قانون برای پشتیبانی و حمایت از حقوق زن مهریه را در نظر گرفته است که زن می تواند نسبت به باز پس گیری حق خود که همان مهریه است اقدام کند.برای مطالبه و درخواست مهریه باید نمونه دادخواست مهریه به دادگاه محل سکونت یکی از طرفین ارائه داد تا به بررسی آن اقدام کنند. افراد در شرایط گوناگون اقدام به ارائه دادخواست و طلب مهریه می کنند که ما در اینجا نمونه دادخواست مهریه را آورده ایم تا انتها با ما باشید.

در ابتدا باید بدانید مهریه چیست و انواع آن کدامند.

مهریه چیست؟

یکی از حقوق مالی زن ، مهریه است که به موجب عقد ازدواج به وی تعلق می گیرد . به موجب عقد ، زن مالک مهریه می شود و می تواند هر زمان که بخواهد آن را مطالبه کند . بعلاوه اینکه زن از حق حبس در مطالبه مهریه نیز برخوردار است .

انواع مهریه:

 1. مهر المسمی
 2.  مهر المثل
 3.  مهر المتعه

پیشنهاد گروه وکلای حکمت به شما:تعدیل اقساط مهریه و بازار داغ آن (آپدیت شده)راههای تعدیل مهریه+وکیل خانواده

نمونه دادخواست مطالبه مهریه-Nemone dadkhast motahebe mehriye

نمونه دادخواست مهریه و تأمین خواسته:

مشخصات طرفیننامنام خانوادگینام پدرشغلمحل اقامت- شهر- خیابان- کوچه- شماره- پلاک
خواهان
خوانده
وکیل یا نماینده
تعیین خواستهمطالبه مهریه به میزان………. ریال به انضمام کلیه خسارات
دلایل و منضمات دادخواستکپی مصدق عقدنامه، ۲……….
ریاست محترم مجتمع قضائی ……….

با سلام، احتراماً به استحضار می‌رساند:

این جانبه به استناد کپی مصدق عقدنامه شماره………. مورخ / / با خوانده عقد ازدواج دائمی در دفترخانه………. منعقد کرده‌ایم. نظر به اینکه مهریه مقرر در عقدنامة مذکور به میزان………. ریال کلاً بر ذمه زوج و عندالمطالبه می‌باشد؛ فلذا مستنداً به مواد ۱۰۸۲ قانون مدنی و تبصره الحاقی ۲۹/۴/۷۶ آیین‌نامه اجرایی به ماده مذکور و ماده ۱۹۸ قانون آیین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب در امور مدنی صدور حکم به محکومیت خوانده به پرداخت مهریه مذکور در عقدنامه به میزان………./ ریال وفق تغییر شاخص قیمت سالانه زمان تأدیه و جمیع خسارات و هزینه دادرسی در حق اینجانب مورد استدعاست. به استناد ماده ۱۰۸ قانون اخیرالذکر بدواً صدور قرار تأمین خواسته و اجرای آن قبل از ابلاغ وفق ماده ۱۱۷ آن قانون نیز تقاضا می‌شود.

 محل امضاء- مهر- انگشت

تنظیم نمونه دادخواست مهریه:

در نوشتن دادخواست مهریه رعایت برخی نکات ریز و جزئی و اصلی بسیار حائز اهمیت است.برای ارائه دادخواست مهریه می توانید از نمونه دادخواست مهریه که در بالا برای شما آورده ایم کمک بگیرید ولی اگر مورد پرونده شما نکات بیشتری را در برمی گیرد با مراجعه به وکیل خانوده برای نگارش آن کمک بگیرید.

13 نکته طلایی در مورد مهریه که همه باید بدانند:

