وصول چک بعد از فوت صاحب چک چگونه است؟

وصول چک بعد از فوت صاحب چک چگونه است؟

وصول چک بعد از فوت صادر کننده چک:

چک یک سند تجاری است که قانون گذار جهت آسان شدن در معاملات تجاری آن را با مزایایی نهادینه کرد که ممکن است در وجه حامل یا شخص معین یا به حواله کرد صادر شود و یا به امضا ء پشت یا ظهر آن به دیگری منتقل شود و با این انتقال صادر کننده کل یا قسمتی از وجه را که نزد بانک دارد به دیگری منتقل می کند بنابراین از آنجا که شخص در هنگام صدور سند دارای اهلیت است و همچنین در صحت و سلامت به سر می برده است و با اختیار خود این عمل حقوقی را انجام داده است در نتیجه اگر صادرکننده چک فوت کند بانک می تواند قبل از انحصار وراثت و تعیین ورثه و بررسی اموال متوفی وجه چک را به دارنده پرداخت کند .این امر در مواردی هم که چک مدت دار بوده و تاریخ سررسید آن بعد از فوت صادرکننده می باشد مصداق دارد.

مطابق قانون امور حسبی بدهی های مدت دار متوفی بعد از فوت او به روز می شود لذا در این حالت هم چون چک در زمان حیات متوفی صادر شده با مرگ او بدهی مدت دار او حال می شود و بانک قبل از تاریخ سر رسید وجه چک را به دارنده چک پرداخت می کند.

وصول چک بعد از فوت صاحب چک چگونه است؟

چک بعد از فوت مدیر شرکت چگونه است ؟

مطابق قانون صدور چک در صورتی که چک به وکالت و یا نمایندگی از طرف صاحب حساب اعم از شخص حقیقی یا حقوقی صادر شده باشد صادر کننده چک و صاحب حساب متضامنا مسئول پرداخت وجه چک بوده و اجراییه و حکم ضرر و زیان بر اساس تضامن علیه هر دو صادر می شود به علاوه امضا کننده چک طبق مقررات دارای مسئولیت کیفری خواهد بود مگر ثابت شود که عدم پرداخت مستد به عمل صاحب حساب یا وکیل یا نمایده بعدی او بوده است که در این صورت کسی که موجب عدم پرداخت شده از نظر کیفری مسئول خواهد بود مبنای مسئولیت این است قانونگذار می خواهد با نگرشی چک را از سایر اسناد همچون سفته و برات متمایز سازد و با قراردادن مسئولیت تضامنی شخص حقوقی و شرکت و همچنین مسئولیت کیفری صادرکننده آن برای آن ضمانت اجرای بیشتری قرار دهد بنابراین با فوت مدیر شرکت و یا صادر کننده آن صاحب حساب مسئول پرداخت خواهد بود و یا بدهکاران به طرفین وراث طرح دعوی خواهند کرد .

 

در خصوص وصول چک بعد از فوت صاحب چک چگونه است؟ نیاز به وکیل دارید میتوانید با شماره02177719337 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . دقت کنید فقط در ساعات اداری قادر به پاسخگویی هستیم
در خصوص وصول چک بعد از فوت صاحب چک چگونه است؟ نیاز به مشاوره حقوقی دارید میتوانید با شماره02177719337 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . دقت کنید فقط در ساعات اداری قادر به پاسخگویی هستیم

یک سوال جزئی درباره وصول چک بعد از فوت صاحب چک چگونه است؟ دارید ؟ در بخش دیدگاه ها بپرسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *