قوانین حقوقی مربوط به خرید و فروش وکالتی خودرو

وکالت فروش خودرو

امروزه یکی از معاملات رایج بین شهروندان، خرید و فروش خودرو میباشد که این عمل معمولا از طریق وکالتنامه رسمی در دفترخانه اسناد رسمی صورت می گیرد که البته گاهی خطراتی هم بدنبال دارد لذا برای اینکه با قوانین مربوطه و نحوه تنظیم قرارداد و وکالت فروش خودرو آشنا شوید در صورت تمایل می توانید تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

ابتدایی ترین مسائل برای خرید و فروش خودرو :

پس از اطمینان از مسائل ظاهری خودرو مهم‌ترین موضوعی که خریدار باید به آن دقت کند مدارک قانونی مربوط به سند مالکیت و تطبیق مدارک با مشخصات و قسمت‌های مختلف خودرو مثل شماره موتور، شاسی، .. است که باید مورد بررسی قرار گیرد.

مالکیت خودرو و احراز از مهمترین مسائلی است که باید مورد بررسی قرار گیرد.

پس از بررسی و صحت موارد ذکر شده دیگر شرط صحت این است که با بررسی اسناد و مدارک فروشنده باید مطمئن شد که وی مالک حقیقی خودرو باشد یا اینکه از مالک حقیقی و اولیه خودرو اجازه نقل و انتقال قانونی و خرید و فروش آن را داشته باشد.

یکی از مهمترین موارد این است که مالک حقیقی خودرو نباید منع قانونی برای نقل انتقال و فروش خودرو داشته باشد همچنین وی باید اهلیت قانونی معامله را داشته باشد به عبارت دیگر بدلیل جنون، ورشکستگی و غیره… ممنوع المعامله نشده باشد.

معاملات خودرو :

از ساده ترین راه‌های معامله خودرو مراجعه به بنگاه‌های معاملاتی است هرچند مراجعه به آنها بسیارکمتر از دفاتر مشاوران املاک است اما متاسفانه ، فروشگاه‌های خودرو خودشان بنگاه معاملاتی نیز هستند و در هنگام معامله درصدی هم برای این عنوان از مشتریان دریافت می‌کنند که در اینصورت کمتر کسی است که پس از توافق برای معامله خودرو به بنگاه مراجعه کند.

در معاملات خرید و فروش طرفین باید به این موضوع توجه داشته باشند که معاملات باید بصورت صحیح و قانونی انجام شود.

مزیت تنظیم قرارداد خودرو در بنگاه معاملاتی خودرو :

طرفین معامله باید آگاه باشند یکی از فواید تنظیم قرارداد اولیه در بنگاه‌های معامله خودرو این است که در صورت بروز اختلاف در خصوص عین مورد معامله و موارد دیگر صاحب بنگاه می‌تواند شهادت دهد. چرا که بنگاه معاملات خودرو قرارداد را معمولاً در سه نسخه تنظیم می‌کنند که یک نسخه به خریدار و نسخه دیگر به فروشنده داده شده و نسخه سوم نیز نزد متصدی بنگاه نگهداری می‌شود.

نقش اصلی بنگاه معاملاتی خودرو :

در برخی از موارد شهروندان برای فروش خودرو به بنگاه معاملاتی خودرو مراجعه و اعلام فروش می ‌کنند اما بنگاه از خرید خودرو به صورت مستقیم خودداری می‌کند ولی نقش واسطه را ایفا می‌کند، در این صورت فروشنده پس از توافق متصدی بنگاه، می ‌تواند خودروی خود را به‌ طور امانت در آنجا قرار دهد تا به فروش برسد که در این صورت فروشنده باید برای جلوگیری از سوء‌استفاده‌های احتمالی در زمانی که خودرویش را به طور امانت نزد بنگاه قرار می‌دهد، سند معتبری مبنی بر امانی بودن آن از بنگاه دریافت کند که از آن تاریخ تصرفات بنگاه و مسئولیت آن در چارچوب قوانین مرتبط به امانت خواهد بود که در غیراینصورت خیانت در امانت خواهد بود.

وکالت فروش خودرو :

افراد تصور می‌کنند که با اخذ وکالت بلاعزل در فروش، مالک خودرو شده‌اند، اما این یک تصور اشتباه است و وکالت در فروش هیچ حق مالکیتی برای طرف مقابل ایجاد نمی‌کند. در نتیجه راه مناسب برای برطرف کردن مشکل این است که اگر تنظیم سند رسمی به هر دلیلی برای طرفین امکان ناپذیر میباشد و می ‌خواهند معامله وکالتی انجام دهند، در کنار وکالت بلاعزل در فروش، یک مبایعه ‌نامه یا قولنامه نیز تنظیم کنند، زیرا که با وجود این مبایعه‌ نامه یا قولنامه، حق مالکیت برای خریدار ایجاد می‌شود و بنابراین در صورتی که وکالت‌نامه به هر دلیلی منفسخ شود، حق مالکیت فرد از بین نمیرود و او این امکان را دارد که تنظیم سند رسمی به نام خود را تقاضا کند.

