فهرست مطالب این مقاله >برای مطالعه روی عنوان دلخواه کلیک کنید

وجه التزام چیست ؟

وجه التزام یکی از مهم ترین موضوعات حقوقی است که با ضمانت اجرای قانونی همراه است ، وجه التزام معمولا در قرارداد ها قید میشود.

( وجه التزام چیست ؟ )

التزام در لغت

التزام که جمع آن التزامات است در لغت به معنای همراه بودن – ملازمه شدن – به گردن گرفتن – ملزم شدن به امری می باشد . ( وجه التزام چیست ؟ )

بهترین و مجرب ترین تیم وکلای پایه یک تهران در گروه وکلای حکمت در شرق و غرب تهران به بررسی وجه التزام در قراردادها میپردازد.

وجه التزام چیست ؟

منظور از وجه التزام این است که هر گاه به علتی ، بیع قطعی انجام نشد مبلغی به عنوان جریمه از طرفی که عدم انجام معامله مستند به عمل اوست اخذ و به طرف دیگر تعلق می گیرد . ( وجه التزام چیست ؟ )

وجه التزام چیست ؟

به عبارتی هر گاه به منظور تضمین و تامین خسارت ناشی از عدم یا تاخیر اجرای تعهدات قراردادی ، مبلغی مشخص را به طرف مقابل بپردازد این وجه را وجه التزام و شرط موصوف را شرط وجه التزام می نامند .

در واقع وجه التزام به این معناست که ، مبلغی در قرارداد نوشته می شود که اگر هر یک از طرفین قرارداد به تعهدات خود عمل نکرد ، طرف دیگر بتواند آن وجه را به عنوان خسارت و جریمه ی ناشی از عدم انجام تعهدات مطالبه کند .

نکته ی مهمی که باید بدان توجه داشت این است که ، کسی که وجه التزام را مطالبه می کند باید خودش به تعهداتش عمل کرده باشد .

وجه التزام در واقع نوعی تامین خسارت است .

به عنوان مثال اگر در قرارداد مشارکت در ساخت ، سازنده در تاریخ قید شده در قرارداد به هر دلیلی نتواند به تعهد خود مبنی بر تحویل آپارتمان ها به مالکین ، عمل کند ؛ مالکین می توانند در ازای هر روز دیر کرد سازنده از وی وجه التزام دریافت کنند .

در واقع وجه التزام، وجه تضمین‌کننده پایبندی طرفین در معاملات است که به صورت شرط ضمن عقد در متن قراردادها ذکر می‌شود.

این شرط را می‌توان مجازاتی در نظر گرفت که طرفین معامله در متن قرارداد تعیین می‌کنند تا در صورتی که هر کدام از آنها از مفاد عقد یا تعهد و التزامات پذیرفته شده در عقد تخلف کند، مبلغی را به طرف مقابل بپردازد.

 میزان وجه التزام

ماده ی ۲۳۰ قانون مدنی بدون تصریح به تعریف وجه التزام بیان می دارد:

” اگر در ضمن معامله شرط شده باشد که در صورت تخلف متخلف مبلغی به عنوان خسارت ، تادیه نماید و حاکم نمی تواند او را به بیشتر یا کمتر از انچه ملزم شده باشد محکوم نماید”.

نحوه تعیین وجه التزام

۱-تعیین وجه التزام به وسیله قانون

۲-تعیین وجه التزام دادگاه

در این‌گونه موارد متعهد له باید ثابت کند که از عدم انجام تعهد یا تأخیر در آن خسارت دیده و میزان این خسارت را با جلب نظر کارشناس تعیین کند.

۳-تعیین وجه التزام توسط طرفین

در این‌گونه موارد میزان خسارت با توافق هر دو طرف معین می‌شود. این توافق می‌تواند قبل از ورود خسارت یا بعد از آن تعیین شود.

طرفین دعوای وجه التزام

طرفین دعوا همان طرفینی هستند که در قرارداد آمده است ، کسی که تعهد به نفع او شده است ، خواهان و شخصی که از تعهد خود خلف وعده کرده است به عنوان خوانده می باشد .

مرجع صالح به رسیدگی

دعوای مطالبه وجه التزام اگر از قراردادی ناشی شده باشد که موضوع آن ملکی باشد جزء دعاوی منقول است و خواهان می تواند در دادگاه محل اقامت خوانده یا محل انعقاد قرارداد طرح دعوی کرد .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + پنج =