وکیل جعل اسناد

در این مقاله در رابطه با وکیل جعل اسناد -وظایف وکیل جعل اسناد و ……… توضیحاتی به شما ارائه دهیم با ما همراه باشید:

جعل چیست؟

از جمله جرائمی است که با اعتبار و اطمینان مردم سروکار دارد به همین منظور در صورت واقع شدن آن ، مجازات سنگینی در پی دارد.

جرم جعل از جمله جرائم کیفری است که رسیدگی به آن در صلاحیت محاکم کیفری است.

جعل عبارت است از :

ساختن يا تغيير آگاهانه نوشته يا سند برخلاف حقيقت به ضرر ديگري

آنچه پايه جرم جعل را تشكيل مي‌دهد امكان به اشتباه انداختن ديگري است به نحوي كه بتوان او را فريب داد تا سند غيرواقعي را به عنوان سند اصلي باور كند.

بیشتر بخوانید:جرائم رایانه ای چیست؟قوانین مربوط به آن-نمونه شکواییه جرائم رایانه ای -کاملا کاربردی

چه رفتارها و اعمالی جعل سند تلقی میشود؟

جرم جعل به ۲ دسته جعل مادی ، جعل معنوی تقسیم میشود:

جعل مادی:

۱-ساختن مهر يا امضاي اشخاص رسمي يا غير رسمي:

مهر معمولاً از جنس چوب، فلز و مانند آنهاست و داراي نوشته‌ها و علايمي است كه همانند امضا انتساب يك سند يا نوشته را به ديگري ثابت مي‌كند مانند مهر ادارات دولتي، شركت‌هاي تجاري يا اشخاص عادي

۲-خراشيدن:

اين عمل معمولاً با وسايلي مثل تيغ، چاقو و نظاير آنها صورت مي‌گيرد. يعني جاعل حروفي را با كمك اين وسايل از روي نوشته يا سند محو مي‌كند مثلا کلمه ((است)) در سند به ((نیست)) تبدیل میشود

۳-تراشيدن:

در تراشيدن جاعل كل كلمه را محو مي‌كند مثلاً نام يكي از طرفین معامله در قرارداد حذف میشود

۴-قلم بردن:

در قلم بردن کلمه ای اضافه یا حذف نمیشود بلکه امکان دارد قسمت هایی از سند ناخوانا شود یا بر روی آن قلم کشیده شود

۵-الحاق:

در این مورد چیزی به سند اضافه میشود مثلا رقمی جلوی مبلغ چک اضافه شود

۶-محو:

پاک کردن بخش هایی از سند با مواد شیمیایی یا لاک غلط گیر

۷-اثبات:

خارج کردن سند از بطلان

۸-سياه كردن يا دست بردن در تاريخ سند:

ناخوانا کردن بخش هایی از سند با استفاده از جوهر یا موادی مانند آن

۹-الحاق نوشته‌اي به نوشته ديگر:

در اينجا جاعل بخش‌هايي از يك نوشته را به بخش‌هايي از نوشته ديگر پيونده داده و منضم مي‌كند به نحوي كه حالتي بوجود مي‌آيد كه خواننده آن را نوشته‌اي واحد تصور مي‌كند. براي مثال امضايي از يك نوشته را به متن يك پيش نويس كه امضا نشده ضميمه كرده و مي‌چسباند.

۱۰- به كار بردن مهر ديگري بدون اجازه صاحب آن به قصد جا زدن آنها به عنوان اصل براي استفاده خود يا ديگري و به ضرر غير:

جاعل مهر فرد ديگري (مثل مهر يك شركت اداره يا يك فرد عادي) را بدون اجازه صاحب آن مورد استفاده قرار مي‌دهد و آن را در ذيل يك نوشته يا سند به كار مي‌برد.

عکس جرم جعل

جعل معنوی:

گاهی اوقات به جای اینکه جعل مادی و فیزیکی روی اسناد و مدارک صورت گیرد جعل معنوی انجام میشود.

مثال: سردفتر اسناد رسمي هنگام تنظيم سند معامله يك اتومبيل برخلاف اظهارات فروشنده مبني بر عدم دريافت وجه معامله، در سند قيد مي‌كند كه فروشنده وجه معامله را دريافت کرده است.

مجازات جرم جعل:

مطابق ماده ۵۳۶ بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۱۳۷۵، هر کس در اسناد و نوشته‌های غیررسمی جعل کند یا از سند مجعول استفاده کند، علاوه بر جبران خسارت به حبس از ۶ ماه تا دو سال یا پرداخت سه تا دوازده میلیون ریال جزای نقدی محکوم خواهد شد.

اگر کارمند دولت در اجرای وظیفه و امور مربوط به کار خود مرتکب جعل در سند رسمی شود، به یک تا پنج سال حبس یا به پرداخت ۶ تا ۳۰ میلیون ریال جزای نقدی محکوم می‌شود و اگر کسی که در سند و نوشته رسمی جعل می‌کند، کارمند دولت نباشد، مجازات وی ۶ ماه تا سه سال حبس یا جزای نقدی از سه تا هجده میلیون ریال است (مواد ۵۳۲-۵۳۴ بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی)

پبشنهاد میشود این مطلب را از دست ندهید:تعلیق مجازات چیست؟شرایط و احکام آن-قابلیت اعتراض-مجازات قابل تعلیق و غیر قابل تعلیق-کاملا کاربردی و به زبان عامیانه

مجازات استفاده از سند مجعول:

مطابق قانون مجازات اسلامی، اگر کسی بداند که یک سند جعلی است و با علم به جعلی بودن، از آن سند و نوشته استفاده کند، مرتکب جرم استفاده از سند مجعول شده است. در این حال اگر سند جعلی و ساختگی مورد استفاده، سند رسمی باشد، مرتکب به ۶ ماه تا سه سال حبس یا سه تا هجده میلیون ریال جزای نقدی و اگر غیررسمی باشد، به ۶ ماه تا دو سال حبس یا سه تا دوازده میلیون ریال جزای نقدی محکوم خواهد شد.

وکیل جرم جعل اسناد:

وکیل جرم جعل اسناد کسی است که امور جعل و نوع آن و طریقه رسیدگی آن در محاکم آگاهی کاملی دارد و میتواند به راحتی رسیدگی لازمه را انجام دهد و حق تضییع شده موکل را احقاق نماید.

جرم جعل از نوع جرائم پیچیده است که انجام و پیگیری آن در صلاحیت وکیل کیفری مجرب به امور جعل در اسناد است به همین منظور با سپردن امور خود به وکیل متخصص به امور جعل پرونده شما به بهترین نحو به نتیجه مطلوب میرسد.

طرح شکایت کیفری جعل توسط وکیل جعل اسناد:

اینکه شکایت جعل اسناد از ناحیه وکیل مجرب و متخصص به این امور شروع و تحت رسیدگی قرار گیرد بهتر تا وکیل غیر متخصص به این امور رسیدگی نماید.

ویژگی وکیل جعل اسناد:

از ویژگی های وکیل جعل اسناد رسیدگی سریعتر و دقیق تر است چرا که وکیل دیگر این قابلیت را ندارد به همین منظور مراجعه به وکیل مربوطه از حائز اهمیت برخوردار است.

گروه وکلای حکمت:

گروه وکلای حکمت متشکل از وکلای متخصص و مجرب به امور جعل و دیگر مسائل مرتبط آماده ارائه خدمات حقوقی به بهترین نحو هستند تا پرونده کیفری شما را به نتیجه مطلوب برسانند.

در صورت تمایل میتوانید با راه های ارتباطی مربوطه تماس حاصل فرمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *