وکیل اداره کار

در این مقاله سعی بر آن شده است تا در مورد وکیل اداره کار و مراجعی که صلاحیت رسیدگی به اختلافات مابین  کارگر و کارفرما را دارند توضیحاتی در حد نیاز برای شما عزیزان ارائه دهیم ما را همراهی کنید تا پاسخ سوالات خود را مبنی بر این مشکلات بدست بیاورید.

اختلافات کارگر و کارفرما:

یکی از موضوعات مهمی که در دعاوی حقوقی مطرح است مشکل کارگر و کارفرما است که این اختلافات ناشی از عدم آگاهی از قوانین اداره کار است.

عده ای از کارفرمایان محترم به قوانین اداره کار احترام گذاشته و علاوه بر انعقاد قرارداد کاری تمام حق و حقوق کارگر را پرداخت میکنند.در مقابل کارفرمایانی نیز هستند که از قوانین اداره کار سرپیچی کرده و از انعقاد قرارداد با کارگر خودداری کرده و حقوق قانونی کارگر را پایمال کرده.

وکیل اداره کار به دلیل مهارتی که در این زمینه دارد میتواند از حق کارگر دفاع کرده و حقوق پایمال شده وی را به او برگرداند. در برخی از موارد بین کارگر و کارفرما برای پرداخت حقوق قانونی کارگر توافق حاصل شده ولی اگر این توافق به سرانجام نرسد کارگر اقدام به شکایت علیه کارفرما میکند.

انعقاد قرارداد بین کارفرما و کارگز:

یکی از عوامل بسیار مهمی است که میتواند رابطه بین کارفرما و کارگر را مشخص کند .

نکته حائز اهمیت این است که عدم انعقاد قرارداد از جانب کارفرما یک تخلف قانونی محسوب میشود.

این مطلب جذاب را زا دست ندهید:تعهدات درمانی سازمان تامین اجتماعی در قبال بیمه شدگان؟

نکاتی که کارگران حین عقد قرارداد باید مد نظر داشته باشند:

کارگران عزیز حتما در هنگام عقد قرار داد حتما یک نسخه از قرارداد را در نزد خود نگهداری کنند،زیرا در بیشتر موارد کارفرما از دادن یک نسخه از قرارداد به کارگر اجتناب میکند که خود نیز خلاف مقررات قانونی است.یکی از موارد مهم که هنگام شکایت از کارفرما مطرح میشود اثبات رابطه کارگر و کارفرما است که مطابق ماده ۷۸ آیین دادرسی اداره کار تعیین شده است :

ارایه دلایل و مدارک دال بر وجود رابطه کار فی مابین طرفین و میزان مزد و مزایای بالا‌تر از حداقل قانونی و میزان سابقه کار در کارگاه به عهده کارگر و ارایه دلایل و مدارک بر تادیه حقوق مذکور و یا عدم شمول مقررات قانون کار به رابطه طرفین به عهده کارفرماست.

وکیل اداره کار به دلیل آشنایی با تمام قوانین مربوط به اداره کار میتواند از ضایع شدن حق شما جلوگیری کند.

تعریف کارفرما بر اساس ماده ۳ قانون کار:

کارفرما شخصیتی حقیقی یا حقوقی است که بیمه شده به دستور یا به حساب او کار می‌کند. کلیه کسانی که به عنوان مدیر یا مسئول عهده دار اداره کارگاه‌ها هستند نماینده کارفرما محسوب می‌شوند و کارفرما مسئول انجام کلیه تعهداتی است که نمایندگان مذکور در قبال بیمه شده به عهده می‌گیرند.

کارگر کیست؟

کارگر از نظر قانون کار، کسی است که به هر عنوان در مقابل دريافت حق السعی اعم از مزد، حقوق، سهم سود و ساير مزايا به درخواست کارفرما کار می‌کند.

کارگران زحمت کش و کارمندان محترم میتوانند با مراجعه به دفتر وکیل اداره کار و انعقاد قرارداد وکالت، پیگیری شکایت خود را از کارفرما به وکیل اداره کار بسپارند.

عکس اداره کار

قرارداد کاری چیست؟

بر اساس ماده ۷ قرارداد کار عبارتست:

از قرارداد کتبی یا شفاهی که به موجب آن کارگر در قبال دریافت حق السعی،کاری را برای مدت موقت یا مدت غیرموقت برای کارفرما انجام میدهد.

انواع قرارداد کاری:

قرارداد کار میتواند هم به صورت:

۱-کتبی

۲-شفاهی باشد

از نظر اعتبار تفاوتی با هم ندارند.

وکیل اداره کار به عنوان نماینده قانونی کارگران متقاضی عمل میکند و به دلیل تخصصی که در قوانین و مقررات دارد میتواند با تلاش خود کارگران عزیز را به حق خود برساند.

 قرارداد شفاهی:

مهم ترین موردی که درباره قرارداد شفاهی باید در نظر گرفته شود، این است که در صورت بروز مشکل برای کارگر و یا بروز اختلاف بین کارگر و کارفرما باید این رابطه از طریق مدارک و دلایل قابل قبول اثبات شود. مورد دیگر این است که قرارداد کاری بین دو نفر میتواند بین شخص حقوقی با حقیقی یا شخص حقیقی با شخص حقیقی یکی به عنوان کارفرما و دیگری به عنوان کارگر (کارمند) منعقد شود.

تبصره های موجود در این قانون:

‌تبصره شماره ۱:

حداکثر مدت موقت برای کارهایی که طبیعت آنها جنبه غیر مستمر دارد توسط  وزارت کار و امور اجتماعی تهیه و به تصویب هیأت وزیران خواهد رسید.

‌تبصره شماره ۲:

در کارهایی که طبع آنها جنبه مستمر دارد. در صورتی که مدتی در قرارداد ذکر نشود، قرارداد دائمی تلقی می‌شود.

عکس وکیل اداره کار

نکاتی که هنگام عقد قرارداد کار باید رعایت شود:

طبق ماده ۱۰ قانون کار در هنگام انعقاد قرار داد کاری موارد زیر باید رعایت شوند:

  1.  درج کامل مشخصات
  2.  نوع کار یا حرفه یا وظیفه ای که کارگر باید به آن اشتغال یابد
  3.  حقوق یا مزد مبنا و لواحق آن
  4.  ساعات کار، تعطیلات و مرخصیها
  5.  محل انجام کار
  6.  تاریخ انعقاد قرارداد
  7.  مدت قرارداد، چنانچه کار برای مدت معین باشد.

موارد دیگری که عرف و عادت شغل یا محل، ایجاب نماید.

شما میتوانید برای دریافت مشاوره با وکیل اداره کار با گروه وکلای حکمت در ارتباط باشید.

تبصره ماده ۱۰ قانون کار :

در مواردی که قرارداد کار کتبی باشد قرارداد در چهار نسخه تنظیم می‌‌گردد که یک نسخه از آن به اداره کار محل و یک نسخه نزد کارگر و‌یک نسخه نزد کارفرما و نسخه دیگر در اختیار شورای اسلامی کار و در کارگاه‌های فاقد شورا در اختیار نماینده کارگر قرار می‌گیرد.

پیشنهاد میشود این مطلب را از دست ندهید:مرجع صالح برای رسیدگی به حل و فصل اختلافات بین کارگر و کارفرما-کاملا کاربردی

هنگام عقد قرارداد رعایت چه نکاتی الزامی است:

طبق قانون ۹ اداره کار قرارداد کاری با رعایت شرایط زیر دارای صحت میباشد.

الف– مشروعیت مورد قرارداد

ب – معین بودن موضوع قرارداد

پ – عدم ممنوعیت قانونی و شرعی طرفین در تصرف اموال یا انجام کار مورد نظر.

در مورد تامین اجتماعی بیشتر بخوانید:بیمه تامین اجتماعی و انواع بیمه تامین اجتماعی چیست؟

وکیل اداره کار گروه وکلای حکمت با توجه به آگاهی داشتن از شرایط سخت اقتصادی کارگران زحمت کش حق الوکالت کمتری نسبت به پرونده های دیگر دریافت میکند.

گروه وکلای حکمت:

گروه وکلای حکمت با در اختیار داشتن وکیل متخصص اداره کار میتواند شما را در حل مشکل دعاوی اداره کار یاری کند برای دریافت مشاوره بیشتر و گرفتن راهنمایی بیشتر از روزهای شنبه تا چهارشنبه شماره تماس های ۰۲۱۷۷۷۱۹۳۳۷-۰۲۱۲۶۴۵۵۶۸۸-۰۹۱۲۳۴۳۹۵۰۰ تماس حاصل فرمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *