نمونه دادخواست مطالبه نفقه

نمونه دادخواست مطالبه نفقه
در خصوص  نمونه دادخواست مطالبه نفقه نیاز به وکیل دارید میتوانید با شماره02177719337 بگیرید . پاسخگویی از 9 صبح تا 18 می باشد. تماس فقط از تهران و شهر های اطراف -شهرستان پاسخگویی نداریم.
برای  نمونه دادخواست مطالبه نفقه نیاز به مشاوره حقوقی دارید میتوانید با شماره02177719337 تماس بگیرید . پاسخگویی از 9 صبح تا 18 می باشد. تماس فقط از تهران و شهر های اطراف -شهرستان پاسخگویی نداریم.😊

وکلای مجرب و متخصص گروه وکلای حکمت که در حوزه دعاوی خانواده تخصص دارند برای شما همراهان عزیز نمونه دادخواست مطالبه نفقه فراهم کرده اند.این دادخواست از لحاظ حقوقی و قضائی کامل است ولی با توجه به اینکه در هر پرونده نکات خاص و ظرافت مخصوص به خودش را دارد بهتر است که قبل از تنظیم دادخواست نفقه خود با شماره های درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید تا با وکیل خانواده این گروه که سالهاست در این حوزه تخصص دارد مشاوره حقوقی دریافت کنید.

 نمونه دادخواست مطالبه نفقه:

مشخصات طرفیننامنام خانوادگىنام پدرشغلمحل اقامتشهر – خیابان -کوچه –  شماره –پلاک
خواهان
خوانده
وکیل
تعیین خواسته وبهای آنتقاضای صدور حکم مبنی بر محکومیت خوانده به پرداخت نفقه مطابق با نظر کارشناس
دلایل ومنضمات دادخواست۱- کپی مصدق سند ازدواج   ۲- کپی مصدق شناسنامه  ۳- وکالتنامه  ۴- استشهادیه

  ریاست محترم شورای حل اختلاف

باسلام

 احتراما مراتب دادخواهی موکل را به شرح ذیل به استحصار عالی می رساند:

 به موجب سند ازدواج شماره ……….. درتاریخ ۲۹/۰۹/۱۳۸۶ موکل به عقد دایم آقای ………. درآمده است لکن متاسفانه به مدت بیش از دو سال است که زوج منزل و زندگی مشترک را ترک کرده و از پرداخت نفقه و تامین مصادیق آن (مسکن مناسب، خوراک، پوشاک، هزینه های درمانی و …) به موکل امتناع می نماید فلذا با عنایت به مراتب فوق و با توجه به دلایل و مدارک ابرازی تقاضای صدور حکم مبنی بر محکومیت خوانده به پرداخت نفقه و عندالزوم ارجاع امر به کارشناس مربوطه مورد استدعا می باشد.

محل امضاء

آگاه باشید که اگر مرد از دادن نفقه امتناع کند چه اتفاقی می افتد؟

در مواردی که مرد بدون دلیل موجهی از تأمین نفقه زن خودداری کند، قانون به زن حق مطالبه از مراجع صالح را داده است. در این موارد با مراجعه‌ٔ زن به دادگاه، میزان نفقه توسط دادگاه تعیین و شوهر به پرداخت آن محکوم می‌شود.
 اگر شوهر از پرداخت نفقه خودداری کند و امکان اجبار او از طریق حکم دادگاه هم نباشد، قانون این امر را دلیلی برای تقاضای طلاق زن دانسته است. حتی اگر شوهر راضی به طلاق نباشد دادگاه او را مجبور به طلاق می‌کند. نکته‌ای که اهمیت دارد این است که مرد وظیفه‌ٔ تأمین همسر را دارد.

بنابراین توان مالی مرد ملاک نیست. اگر چه مرد توان پرداخت مهریه را نداشته باشد باز هم از نظر قانون عذر محسوب نمی‌شود و در هر حال موظف به پرداخت مهریه است و اگر آن را نپردازد حق طلاق برای زن مستقر می‌شود. شاغل بود زن و عدم نیاز او به نفقه این حق قانونی را از او سلب نمی‌کند. جز در خصوص مهریه و نفقه، زوجین در امور مالی خود مستقل هستند.
 
در قانون مجازات اسلامی ترک پرداخت نفقه از سوی مردی که با وجود توان مالی از پرداخت آن امتناع می‌کند، جرم انگاری شده است.

  بر اساس ماده ۶۴۲ قانون مجازات اسلامی، «هر كس با داشتن استطاعت مالی نفقه زن خود را در صورت تمكین ندهد، یا از تأدیه نفقه سایر اشخاص واجب‌النفقه امتناع نماید، دادگاه او را از سه ماه و یك‌روز تا پنج ماه حبس محكوم می‌نماید» بنابراین امکان پیگیری کیفریِ عدم پرداخت نفقه هم وجود دارد.

نیاز به وکیل دارید با شماره های زیر تماس بگیرید.

به مطالعه تان ادامه بدهید.

یک سوال جزئی درباره  نمونه دادخواست مطالبه نفقه دارید ؟ در بخش دیدگاه ها بپرسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همین الان مشاوره حقوقی رزرو کنید. تا مشکل تان حل شود.

در ادامه این مقالات را نیز بخوانید

مشاوره حقوقی تلفنی 09123439500

توجه !

اگر در خصوص  نمونه دادخواست مطالبه نفقه نیاز به وکیل یا مشاوره حقوقی دارید

وکلا و مشاورین حقوقی گروه وکلای حکمت در زمینه میتوانند به شما کمک کنند.کافیست تماس بگیرید.

اگر با موبایل این صفحه را میبینید برای تماس مستقیم کافیست روی دکمه های بالا کلیک کنید.