وکیل پایه یک دادگستری متخصص و باتجربه {کیفری-حقوقی-ملکی-خانواده-شرکت و..}گروه وکلای حکمت :دوره صفویه نایب السلطنه را وکیل می‌گفتند و عنوان وکیل الرعایا هم از همین‌جا برخاسته است. می‌توان به منظور اطمینان شخص در برخی موارد و پرونده‌های حساس، برای وکیل انتخابی حد و مرز مشخص کرد که در چه زمینه‌ای اجازه وکالت از طرف دارد و در چه زمینه‌ای خود شخص باید برای آن کار حضور داشته باشد.

به چه کسی وکیل گفته میشود؟

وکیل به کسی گفته میشود که از طرف شخص دیگری اعم از حقیقی با حقوقی به موجب عقد وکالت برای انجام کاری مامور میشود.

 اصل ۳۵ قانون اساسی جمهوری اسلامی:

در همه دادگاه‌ها، طرفین دعوا حق دارند برای خود وکیل انتخاب کنند و اگر توانایی انتخاب وکیل را نداشته باشند باید برای آن‌ها امکانات تعیین وکیل فراهم شود.

وکالت چیست؟

ماده 656 قانون مدنی ایران وکالت را اینطور تعریف کرده است:

وکالت عقدی است که به موجب آن یکی از طرفین طرف دیگر را بر انجام امری نایب خود قرار می دهد.
با انعقاد عقد وکالت، وکیل و موکل در برابر یکدیگر حق و تکلیف یافته، دارای روابط حقوقی، وظایف و مسئولیت های متقابلی می شوند.

وکالت در لغت:

وکالت در لغت به معنای واگذار کردن یا تعویض کردن میباشد.

وکالت در اصطلاح حقوقی:

عقدی است که به موجب آن یکی از طرفین عقد، طرف دیگر را برای انجام امری نایب خود می‌نماید.

وکالت یکی از عقود بسیار رایج می‌باشد، که امروزه در صحنه‌های اجتماعی و اقتصادی و بانک‌ها استفادۀ زیادی می‌شود. وکالت عقد است و در نتیجه نیاز به ایجاب موکّل و قبول وکیل دارد.

انواع وکالت:

  1. وکالت مطلق
  2. وکالت مقید

وکالت مطلق:

یعنی این‌ که شخصی را برای تمام امور وکیل کند و این وکالت شامل امور اداری و مالی موکل می‌شود مثل فروش و یا خرید و یا پرداخت هزینه خانواده که در این قسم اعمال وکیل نیاز به اجازۀ موکل ندارد.

وکالت مقید:

در این نوع وکالت، مورد وکالت مشخص و معین است و وکیل باید در همان مورد معین، عمل نماید. مثل خرید خانه یا فروش ماشین.

مورد وکالت:

باید امری باشد که به موجب قانون یا طببعتاً درانحصار شخص نباشد مثل وکالت در مجلس معامله که باید خودش عمل نماید و نمی‌تواند دیگری را وکیل نماید و دیگر این‌که خود شخص موکل بتواند آن را انجام دهد.
1-مورد وکالت نباید از مواردی باشد که قانون مباشرت شخص اصیل را ضروری بداند مثل وکالت در سوگند.
2- وکالت باید معلوم باشد اگر وکالت بصورت مطلق باشد به امور اداری و تصرفات مادی محدود می شود.
3-موضوع وکالت می تواند امور مادی یا حقوقی باشد.

حدود وکالت:

طبق ماده 663 قانون مدنی وکیل نمیتواند عملی را که خارج از حدود وکالت است را انجام دهد.

طبق ماده 661 قانون مدنی در صورتی که وکالت به طور مطلق داد شود و قیدی در آن نیامده باشد مربوط به اداره اموال خواهد بود.

وکالت قضایی:

عبارت است از اینکه شخص در جهت امور دادگاهی خود شخص دیگری را به عنوان نماینده خود در دادگاه معرفی می نماید. این نوع وکالت محدود به امور قضایی است مانند اعطای وکالت به وکلای دادگستری.

