از نظر قانون شخصی که به سن بلوغ رسیده باشد دارای اهلیت خواهد بود و نیازی به وجود دو شرط دیگر یعنی عقل و رشد نمی باشد.سنی که توسط قانون مشخص شده است برای دختر نه سال قمری بوده و برای پسر پانزده سال قمر.دختری که به سن ۹ سالگی رسیده و پسری که به سن ۱۵ سالگی رسیده بالغ خواهد بود.ما در این مطلب به شما خواهیم گفت حکم رشد چیست و نمونه دادخواست حکم رشد را که توسط وکلای مجرب گروه وکلای حکمت تنظیم شده است فراهم آورده ایم این دادخواست از نظر قضائی و حقوقی کامل است ولی با توجه به اینکه هر پرونده نکات ظریف خود را دارد بهتر است قبل از تنظیم آن از یک وکیل مجرب یاری بگیرید.

حکم رشد چیست؟

هر انسانی که تازه متولد می شود دارای حقوق مدنی است که از یک مدت معین می تواند به صورت مستقل از حقوق خود استفاده کند  یکی از مهمترین حقوقی که برای یک فرد در نظر گرفته شده است حق مالی است که با اسباب متفاوتی به اشخاص منتقل می شود در قانون مدنی یکی از شرایط اعمال حق مالی، سن و دیگری اهلیت اوست که مجوزی برای تصرف در اموال محسوب خواهد شد .

اهلیت چیست؟

کسی اهل محسوب میشود که دارای قوای دماغی سالم باشد و در اصطلاح حقوقی عاقل و بالغ و داشتن یک سن مناسب از نظر قانون گذار باشد و در صورت فقدان هر یک از آنها شخص محجور است که محجوریت او می تواند با توجه اوضاع و احوال یک فرد شناخته شود و یا با بررسی و حکم دادگاه.

نمونه دادخواست حکم رشد(برگ دادخواست به دادگاه خانواده):

مشخصات طرفیننامنام خانوادگىنام پدرشغلمحل اقامتشهر – خیابان -کوچه –  شماره –پلاک
خواهانخانم/آقای..
خواندهخانم/آقای..
وکیل
تعیین خواسته وبهای آنتقاضای صدور حکم رشد
دلایل ومنضمات دادخواست۱- تصویر مصدق شناسنامه خواهان ۲- تصویر مصدق پزشکی قانونی
 ریاست محترم …..با عرض سلام و تحیت احتراما به استحضار عالی می رساند:

۱- مطابق مدارک سجلی تقدیمی، اینجانب…………….. فرزند………………. به شماره شناسنامه……………… در تاریخ………………… به دنیا آمدم.

۲- با توجه به شرایط مذکور، سن اینجانب بیش از ۹ سال تمام قمری است و بنده از لحاظ رشد، چه از نظر عقلی و چه از نظر جسمی به میزان کافی رسیده ام و شخصا قادر به اداره ی اموال و تصدی امور و تشخیص مصلحت خود در تمامی زمینه های مالی و غیر مالی هستم. فلذا با توجه به مدارک تقدیمی مستنداً به ماده ۱۲۱۰ قانون مدنی صدور حکم به شرح ستون خواسته مورد استدعاست.

محل امضاء

در ادامه بخوانید:اثبات نسب طفل

نحوه درخواست صدور حکم رشد:

اگر یک شخص بخواهد در این سن، مالکیت اموال را برعهده گیرد، باید یک درخواست صدور حکم رشد به دادگاه ارائه دهد و اگر در بررسی ­ها و سنجش دادگاه، حکم رشد به فرد داده شد، فرد میتواند مالکیت اموال را بپذیرد و امور مالی را بدون واسطه انجام دهد.

اگر لازم باشد که درخواست صدور حکم رشد داده شود، باید دادخواستی را مبنی بر همین موضوع در یکی از دفاتر خدمات قضایی ، با پیوست مدارکی همچون شناسنامه و کارت ملی تنظیم نمایید. در این میان همچنین مدرکی که ادعای صدور حکم را اثبات کند را نیز باید ارائه کنید. این مدرک می­تواند استشهادی مبنی بر توانایی مدیریت امور مالی شخص باشد که نشانگر رشد وی است.

پس از طی این مراحل، دادگاه وقتی را برای رسیدگی به مسئله و ارائه­ ی ادله و مدارکی که رشید بودن فرد را اثبات میکند، تعیین کرده و به فرد اعلام می­دارد. پس از جلسه، دادگاه تمام شواهد و ادله را بررسی کرده و تصمیم نهایی خود را اعلام میدارد که در خوشبینانه ­ترین حالت به صدور حکم رشد منجر می­گردد.

در خصوص نمونه دادخواست حکم رشد نیاز به وکیل دارید میتوانید با شماره02177719337 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . دقت کنید فقط در ساعات اداری قادر به پاسخگویی هستیم
در خصوص نمونه دادخواست حکم رشد نیاز به مشاوره حقوقی دارید میتوانید با شماره02177719337 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . دقت کنید فقط در ساعات اداری قادر به پاسخگویی هستیم

یک سوال جزئی درباره نمونه دادخواست حکم رشد دارید ؟ در بخش دیدگاه ها بپرسید

0 0 vote
امتیاز به این مقاله
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments