مشارکت در ساخت وانواع آن،ویژگی ها،اصطلاحات -کاملا کاربردی

عقد معوض است : یعنی هریک از مالکین و یا سازندگان ، در قبال آورده طرف ، عوضی را ، ارائه می دهد .

بطور مثال :

مالک- زمین و ملک کلنگی می دهد (عوض)

سازنده- ضمن استفاده از دانش فنی ، روی مال مورد مشارکت سرمایه گذاری می کند (معوض)

عقد لازم است : هیچ یک از طرفین قرارداد مشارکت در ساخت ، حق برهم زدن و فسخ قرارداد مشارکت در ساخت را ندارد مگر در صورتیکه ، شرط فسخ در قرارداد ، پیش بینی شده باشد …

عقد عهدی است : یعنی هر یک از طرفین قرارداد مشارکت در ساخت اعم از مالک و یا سازنده ، متعهد به انجام امور وتعهداتی در قبال یگدیگر هستند .

مالک ، متعهد به واگذاری ملک خود به سازنده

تملیکی است : به این مفهوم که با انتقال بخش و یا قسمتی ازملک به سازنده ، تملیک و تملک صورت می گیرد

 

جهت مشاوره حقوقی آنلاین کلیک کنید 

 

این مطلب را از دست ندهید

آیا قرارداد مشارکت در ساخت ،قابلیت انحلال  وفسخ را دارد

خسارات تاخیر و یا عدم اجرای تعهد در مشارکت در ساخت 

مشارکت در ساخت وانواع آن،ویژگی ها،اصطلاحات -کاملا کاربردی

انواع قرارداد مشارکت در ساخت:

نحوه مشارکت طرفین قرارداد مشارکت در ساخت در منافع حاصله ، معمولاً به نحو ذیل ، توافق می گردد

عادی

سهمی

انواع قرارداد تهاتری

مشارکت تعویضی

تکمیلی

مشارکت عادی :

یکی از رایج ترین انواع قرارداد های مشارکت در ساخت ، می باشدکه درآن قدرالسهم هریک ازطرفین قرارداد مشارکت  (اعم ازمالکین و سازندگان) بر حسب میزان آورده آنها ، به میزان درصد معینی از کل سهام ، تعیین می گردد . که میزان این درصد ؛  ] برحسب قیمت زمین و مصالح ، متفاوت است به عبارتی اگر قیمت ملک بالاتر باشد درصد مالک بیشتر است وبلعکس که معمولا درصد بصورت ۵۰/۵۰ و یا ۶۰/۴۰ و یا ۳۰/ ۷۰ بین طرفین تعیین می گردد .

مشارکت سهامی:

در این نوع قرارداد سازنده ، ابتداً بخشی از ملک را از تعدادی از مالکین ساختمان ، که قصد واگذاری و یا فروش را دارند ، خریداری میکند . و سپس با الباقی مالکین که مالک ملک هستند ( به عبارتی ملک خود را نفروخته اند) بصورت مشارکتی وسهمی توافق بر احداث بنا ، می نماید .

مشارکت در ساخت وانواع آن،ویژگی ها،اصطلاحات -کاملا کاربردی

مشارکت در ساخت وانواع آن،ویژگی ها،اصطلاحات -کاملا کاربردی

مشارکت تعویضی :

در آن مالک و یا سازنده بخشی از سهم خود را که درملک دیگری دارد ، با قسمتی از ملک مورد مشارکت ، معاوضه می نماید و نسبت به ادامه ی کار ، قرارداد منعقد می شود .

مشارکت تکمیلی :

پروژه های ساخت وسازی که توسط سازنده اولیه ، به واسطه سهل انکاری ، تکمیل نشده ادامه پروژه ساخت وساز به یک سازنده دیگر ، واگذار می گردد .

البته با محاسبه ودر نظر گرفتن میزان کار انجامی و باقی مانده ی آن لازم به ذکر است سازنده جدید بخشی از عایدات پروژه را به عنوان قدرالسهم دریافت می کند .

مشارکت تهاتری: که در آن هزینه های ساخت و ساز از ناحیه سازنده تأمین می شود و در مقابل بخشی از سهم ملک به طرف سازنده ، واگذار می شود .

مشارکت در ساخت وانواع آن،ویژگی ها،اصطلاحات -کاملا کاربردی

در پایان به عرض می رساند که قرارداد ها ی مشارکت در ساخت جزء عقود لازمه محسوب می شوند ( با توجه به شروط و بند های مندرج درآن ) و به راحتی نمی توانید آن را از درجه اعتبار ساقط نماید مگر آنکه در آن شروطی را به نفع خودتان قید کرده باشید . علی هذا توصیه می شود در جهت بررسی دقیق تر قرارداد ها ی مشارکت در ساخت بدوا” پیش نویس آن توسط وکیل و یا مشاوره حقوقی تهیه وتنظیم شد سپس با خواندن و تفهیم مفاد کامل قرارداد ، نسبت به امضای آن اقدام نماید .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *