نمونه دادخواست حکم رشد

در خصوص نمونه دادخواست حکم رشدنیاز به وکیل دارید میتوانید با شماره02177719337 بگیرید . پاسخگویی از 9 صبح تا 18 می باشد. تماس فقط از تهران و شهر های اطراف -شهرستان پاسخگویی نداریم.
برای نمونه دادخواست حکم رشد نیاز به مشاوره حقوقی دارید میتوانید با شماره02177719337 تماس بگیرید . پاسخگویی از 9 صبح تا 18 می باشد. تماس فقط از تهران و شهر های اطراف -شهرستان پاسخگویی نداریم.😊

از نظر قانون شخصی که به سن بلوغ رسیده باشد دارای اهلیت خواهد بود و نیازی به وجود دو شرط دیگر یعنی عقل و رشد نمی باشد.سنی که توسط قانون مشخص شده است برای دختر نه سال قمری بوده و برای پسر پانزده سال قمر.دختری که به سن ۹ سالگی رسیده و پسری که به سن ۱۵ سالگی رسیده بالغ خواهد بود.ما در این مطلب به شما خواهیم گفت حکم رشد چیست و نمونه دادخواست حکم رشد را که توسط وکلای مجرب گروه وکلای حکمت تنظیم شده است فراهم آورده ایم این دادخواست از نظر قضائی و حقوقی کامل است ولی با توجه به اینکه هر پرونده نکات ظریف خود را دارد بهتر است قبل از تنظیم آن از یک وکیل مجرب یاری بگیرید.

حکم رشد چیست؟

هر انسانی که تازه متولد می شود دارای حقوق مدنی است که از یک مدت معین می تواند به صورت مستقل از حقوق خود استفاده کند  یکی از مهمترین حقوقی که برای یک فرد در نظر گرفته شده است حق مالی است که با اسباب متفاوتی به اشخاص منتقل می شود در قانون مدنی یکی از شرایط اعمال حق مالی، سن و دیگری اهلیت اوست که مجوزی برای تصرف در اموال محسوب خواهد شد .

اهلیت چیست؟

کسی اهل محسوب میشود که دارای قوای دماغی سالم باشد و در اصطلاح حقوقی عاقل و بالغ و داشتن یک سن مناسب از نظر قانون گذار باشد و در صورت فقدان هر یک از آنها شخص محجور است که محجوریت او می تواند با توجه اوضاع و احوال یک فرد شناخته شود و یا با بررسی و حکم دادگاه.

نمونه دادخواست حکم رشد(برگ دادخواست به دادگاه خانواده):

مشخصات طرفین نام نام خانوادگى نام پدر شغل محل اقامتشهر – خیابان -کوچه –  شماره –پلاک
خواهان خانم/آقای..
خوانده خانم/آقای..
وکیل
تعیین خواسته وبهای آن تقاضای صدور حکم رشد
دلایل ومنضمات دادخواست ۱- تصویر مصدق شناسنامه خواهان ۲- تصویر مصدق پزشکی قانونی
 ریاست محترم …..با عرض سلام و تحیت احتراما به استحضار عالی می رساند:

۱- مطابق مدارک سجلی تقدیمی، اینجانب…………….. فرزند………………. به شماره شناسنامه……………… در تاریخ………………… به دنیا آمدم.

۲- با توجه به شرایط مذکور، سن اینجانب بیش از ۹ سال تمام قمری است و بنده از لحاظ رشد، چه از نظر عقلی و چه از نظر جسمی به میزان کافی رسیده ام و شخصا قادر به اداره ی اموال و تصدی امور و تشخیص مصلحت خود در تمامی زمینه های مالی و غیر مالی هستم. فلذا با توجه به مدارک تقدیمی مستنداً به ماده ۱۲۱۰ قانون مدنی صدور حکم به شرح ستون خواسته مورد استدعاست.

محل امضاء

در ادامه بخوانید:اثبات نسب طفل

نحوه درخواست صدور حکم رشد:

اگر یک شخص بخواهد در این سن، مالکیت اموال را برعهده گیرد، باید یک درخواست صدور حکم رشد به دادگاه ارائه دهد و اگر در بررسی ­ها و سنجش دادگاه، حکم رشد به فرد داده شد، فرد میتواند مالکیت اموال را بپذیرد و امور مالی را بدون واسطه انجام دهد.

اگر لازم باشد که درخواست صدور حکم رشد داده شود، باید دادخواستی را مبنی بر همین موضوع در یکی از دفاتر خدمات قضایی ، با پیوست مدارکی همچون شناسنامه و کارت ملی تنظیم نمایید. در این میان همچنین مدرکی که ادعای صدور حکم را اثبات کند را نیز باید ارائه کنید. این مدرک می­تواند استشهادی مبنی بر توانایی مدیریت امور مالی شخص باشد که نشانگر رشد وی است.

پس از طی این مراحل، دادگاه وقتی را برای رسیدگی به مسئله و ارائه­ ی ادله و مدارکی که رشید بودن فرد را اثبات میکند، تعیین کرده و به فرد اعلام می­دارد. پس از جلسه، دادگاه تمام شواهد و ادله را بررسی کرده و تصمیم نهایی خود را اعلام میدارد که در خوشبینانه ­ترین حالت به صدور حکم رشد منجر می­گردد.

یک سوال جزئی درباره نمونه دادخواست حکم رشد دارید ؟ در بخش دیدگاه ها بپرسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در ادامه این مقالات را نیز بخوانید

مشاوره حقوقی تلفنی 09123439500

توجه !

اگر در خصوص نمونه دادخواست حکم رشد نیاز به وکیل یا مشاوره حقوقی دارید

وکلا و مشاورین حقوقی گروه وکلای حکمت در زمینه میتوانند به شما کمک کنند.کافیست تماس بگیرید.

اگر با موبایل این صفحه را میبینید برای تماس مستقیم کافیست روی دکمه های بالا کلیک کنید.