شما میتوانید از ۳ طریق چک خود را وصول کنید

۱- حقوقی ۲- کیفری ۳- اجرای ثبت ، نسبت به مسئولین چک اعم از صادر کنندکان و ظهر نویس و یا ضامن آن اقدام نمائید .

منظور از ظهر نویس چک کسی است که پشت چک را ، در جهت انتقال چک به دیگری امضاء می کند و صرفا” مسئولیت حقوقی دارد و نمی توان از وی شکایت کیفری شکایت نمود و یا ازطریق اجرای ثبت ، علیه او اقدام نمود .

حال سئوال این است بهترین راه برای وصول وجه چک ، اقدام از طریق حقوقی ، کیفری و یا اجرای ثبت است؟

پاسخ :

بستگی به شرایط و اوضاع و احوال اقتصادی و شخصیت صادر کننده چک و مسئولین آن دارد .

وصول چک برگشتی

اگرصادر کنندگان و مسئولین چک ، مال و اموال داشته باشند و آن اموال ، جزء مستثنیات دین نباشد . و از طرفی آن اموال معارض نداشته باشد . بهترین راه اقدام از طریق اجرای ثبت است چرا که نیاز به طی کردن مراحل و تشریفات طو لانی دادرسی نمی باشد اما اقدام از طریق اجرای ثبت مزایا و معایبی هم به همراه دارد که در ذیل به شرح و تفضیل درآن می پردازم .

مزایای وصول چک برگشتی با مراجعه به دادگستری :

۱٫ می توانید صادر کننده چک را بر طبق ماده ۱۷ قانون گذر نامه مصوب ۱۳۵۱ ، ممنوع الخروج کنید.

۲٫ می توانید بدون مراجعه به دادگستری و طی کردن تشریفات طولانی دادرسی ، نسبت به وصول چک اقدام کنید .

روش های اصولی وصول چک

معایب وصول چک بدون مراجعه به دادگستری :

۱٫ جلب صادر کننده چک از طریق اجرای ثبت امکان پذیر نیست ، اما از طریق دادگاه کیفری (جلب صادر کننده چک ) و یا حقوقی ( جلب صادر کننده و مسئولین چک ) امکان پذیر است .

۲٫ اجرای ثبت نسبت به خسارت تاخیر تادیه چک ( دیر کرد ) رسیدگی نمی کند ، مگر بدهکاران به بانک

۳٫ اجرای ثبت نسبت به ظهر نویس و ضامن چک اجرائیه صادر نمی کند ، مگر کسی که به وکالت و نمایندگی از طرف صاحب حساب چک را صادر نموده است .

چگونه چک خود را نقد کنیم

و اما بهترین راه وصول چک که باید بدانید و اصولی میباشد …

اقدام همزمان ( کیفری ، حقوقی ) علیه صادر کننده ی چک و سایر مسئولین چک ، می باشد چرا که …

با شکایت کیفری علیه صادر کننده ی چک احتمال دارد ، به جهت ترس او از زندان ، زودتر با شما به مصالحه برسد وپول تان را پرداخت کند .

اما باید این نکته را مد نظر قرار دهید ، که اگر صادر کننده چک فردی باشد که به راحتی با شما مصالحه نرسد ،با صرف شکایت کیفری علیه وی راه به جایی نمی برید و می بایست به منظور وصول وجه چک و خسارات قانونی آن ، علیه او دادخواست حقوقی مبنی بر مطالبه ضرر و زیان ناشی از جرم را هم بدهید .

چرا که به صرف شکایت کیفری علیه صادر کننده چک ، دادگاه کیفری حکم به پرداخت وجه چک و خسارات به نفع شما نمی دهد مگر آنکه دادخواست مطالبه وجه چک را هم داده باشید .

نکتات مهم در مورد اینکه چگونه چک را نقد کنیم:

اقدام هم زمان شما برای وصول چک از ۲ طریق دادگاه حقوقی و اجرای ثبت امکان پذیر نیست ولکن پیگیری همزمان جنبه ی کیفری چک با جنبه ی حقوقی چک و یا اجرای ثبت ، بلامانع است . البته بعضی ازشعبات دادگاه کیفری ، اقدام شما را در جهت وصول چک ازطریق اجرای ثبت را ، دلالت بر انصراف شما از شکایت کیفری می دانند .

1 پاسخ

تعقیب

  1. […] حسب  ماده ۱۴ قانون چک ،صادر کننده /دارنده ویا ذینفع چک ، می توانند در موارد ذیل ،دستور عدم پرداخت وجه چک را به بانک بدهند . […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + 4 =