نمونه دادخواست تقسیم ترکه-namone dadkhast taghsim tarake

نمونه دادخواست تقسیم ترکه

در خصوص نمونه دادخواست تقسیم ترکهنیاز به وکیل دارید میتوانید با شماره02177719337 بگیرید . پاسخگویی از 9 صبح تا 18 می باشد. تماس فقط از تهران و شهر های اطراف -شهرستان پاسخگویی نداریم.
برای نمونه دادخواست تقسیم ترکه نیاز به مشاوره حقوقی دارید میتوانید با شماره02177719337 تماس بگیرید . پاسخگویی از 9 صبح تا 18 می باشد. تماس فقط از تهران و شهر های اطراف -شهرستان پاسخگویی نداریم.😊

ما در این مطلب در مورد تقسیم ترکه توضیحاتی ارائه داده ایم و برای شما همراهان عزیز نمونه دادخواست تقسیم ترکه را فراهم کرده ایم .این دادخواست به لحاظ فضائی و حقوقی کامل میباشد ولی بهتر است قبل از تنظیم نمونه دادخواست تقسیم ترکه با وکیل ارث گروه وکلای حکمت مشاوره حقوقی دریافت نمایید و یا با شماره های ۰۹۱۲۳۴۳۹۵۰۰ و ۰۲۱۷۷۷۱۹۳۳۷ تماس حاصل نمایید و یا سوالات خود را در قالب کامنت بیان کرده تا به آن پاسخ داده شود.

ترکه به چه معناست؟

در اصلاح حقوقی ترکه به اموال و حقوقی گفته می‌شود که از متوفی باقی می‌ماند. ترکه باقی‌مانده مانند یک مال مشاع است و تمام وارثین دارای حق مالکیت هستند.  نه تنها اموال منقول و غیر منقول،‌ بلکه حقوق مالی هم جز ترکه محسوب می‌شوند و به طور کلی ترکه شامل: دارایی مثبت مانند اموال و حقوق و دارایی منفی مانند بدهی‌ها است.  در مورد حقوق مالی که جز ترکه محسوب می‌شوند می‌توان به حق خیار، حق رد و اجازه عقد فضولی در زمانی‌که مالک قبل از رد یا اجازه فوت کند و یا حق رهن مرتهن بر عین مرهونه اشاره کرد.

نمونه دادخواست تقسیم ترکه:

مشخصات طرفین نام نام خانوادگى نام پدر شغل محل اقامتشهر – خیابان -کوچه –  شماره –پلاک
خواهان خانم/آقای..
خوانده خانم/آقای..
وکیل
تعیین خواسته وبهای آن الزام به تقسیم ماترک مرحوم ………….  با تعیین قدرالسهم هر یک از وراث طبق فرم ۱۹ اداره مالیاتی ومطالبه هزینه دادرسی وفق ماده ۵۱۹ ق. آ. د. م وخسارت وارده ناشی از دادرسی
دلایل ومنضمات دادخواست ۱-گواهی انحصار وراثت شماره …… صادره از شعبه….. دادگاه عمومی ” نام شهرستان “۲- عندالاقتضا و جلب نظر کارشناس رسمی دادگستری۳- ” مدرک مورد نیاز دیگر “
 ریاست محترم …..

احتراماً به عرض می رساند اینجانب و خوانده های محترم همگی ورثه حین الفوت مرحوم ………… می باشند که در تاریخ …….. درگذشته است که گواهی انحصار وراثت شماره ……………. صادره از شعبه اول حقوقی حصر وراثت مبارکه نیز موید این امر می باشد.

نظر به عدم توافق وراث به تقسیم ترکه، تقاضای صدور حکم بر تقسیم ماترک فیمابین ورثه  به استناد ۳۰۰ و ۳۱۷ قانون امور حسبی و در صورتیکه ماترک قابل تقسیم نباشد صدور دستور فروش و تقسیم ثمن حاصله فی مابین ورثه بر اساس حصه های قانونی مندرج در گواهینامه انحصار وراثت فوق الذکر به انضمام کلیه خسارات قانونی و هزینه دادرسی مورد استدعاست.

امضا

نمونه-دادخواست-تقسیم-ترکه-nemone-dadkhast-taghsim-tarake

۰ تا ۱۰۰ هر آنچه که در مورد تقسیم ترکه و چگونگی تنظیم نمونه دادخواست تقسیم ترکه باید بدانید:

افرادی که حق درخواست تقسیم ترکه را دارند:

 1. هرکدام از ورثه متوفی
 2. اگر متوفی وصی تعیین نموده باشد، وصی منتخب حق درخواست تقسیم دارد.
 3. اگر برای وراث محجور، قیم معین شده باشد، قیم محجور حق درخواست تقسیم ترکه را داراست.
 4. اگر در بین وراث جنینی باشد که ولی یا وصی نداشته باشد، برای اداره سهم الارثی وی از سوی دادگاه امین معین می گردد، امین انتخابی علاوه بر اداره سهم الارثی که به جنین می رسد، حق درخواست تقسیم ترکه متوفی را نیز خواهد داشت.
 5. موصی له اختیار دارد وصیت را قبول یا رد کند. و در صورت قبول، حق درخواست تقسیم ترکه متوفی را دارد.

اقدامات لازم جهت تقسیم ترکه:

 1. اخذ گواهی انحصار وراثت
 2. مهر و موم ماترک
 3. تحریر ماترک
 4. قبول یا رد ترکه
 5. تصفیه ماترک
 6. تقسیم ماترک

جهت دریافت مشاوره حقوقی با وکیل ارث گروه وکلای حکمت و همچنین تنظیم دادخواست تقسیم ترکه خود با شماره های درج شده در سایت تماس حاصل نمایید.

یک سوال جزئی درباره نمونه دادخواست تقسیم ترکه دارید ؟ در بخش دیدگاه ها بپرسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در ادامه این مقالات را نیز بخوانید

مشاوره حقوقی تلفنی 09123439500

توجه !

اگر در خصوص نمونه دادخواست تقسیم ترکه نیاز به وکیل یا مشاوره حقوقی دارید

وکلا و مشاورین حقوقی گروه وکلای حکمت در زمینه میتوانند به شما کمک کنند.کافیست تماس بگیرید.

اگر با موبایل این صفحه را میبینید برای تماس مستقیم کافیست روی دکمه های بالا کلیک کنید.