وکالت غیر قضایی:

عبارت است اینکه شخصی به طور رسمی یا عادی جهت انجام امور کاری یا اداری خود به شخص دیگری وکالت می دهد.

تعهدات وکیل:

هرگاه از تقصير وكيل خساراتي به موكل متوجه شود كه وكيل مسبب آن باشد ، مسئول خواهد بود ، وكيل مي بايست در تصرفات و اقدامات خود مصلحت موكل را مراعات نموده و از اختيارات داده شده تجاوز نكند ، آنچه را به جاي موكل خود دريافت مي كند به او رد كند ، در صورتيكه براي انجام امري دو يا چند وكيل معين شده باشد هيچ نمي تواند بدون ديگري و يا ديگران در امري دخالت نمايد و اگر وكيل وكالت در توكيل نداشته باشد نمي تواند انجام امري را به ديگري واگذار كند.

تعهدات موکل:

موكل بايد تمام تعهداتي را كه وكيل در حدود وكالت خود كرده است انجام دهد، موكل بايد تمام مخارجي كه وكيل براي انجام وكالت نموده است را بدهد ، موكل بايد اجرت وكيل را بدهد مگر اينكه در عقد وكالت طور ديگري مقرر شده باشد.

وکیل در توکیل:

وکیلی است که از طرف موکل خود اختیار تعیین وکیل دیگر را برای او داشته باشد.

وکالت بلاعزل:

وکالتی است که وکالت وکیل یا عدم عزل وکیل ضمن عقد لازمی شرط شده باشد.

طرق انقضای وكالت:

با عزل موكل ، با استعفاي وكيل ، با فوت يا جنون موكل و يا وكيل.

طرق منفسخ شدن وكالت:

با از بين رفتن متعلق وكالت ، با انجام مورد وكالت توسط خود موكل و با انجام عملي از سوي موكل كه منافي با وكالت وكيل باشد.

وکیل پایه یک دادگستری:

وکیل پایه یک به شخصی گفته میشود که پس از تحصیل در مقطع لیسانس و یا بالاتر در رشته حقوق ،فقه و مبانی اسلام و یا هم تراز آنها در آزمون های کانون وکلا که سالی یکبار برگزار میشود شرکت کرده و پس از موفقیت در این آزمون به عنوان کارآموز پذیرفته میشود مدت دوره کارآموزی ۱۸ ماه است و پس از گذراندن این دوره یک آزمون تحت عنوان اختبار برگزار میشود که این آزمون هم به صورت کتبی و هم شفاهی است اگر شخص مذکور در این آزمون موفق شود و نمره قبولی بیاورد میتواند در مراسم تحلیف شرکت کند و پس از طی تشریفات و سوگند وی به عنوان وکیل پایه یک نائل میشود.

وکیل پایه دو دادگستری:

وکلای پایه دو فقط حق شرکت در محاکم کیفری که به جرم‌های تعزیری مستوجب حبس کمتراز ۱۰ سال و شلاق و جزای نقدی و اقدامات تامینی منتج می‌شود را دارند و در محاکم حقوقی نیز چنانچه بازخواسته کمتر از ۵۰۰ میلیون ریال باشد و یا خواسته غیر مالی مگر در دعاوی مربوط به اختلافات در اصل نکاح، اصل طلاق، اثبات و نفی نسب باشد، می‌توانند از حقوق موکل خود دفاع کنند اماوکیل پایه یک دادگستری حق شرکت در تمامی محاکم اعم از حقوقی و کیفری و.. را دارند.

وکالت بر 4 قسم است:

۱- وکیل انتخابی

2-وکیل تسخیری

3-وکیل معاضدتی

4-وکیل اتفاقی

وکیل انتخابی:

در مواردی به کار می‌رود که شخصی، وکیل خود را انتخاب و با انعقاد قرارداد وکالت از او می‌خواهد وکالت او را برای دفاع از حقش در مراجع قضایی بر عهده بگیرد.

وکیل تسخیری:

در مواردی که دعوایی کیفری جریان داشته و علیرغم ضروری بودن حضور وکیل، در دادرسی و محاکمات، به دلیل امتناع متهم از اخذ وکیل و یا نداشتن بضاعت مالی برای این کار، وکیلی برای دفاع از متهم وارد پرونده نشده‌است که در این صورت به تشخیص دادگاه، از بین وکلای دادگستری وکیل رایگان برای او گرفته می‌شود. عنوان وکیلی که به این ترتیب وارد پرونده می‌شود، وکیل تسخیری است.

وکیل معاضدتی:

در مواردی که اشخاص برای دفاع از حقوق خود در دعاوی حقوقی نیاز به وکالت داشته باشند ولی به دلایلی امکان گرفتن وکیل نداشته باشند، با تشخیص عسرو حرج موکل از سوی دادگاه یا تشخیص کمسیون معاضدت کانون وکلا، در این موارد وکیلی به صورت رایگان دفاع از حقوق شخص معسر را بر عهده می‌گیرد. عنوان وکیل یاد شده در این موارد، وکیل معاضدتی است.

وکیل اتفاقی:

اگر شخصی تحصیل کرده رشته حقوق باشد ولی شغل او وکالت نباشد، بخواهد به صورت اتفاقی برای حل مشکلاتی که بستگان نزدیک او در مراجع قضایی دارند، خارج از چرخه و آزمون‌های سخت کانون وکلای دادگستری، از این کانون برای همان مورد خاص پروانه وکالت موردی بگیرد، با طی مراحل قانونی و پرداخت هزینه مربوطه می‌تواند به این امر اقدام کند. شخصی که با این روش وکالت موردی برای دفاع از حقوق بستگانش گرفته‌است را وکیل اتفاقی میگویند.

وکیل ملکی:

وکالت در امور املاک امری تخصصی و نیازمند تجربه و شناخت رویه موجود در دادگاه ها و مراجع قضایی است. وکیل ملکی کسی است که با تخصص مربوطه و همراه با تجربه ، وکالت در امور املاک را پذیرفته و با کمترین ریسک پرونده مربوط به املاک را به نتیجه مطلوب میرساند.

وکیل ملکی موارد گوناگون مربوط به املاک را انجام می دهد :

1-تنظیم انواع قراردادها (مبایعه نامه ، قولنامه ، اجاره نامه ، مشارکت در ساخت و…) و توافقات و صورتجلسات

2-ثبت اسناد و املاک (اخذ سند مالکیت ، ثبت املاک از قبیل عملیات مقدماتی ، تحدید حدود و…)

3-حضور در جلسات مذاکره مربوط به تنظیم و انعقاد قراردادها

4-دعاویی مربوط به املاک (الزام به تنظیم سند ، ابطال سند ، تخلیه ، خلع ید ، تقسیم ملک مشاعی ، مطالبه اجور معوقه و ثمن مربوط به معامله ، مزایده و فروش املاک ، الزام به انجام تعهد و…)

پیشنهاد ما برای شما : وکیل ملکی

وکیل خانواده:

وکیل خانواده تجربه و تخصص لازم را برای به نتیجه رسانده امور حقوقی و قضایی مربوط به خانواده را دارد. وکیل خانواده در صورتی میتواند امور مربوط به خانواده را به بهترین نحو به نتیجه برساند که تجربه و تخصص لازم را داشته باشد و فقط در این شاخه تخصصی مشغول به فعالیت باشد.

1-امور مربوط به زوجین (طلاق ، مهریه ، نفقه ، استرداد جهیزیه ، اجرت المثل ، نامزدی ، حضانت ، ولایت ، قیمومت ، ملاقات فرزند ، تعدد زوجات ، تمکین و…)

2-وصیت و تقسیم ماترک ، انحصار وراثت ، تعیین ورثه

3-اصلاح شناسنامه

پیشنهاد ما برای شما : وکیل خانواده 

وکیل شرکت:

وکیل متخصص و مجرب به امور شرکت ها با ارائه انواع خدمات حقوقی مرتبط به شرکت های تجاری و غیرتجاری آمادگی کامل را برای انجام امور حقوقی و قضایی را دارد.

1-ثبت علائم تجاری و برند و شرکت ، ثبت صورتجلسات و اساسنامه

2-تنظیم انواع قراردادها و صورتجلسات ، حضور در جلسات و مذاکرات

3-انواع دعاویی مربوط به شرکت ها

پیشنهاد ما برای شما : وکیل شرکت

وکیل کیفری:

وکیل کیفری میتواند با تخصص و تجربه ای که دارد امور مرتبط به مسائل کیفری و جنایی را به بهترین نحو انجام دهد. امور کیفری تنها زمانی به نتیجه عادلانه میرسد که یک وکیل دادگستری مجرب به امور کیفری وکالت آن را بر عهده داشته باشد.

1-جرائم مرتبط به اموال و مالکیت (سرقت، کلاهبرداری، خیانت در امانت، انتقال مال غیر، چک و…)

2-جرائم مرتبط به اشخاص (قتل ، ضرب و جرح ، فحاشی ، توهین ، افترا و…)

3-جرائم امنیتی (جاسوسی ، اخلال در نظام اقتصادی ، تبلیغ علیه نظام ، توهین به مقامات و مسئولین ، براندازی نظام و…)

وکیل قراردادها:

اصولا امور قراردادها جزو مهمترین و با اهمیت ترین موارد مربوط به مسائل حقوقی است که در صورتی که قراردادی مکتوب و حقوقی داشته باشیم بسیاری از آسیب ها به حداقل ممکن میرسد. تنظیم و انعقاد قرارداد در صلاحیت و جزو تخصص های وکیل دادگستری مجرب و متخصص به امور قراردادها است. قرارداد جزو بدیهی ترین و اساسی ترین موارد مرتبط به معاملات و تبادلات مالی و غیرمالی است.

وکیل ثبتی:

تمام موارد ثبت شرکت و برند و علائم تجاری ، ثبت صورتجلسات و اساسنامه ها و توافقات ، ثبت اختراع ، ثبت اسناد و املاک در حدود صلاحیت و تخصص وکیل متخصص به امور ثبتی است.

اساسا ثبت جزو مهمترین و بهترین روش در جهت اثبات میشود که این امر بدلیل تشریفاتی که دارد جزو تخصص های وکیل ثبتی است و یک فرد عادی بدلیل گستردگی این امر و عناصر آن قادر به انجام این تشریفات نیست.

1-ثبت اسناد و املاک که شامل مواردی از قبیل: صدور سند مالکیت ، اصلاح اسناد ، تفکیک و افراز ، ثبت املاک از جمله عملیات مقدماتی ، تحدید حدود است که همگی جزو در صلاحیت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور است.

2-ثبت برند ، نام و علائم تجاری و اختراعات و همچنین ثبت شرکت که همگی بر عهده سازمان مالکیت معنوی و اداره ثبت شرکت ها است.

3-صدور اجرائی و اجرائیات اسناد رسمی که در صلاحیت اداره اجرائیات اداره ثبت است.

وکیل اداره کار و تعاون:

تمام اختلافات مربوط به کارفرما و کارگر و کسب و کارهای ملزم به رعایت قانون کار در صلاحیت اداره کار و وزارت تعاون است.

وکیل متخصص به بیمه و امور اداره کار و وزارت تعاون میتواند تمام امور موارد به شکایات و اختلافات بیمه ای و سنوات را به بهترین نحو حل و فصل کند. شکایت میتواند از طرف کارفرما یا کارگر و پیمانکار صورت گیرد.

 

[bookly-form hide=”date,week_days,time_range”]
در خصوص وکیل نیاز به وکیل دارید میتوانید با شماره02177719337 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . دقت کنید فقط در ساعات اداری قادر به پاسخگویی هستیم
در خصوص وکیل نیاز به مشاوره حقوقی دارید میتوانید با شماره02177719337 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . دقت کنید فقط در ساعات اداری قادر به پاسخگویی هستیم

یک سوال جزئی درباره وکیل دارید ؟ در بخش دیدگاه ها بپرسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره حقوقی تلفنی 09123439500