 • اگر در عقد موقت مهریه گفته نشود آن عقد باطل است ولی در عقد دائم اینطور نیست و می‌توان آن را ذکر ننمود.
 • اگر در عقد دائم مهریه گفته نشود بدین معنا نیست که زن هیچ مهری ندارد. ولی باید بعد از عقد، مهریه با توافق طرفین مشخص گردد اگر ‌که هیچ توافقی نشود و بین زن و شوهر نزدیکی صورت گیرد زن مستحق مهرالمثل خواهد بود. یعنی اینکه مهریه‌ی او با توجه به عرف زندگی او و اطرافیانش مشخص می‌شود.
 • زن به‌محض انعقاد عقد مالک مهریه است و می‌تواند تمام آن را از مرد مطالبه نماید. و اگر مرد آن را پرداخت نکند زوجه می‌تواند از وظایف زناشویی امتناع کند. اگر زن به‌دلخواه خود، به ایفای این وظایف بپردازد، بدون اینکه مهریه را دریافت نماید دیگر نمی‌تواند به دلیل عدم دریافت مهر از تمکین به مرد خودداری کند. البته همچنان می‌تواند آن را از مرد طلب نماید.
 • مهریه حق قانونی زن است و همچون سایر حقوق مالی به ارث می‌رسد.اگر زنی در هنگام زوجیت مردی فوت کند، وراث وی می‌توانند آن را از مرد طلب نمایند.
 • مهریه بعد از فوت شوهر قابل دریافت است و قبل از تقسیم ارث، اول باید آن را به زن پرداخت کرد و بعد ارث تقسیم شود. 
 • اگر مهریه‌ در ضمن عقد ذکر شده نامعلوم و مجهول باشد یا دارای ارزش عرفی و مالیت نباشد (مثل مهر قرار دادن مواد مخدر یا مشروبات الکلی) مهریه‌ باطل بوده و زن مستحق مهرالمثل است. یعنی اینکه مهریه‌ی او با توجه به عرف زندگی او و اطرافیانش تعیین می‌شود.
 • اگر مهریه‌ی زن مالی باشد که متعلق به دیگری است، بهطور مثال اگر مرد خانه‌ای را که به نام شخص دیگری است مهریه‌ی زن قرار دهد زن مستحق مثل آن مال یا قیمت آن است.
 • اگر زن و مرد بخواهند از یکدیگر طلاق بگیرند و بین آن‌ها نزدیکی رخ نداده باشد و مرد کل مهریه را به زن پرداخته باشد، زن برای طلاق باید نیمی از آن را به مرد بازپس‌گرداند. درصورتی‌که طلاق بعد از نزدیکی باشد، زن مالک کل مهریه است.
 • زندانی شدن به دلیل مهریه اتفاق نادری است؛ زیرا مرد می‌تواند با دادن دادخواست اعسار، ادعا کند مالی ندارد و اگر دادگاه این ادعا را بپذیرد، او را محکوم‌ به زندان نمیکند و فقط می‌تواند آن را با توجه به وضعیت مالی مرد تقسیط نماید. همچنین برای مهریه‌های بالای ۱۱۰ سکه نیز به‌هیچ‌عنوان حکم حبس صادر نمی‌شود. اما اگر مرد دارای مال باشد میتوان مال او را توقیف نمود؛ اگرچه بالای ۱۱۰ سکه باشد.
 • اگر مهریه عندالمطالبه باشد و مرد ادعای عدم توانایی پرداخت یکجای آن را داشته باشد، باید بعد از صدور حکم مهریه و یا در خلال رسیدگی، دادخواست اعسار از پرداخت مهریه را ارائه نماید که در این صورت زن نیز می‌تواند درخواست استعلام از مراجع قانونی جهت اثبات توانایی مرد در پرداخت را داشته باشد.
 • مهریه می‌تواند عندالاستطاعه باشد. دراین‌صورت فقط زمانی که مرد از لحاظ مالی توانایی پرداخت را دارد، زن می‌تواند آن را مطالبه کند. باید گفته شود در این حالت نیز اگر مرد اموالی داشته باشد این اموال توسط زن قابل توقیف می‌باشد.
 • مهریه می‌تواند حال نباشد؛ بدین معنی که مرد و زن برای پرداخت آن تاریخ خاصی را تعیین کنند
 • مهریه جزو طلب‌های مقدم است؛ بدین معنی که اگر مرد به چند نفر بدهی داشته باشد و اموال وی تکاپوی طلب‌ها را ننماید، مهریه همسر او باید ابتدا پرداخت شود.
در خصوص نمونه دادخواست مهریه نیاز به وکیل دارید میتوانید با شماره02177719337 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . دقت کنید فقط در ساعات اداری قادر به پاسخگویی هستیم
در خصوص نمونه دادخواست مهریه نیاز به مشاوره حقوقی دارید میتوانید با شماره02177719337 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . دقت کنید فقط در ساعات اداری قادر به پاسخگویی هستیم

یک سوال جزئی درباره نمونه دادخواست مهریه دارید ؟ در بخش دیدگاه ها بپرسید

0 0 vote
امتیاز به این مقاله
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments