق مادتین515 و519 قانون آئین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور مدنی و قاعده تسبیب.

با تقدیم احترام

 

در چه مواردی عدم تمکین زوجه موجه محسوب میشود:

 1. اگر زن در دوره عادت ماهانه یا دوره نفاس باشد می تواند از رابطه زناشویی با شوهر امتناع کند
 2. مرد دچار امراض مقاربتی شده که بر طبق ماده ۱۱۲۷ قانون مدنی زن می تواند از تمکین خاص امتناع کند
  ماده ۱۱۲۷ قانون مدنی«هر گاه شوهر بعد از عقد مبتلا به یکی از امراض مقاربتی گردد زن حق خواهد داشت که از نزدیکی با او امتناع نماید و امتناع مزبور مانع حق نفقه نخواهد بود».
 3. استناد به حق حبس برای زوجه باکره به شرطی که تمکین عام نکرده باشد
 4. زن ثابت کند که بودن او در منزل شوهر موجب خوف ضرر بدنی، مالی و یا شرافتی برای زوجه است
  ماده ۱۱۱۵ قانون مدنی«اگربودن زن با شوهر در یک منزل متضمن خوف ضرر بدنی یا مالی یا شرافتی برای زن باشد زن می تواند مسکن علیحده اختیار کند و در صورت ثبوت مظنه ضرر مزبور محکمه حکم بازگشت به منزل شوهر نخواهد داد و مادام که زن در بازگشتن به منزل مزبور معذور است نفقه برعهده شوهر خواهدبود».
 5. عدم تهیه منزل مناسب شان برای زوجه – بهتر است مطلب الزام به تهیه مسکن را مطالبه نمایید.

دادخواست تمکین با چه دلایلی رد میشود:

 1. عدم تعلق نفقه به زن ناشزه 
 2. امکان زیاد موقعیت مرد در دادخواست ازدواج مجدد
 3. شرط تنصیف دارایی در دادخواست طلاق از طرف مرد از بین برود.
 4. سخت شدن طلاق یک طرفه زوجه با دلیل محکومیت در دعوی الزام به تمکین زوجه.

پیشنهاد میشود این مطلب را از دست ندهید:مرد ناشزه

در خصوص نمونه دادخواست الزام به تمکین نیاز به وکیل دارید میتوانید با شماره02177719337 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . دقت کنید فقط در ساعات اداری قادر به پاسخگویی هستیم
در خصوص نمونه دادخواست الزام به تمکین نیاز به مشاوره حقوقی دارید میتوانید با شماره02177719337 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . دقت کنید فقط در ساعات اداری قادر به پاسخگویی هستیم

یک سوال جزئی درباره نمونه دادخواست الزام به تمکین دارید ؟ در بخش دیدگاه ها بپرسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره حقوقی تلفنی 09123439500