دلایل اعطای وکالت فروش خودرو :

در معاملاتی که نیازمند ثبت و تنظیم سند رسمی است، به دلایل مختلف فروشنده به خریدار وکالت بلاعزل در فروش اعطا می‌کند. از جمله دلایل این امر، در رهن بودن سند، آماده نبودن سند ، فرار از مالیات، عجله فروشنده و طولانی بودن فرآیند انتقال رسمی خودرو است، اما این امر خطرات بسیاری برای خریدار به دنبال دارد که نباید از آن غافل بود.

خطر تنظیم وکالت فروش خودرو :

یکی دیگر از اشتباهات رایج افراد از وکالت بلاعزل این است که با اعطای این وکالت، دیگر فروشنده حقی بر مال مورد نظر ندارد و لذا نمی‌تواند نسبت به آن معامله کند. اما واقعیت این است که با اعطای وکالت بلاعزل نیز، گرچه فروشنده حق عزل وکیل را ندارد، اما این حق را دارد که کماکان مورد وکالت را خود انجام دهد و به این ترتیب وکالت مورد نظر را کان لم یکن و فسخ کند. راه حل این مشکل نیز تنظیم مبایعه ‌نامه عادی یا قولنامه در کنار وکالت بلاعزل است.

نکته مهم در جهت تنظیم وکالت فروش خودرو :

چرا که با تنظیم این مبایعه ‌نامه، مالکیت فروشنده از بین می‌رود و در صورتی که مال را به شخص دیگری بفروشد، مرتکب جرم فروش مال غیر شده است. پس می‌توان علیه وی شکایت کیفری مطرح کرد و به مجازات کلاهبرداری محکوم خواهد شد. همچنین در صورتی که مبایعه‌ نامه عادی تنظیم نشده باشد، ولی به موجب شرط ضمن عقد لازم دیگری فروشنده حق فروش خودرو را از خود سلب کند دیگر نمی‌تواند مورد وکالت را خودش انجام دهد و وکالت بلاعزل از استحکام بیشتری برخوردار خواهد بود.

مدارک لازم به منظور تنظیم قرارداد فروش خودرو :

برای معامله خودرو و انعقاد قرارداد مدارکی از جمله :

1-سند سبز مالکیت پلاک خودرو

2-قرارداد رسمی مالکیت خودرو

3-کارت ماشین

4-بیمه‌ نامه شخص ثالث

5-همچنین برای تطبیق مشخصات مالک، اوراق هویتی از قبیل کارت ملی و کپی آن باید وجود داشته باشد تا نسبت به صحت آن دقت شود و پس از انعقاد قرارداد خریدار باید پیش از تسویه حساب کامل، حساب عوارض شهرداری خودرو و یک نسخه از خلافی خودرو را از مراکز مربوط در همان تاریخ از فروشنده دریافت کند.

گروه وکلای حکمت :

در صورت نیاز به مشاور حقوقی یا وکیل با شماره های ذیل تماس حاصل فرمایید.

آدرس: شعبه ۱ تهران- فلکه اول تهرانپارس خیابان ۱۴۲ شرقی روبروی پاساژ سپید پلاک ۳۹ طبقه دوم واحد ۵

آدرس: شعبه ۲ تهران- نیاوران نرسیده به چهارراه کامرانیه روبروی پاساژ نارون پلاک ۱۲۷ طبقه ۶ واحد ۱۱

تلفن : ۰۲۱۷۷۷۱۹۳۳۷ – ۰۲۱۲۶۴۵۵۶۸۸

در خصوص قوانین حقوقی مربوط به خرید و فروش وکالتی خودرو نیاز به وکیل دارید میتوانید با شماره02177719337 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . دقت کنید فقط در ساعات اداری قادر به پاسخگویی هستیم
در خصوص قوانین حقوقی مربوط به خرید و فروش وکالتی خودرو نیاز به مشاوره حقوقی دارید میتوانید با شماره02177719337 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . دقت کنید فقط در ساعات اداری قادر به پاسخگویی هستیم

یک سوال جزئی درباره قوانین حقوقی مربوط به خرید و فروش وکالتی خودرو دارید ؟ در بخش دیدگاه ها بپرسید

0 0 vote
امتیاز به این مقاله
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments