دادخواست واخواهی نسبت به حکمم غیابی-vakhahi

نمونه دادخواست واخواهی نسبت به حکم غیابی

در خصوص نمونه دادخواست واخواهی نسبت به حکم غیابینیاز به وکیل دارید میتوانید با شماره02177719337 بگیرید . پاسخگویی از 9 صبح تا 18 می باشد. تماس فقط از تهران و شهر های اطراف -شهرستان پاسخگویی نداریم.
برای نمونه دادخواست واخواهی نسبت به حکم غیابی نیاز به مشاوره حقوقی دارید میتوانید با شماره02177719337 تماس بگیرید . پاسخگویی از 9 صبح تا 18 می باشد. تماس فقط از تهران و شهر های اطراف -شهرستان پاسخگویی نداریم.😊

در ذیل وکیل حقوقی گروه وکلای حکمت برای شما نمونه دادخواست واخواهی نسبت به حکم غیابی را به نگارش درآورده است هر چند این دادخواست به لحاظ قضائی و حقوقی کامل میباشد ولی بهتر است قبل از تنظیم نمونه دادخواست واخواهی نسبت به حکم غیابی از یک وکیل راهنمایی و مشاوره حقوقی دریافت نمایید.

شماره تماس وکیل حقوقی:

در صورت نیاز به برقراری ارتباط با وکیل و تنظیم دادخواست واخواهی شما توسط گروه وکلای حکمت با شماره های ۰۲۱۷۷۷۱۹۳۳۷ و ۰۹۱۲۳۴۳۹۵۰۰ تماس حاصل نمایید.

آدرس وکیل حقوقی:

فلکه اول تهرانپارس خیابان قانع یا ۱۴۲ شرقی پلاک ۳۹ طبقه دوم واحد ۵

در ابتدای امر به شما خواهیم گفت واخواهی چیست؟

واخواهی چیست؟

زمانی که رای در غیاب یک فرد، از جانب دادگاه  بر علیه او صادر شده باشد و در آن پرونده  آن شخص محکوم شده و یا وکیل یا قائم مقام قانونی او در هیچ یک از جلسات دادگاه حضور نیافته باشند و یا لایحه ای هم برای دادگاه نفرستاده باشند و از طرفی اخطاریه ها  به وی ابلاغ واقعی نشده باشد . {منظور برگه اخطاریه به خود شخص تحویل داده نشده باشد یا در سامانه قضایی ثنا به وی ابلاغ نشده باشد } کسی که رای بر علیه او صادر شده باشد ، می توانیم نسبت به آن رای اعتراض واخواهی نماید.

در واخواهی میزان هزینه دادرسی چه میزان است؟

میزان هزینه دادرسی مرحله واخواهی اگر در دعوای مالی باشد ۴/۵ درصد ( یعنی هر ۱۰۰ میلیون تومان چهار میلیون وپانصد هزار تومام )در دعاوی غیر مالی حدودا ۱۲۰ هزار تومان است.

گروه وکلای حکمت در گذشته اقدام به نگارش یک مقاله جامع در مورد واخواهی نموده است که پیشنهاد میشود آن را مطالعه نمایید.واخواهی _ انواع واخواهی (حکم غیابی وحضوری) ،مهلت آن 

دادخواست-واخواهی-نسبت-به-حکمم-غیابی-vakhahi

نمونه دادخواست واخواهی نسبت به حکم غیابی:

مشخصات طرفین نام نام خانوادگى نام پدر شغل محل اقامت

شهر – خیابان -کوچه –  شماره –پلاک

خواهان

خانم/آقای..
خوانده خانم/آقای..
وکیل
تعیین خواسته وبهای آن واخواهی نسبت به دادنامه شماره  … مورخ…در کلاسه …اصداری از دادگاه محترم شعبه …
دلایل ومنضمات دادخواست ۱. کپی مصدق دادنامه شماره …..   ۲. دیگر مدارک استنادی از قبیل قرارداد، صورت جلسه، استشهادیه و…
 ریاست محترم …..باسلام

احتراما عطف به پرونده کلاسه …….که به دلیل عدم اطلاع از وجود دعوی واخوانده(خواهان بدوی) که متاسفانه منتج به محکومیت اینجانب گرریده است نظر به اینکه به دلیل عدم ابلاغ واقعی اوراق قضایی که از وجود دعوی مطلع نبودم و لایحه ودفاعیات مکتوب نداشته ام وهمچنین فرصت  دفاع توسط وکیل از حقوق حقه ام میسور نبوده، و اخیراً از مفاد دادنامه استطلاع یافته ام و نظر بر اینکه در مانحن فیه قضیه اساسا واخوانده مستحق نمیباشد وطبق رسید عادی …و استیفای ناروامحسوب شده (سایر ادله ومدارک) فلذا نظر به مراتب معنونه تقاضای قبولی واخواهی ورسیدکی مجدد مورد استدعاست.

محل امضاء

 

نکات طلایی که باید از واخواهی بدانید را در ذیل بخوانید:

مهلت واخواهی:

مطابق با ماده ماده ۳۰۶ قانون آیین دادرسی مدنی:

احکام غیابی برای کسانی که داخل کشور ایران هستند بیست روز و برای کسانی که خارج از کشور اقامت دارند دو ماه از تاریخ ابلاغ واقعی خواهد بود

مگر اینکه معترض به حکم ثابت نماید عدم اقدام به واخواهی در این مهلت به دلیل عذر موجه بوده است.

دراین صورت باید دلایل موجه بودن عذر خود را ضمن دادخواست آن به دادگاه صادر کننده رای اعلام نماید . اگر دادگاه ادعا را موجه تشخیص داد قرار قبول دادخواست واخواهی را صادر و اجرای حکم نیز متوقف می شود .

جهات زیر عذر موجه محسوب می گردد :

۱-مرضی که مانع از حرکت است .

۲-فوت یکی از والدین یا همسر یا اولاد .

۳-حوادث قهریه از قبیل سیل ، زلزله و حریق که بر اثر آن تقدیم دادخواست واخواهی در مهلت مقرر ممکن نباشد .

۴-توقیف یا حبس بودن به نحوی که نتوان در مهلت مقرر دادخواست واخواهی تقدیم کرد .

شرایط صدور حکم غیابی:

خوانده یا وکیل یا قائم مقام یا نماینده وی در هیچ یک از جلسات دادگاه حاضر نشده یا بطور کتبی نیز دفاع نکرده و اخطاریه نیز ابلاغ واقعی نشده باشد.

آثار واخواهی:

انقضاء مهلت واخواهی صدور دستور اجرای حکم ممنوع است و چنانچه در مهلت، واخواهی شده باشد، اجرای حکم تا روشن شدن نتیجه واخواهی متوقف می‌شود.

مرجع صالح رسیدگی:

دادخواست واخواهی به دادگاهی ارایه میشود که دادنامه غیابی راصادر نموده است!

واخواهی حقوقی در دادگاه و شورا:

وا از لحاظ شکلی بین واخواهی در شورا و دادگاه هیچ اختلافی نیست ولی در واخواهی کیفری نیاز به تنظیم دادخواست به صورت زیر وجود ندارد و صرف تحریر دفاعیات در یک برگ سفیدA4 و بدون پرداخت هیچ گونه هزینه ای کفایت می کند.

اعسار در واخواهی:

اگر هزینه واخواهی بالا با شد و شما توان پرداخت آن را ندارید همزمان با واخواهی و در ستون خواسته اعسار از پرداخت هزینه دادرسی را نیز باید ذکر نمایید.

یک سوال جزئی درباره نمونه دادخواست واخواهی نسبت به حکم غیابی دارید ؟ در بخش دیدگاه ها بپرسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در ادامه این مقالات را نیز بخوانید

مشاوره حقوقی تلفنی 09123439500

توجه !

اگر در خصوص نمونه دادخواست واخواهی نسبت به حکم غیابی نیاز به وکیل یا مشاوره حقوقی دارید

وکلا و مشاورین حقوقی گروه وکلای حکمت در زمینه میتوانند به شما کمک کنند.کافیست تماس بگیرید.

اگر با موبایل این صفحه را میبینید برای تماس مستقیم کافیست روی دکمه های بالا کلیک کنید.