یکی از مشکلات شایع بین مردم در حوزه ملک و اراضی مربوط به زمین شهری است که در قانون به آن اشاره شده است و در آن به تعیین و تکلیف وضعیت اراضی شهری پرداخته است.یکی از وکالت های تخصصی در حوزه املاک وکالت در امر زمین شهری میباشد ،بنابراین پیشنهاد می شود برای افزایش موفقیت و به نتیجه رسیدن پرونده و کارهای خود به وکیل زمین شهری در حوزه مراجعه کنید.

قانون زمین شهری چیست؟

پس از پیروزی انقلاب اسلامی و استقرار نظام جمهوری اسلامی بر کشور، نکته ای باید بدان توجه می شد تعیین تکلیف وضعیت اراضی گسترده ای بود که در اختیار اشخاص بود و عمدتا ممکن بود به جای استفاده از اراضی برای آبادانی و تولید و رونق اقتصادی، به سمت بلوکه شدن در نتیجه ی معاملات مکرر و بورس بازی و استفاده از زمین به عنوان کالا سوق پیدا کند. جدای از این مورد، طبق موازین اسلامی اراضی موات باید در تصرف و استیلای ولی فقیه و حکومت باشد نه اشخاص.

انواع زمین شهری در قانون:

  1. زمین موات
  2. زمین بایر
  3. زمین دایر

کمیسیون ماده ۱۲ چیست؟

مطابق ماده ی ۱۲ قانون زمین شهری:

تشخیص عمران و احیا  تاسیسات متناسب و تعیین نوع زمین دایر و تمییز بایر از موات به عهده ی وزارت مسکن و شهرسازی است این تشخیص قابل اعتراض در دادگاه صالحه می باشد که در صورتی که توسط وکیل زمین شهری صورت گیرد احتمال به نتیجه رسیدن بیشتر می شود.

طبق این ماده برای اینکه متوجه شد چه زمینی موات و بایر و دایر است در کمیسیونی در وزارت مسکن و شهرسازی به نام کمیسیون ماه ی ۱۲ که برمبنای ماده ی فوق الذکر تشکیل می شود تصمیم گیری به عمل می آید و پیگیری کارها ی مربوط به این کمیسیون به همراه یک وکیل آشنا به قوانین ملکی و ارضی برای حصول بهترین نتیجه ی ممکن و جلوگیری از ضرر احتمالی الزامی است.

این کمیسیون متشکل از نماینده ی وزیر دادگستری، مسکن و شهرسازی،شهردار می باشد که باحضور همه ی افراد رسمیت پیدا می کند و نظر اکثریت اعضا تعیین کننده است بسیاری از اعمال مقدماتی و جمع آوری مدارک مربوطه در دبیرخانه ی این کمیسیون انجام می شود.

چگونگی اعلام نظر کمیسیون:

پس از ارسال مدارک مورد نظر کمیسیون ماده ۱۲ پس از بررسی مدارک مربوطه و عکس های هوایی و کروکی ملک و معاینه محلی و نقشه ها و استعلام از اداره ثبت اسناد و املاک و ترسیم نقشه و حدود اربعه ی ملک نسبت به اظهار نظر راجع ملک اقدام می کنند در این روند از نظر کارشناسان مختلف مانند کشاورزی و مهندسی و حقوقی نیز ممکن است استفاده شود و در صورت مثبت بودن نظر کمیسیون طبق مصوبه ی مجمع تشخیص مصلحت نظام باید در یک روزنامه ی کثیرالانتشار به مدت ده روز منتشر شود و نام مالک به همراه پلاک و سایر مشخصات نیزدرج شود و در صورتی که کسی اعتراضی نسبت به آن داشت می تواند اقدام کند. اعتراض نسبت به اظهار نظر این کمیسیون در دادگاه صالح به عمل می آید.

پیشنهاد ما برای شما:دعوای اثبات مالکیت

مرجع تحقیق و رسیدگی به زمین شهری:

تحقیق و رسیدگی بنا به درخواست متقاضی بر عهده ی دبیرخانه کمیسیون می باشد و در صورت کامل بودن ضمایم و مدارک مورد نیاز، اقدام به تحقیق در رابطه با اینکه ملک غیر دولتی باشد، می‌نماید و از قبل نیز گواهی عمران مذکور در قانون لغو مالکیت زمین های موات شهری و از سوی کمیسیون ماده 12 نیز، اظهارنظری صادر نشده باشد.

سپس وقت تشکیل کمیسیون تعیین می گردد و در صورت نیاز، اعضای کمیسیون از محل بازدید می‌نمایند و ظرف یک ماه اظهار نظر کرده، نظر خود را به انضمام یک نسخه نقشه امضا شده را به مرجع درخواست کننده ارسال کرده و نسخه دیگری از نظریه و نقشه را در کمیسیون بایگانی می کنند.

رای و نظر کمیسیون باید با استناد به مدارک و شواهد باشد و نوع زمین دایر از لحاظ باغ، دیمی و آبی و حتی دارای درخت می باشد، مشخص گردد.

بعد از اینکه نظریه ی کمیسیون صادر شد به صورت مستقیم به دبیرخانه ی کمیسیون ارسال می‌شود و پس از اینکه دبیر خانه رای را بررسی کرد ، ابلاغ می‌شود.

در صورت نیاز به وکیل زمین شهری گروه وکلای حکمت با شماره های درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید.

در خصوص وکیل زمین شهری نیاز به وکیل دارید میتوانید با شماره02177719337 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . دقت کنید فقط در ساعات اداری قادر به پاسخگویی هستیم
در خصوص وکیل زمین شهری نیاز به مشاوره حقوقی دارید میتوانید با شماره02177719337 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . دقت کنید فقط در ساعات اداری قادر به پاسخگویی هستیم

یک سوال جزئی درباره وکیل زمین شهری دارید ؟ در بخش دیدگاه ها بپرسید

0 0 vote
امتیاز به این مقاله
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments