در خصوص پارکینگ مزاحمنیاز به وکیل دارید میتوانید با شماره02126455688 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . پاسخگویی از 9 صبح تا 18 می باشد. تماس فقط از تهران و شهر های اطراف -شهرستان پاسخگویی نداریم.
برای پارکینگ مزاحم نیاز به مشاوره حقوقی دارید میتوانید با شماره02126455688 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . پاسخگویی از 9 صبح تا 18 می باشد. تماس فقط از تهران و شهر های اطراف -شهرستان پاسخگویی نداریم.😊

یکی از اختلافات رایج بین ساکنین آپارتمان، ناشی از استفاده از حق پارکینگ می باشد که بدلیل گسترش آپارتمان نشینی این قبیل اختلافات روبه افزایش است برای مطالعه دقیق تر و بیشتر در صورت تمایل تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

اختلافات ناشی از حق پارکینگ:

اختلاف ناشی از حق پارکینگ دعوای حقوقی محسوب می شود که با گسترش آپارتمان نشینی این قبیل پرونده های حقوقی جزو دعاویی رایج محسوب می شود.

مزیت حق پارکینگ برای واحد آپارتمان :

طبق قانون هیچ یک از واحدها نباید خودرو خود را به گونه‌ای پارک کنند که مانع رفت و آمد سایر ساکنین شود. در صورتی که واحدی، بدون داشتن حق پارکینگ، خودرو خود را درون ساختمان پارک نماید می‌توان از او شکایت کرد از آنجا که امروزه هر یک از شهروندان دارای خودروی اختصاصی میباشند بنابراین خرید خانه با پارکینگ اختصاصی به یک ضرورت بدل شده است؛ به همین دلیل است که واحدهای پارکینگ‌دار قیمت بالاتری نسبت به سایر واحدها خواهند داشت.

در صورتی که واحدی، بدون داشتن حق پارکینگ، خودرو خود را درون ساختمان پارک نماید می‌توان از او شکایت کرد از آنجا که امروزه هر یک از شهروندان دارای خودروی اختصاصی میباشند بنابراین :

در ضوابط شهرداری برای پارکینگ واحدهای مسکونی هر آپارتمان، استاندارد مشخصی وجود دارد که ابعاد و محل دقیق آن در سند ملک ذکر می‌گردد. یکی از این ضوابط امکان عبور و مرور راحت و پارک کردن بدون مزاحم در محل تعیین شده است يك صورت از آن تعلق اختصاصي است كه همانند انباري با تعيين موقعيت و مساحت آن، محل دقيق آن در صورت مجلس تفكيكي و سند رسمي مربوط قيد مي شود و در حقيقت ملك اختصاصي مالك آپارتمان محسوب مي گردد.

صورت ديگر تعلق پاركينگ به هر واحد به طور مشاعي است که فقط مالکان سهم مشاعی حق استفاده از آن رادارند.

اختلاف بین فروشنده و خریدار ناشی از حق پارکینگ :

در مواردی که مالك ساختمان قبل از احداث ساختمان يا در اثناي آن،آپارتمان ها را پيش فروش مي كند و در سند عادي تنظيمي (قولنامه يا مبايعه نامه)براي واحد فروخته شده پاركينگي منظور مي كند. اما پس از ساخت و صدور پايان ساختمان بعضي از واحدها فاقد پاركينگ شناخته مي شوند. خريدار با توجه به سند عادي كه در آن براي او پاركينگ منظور شده بود به مالك اعتراض مي كند و مالك (فروشنده) قادر به تامين پاركينگ براي خريدار نيست. چه بايد كرد؟ اين مقوله ارتباطي به حقوق مالكان آپارتمان ها ندارد؛ يعني فروشنده تعهدي كرده كه بايد از عهده آن برآيد يا به نحو مقتضي خسارات خريدار را كه ناشي از نقصان آپارتمان فروخته شده است، جبران كند يا چنانچه از اين حيث جرمي مرتكب شده، مجازات شود.

پارکینگ مزاحم :

اگر قصد خرید یا اجاره ملکی را دارید حتما به مزاحم بودن یا نبودن پارکینگ توجه کنید پارکینگ مزاحم به این صورت است که دو خودرو پشت سر هم به گونه ای پارک شوند که برای خروج یکی از آنها نیاز به جابجا کردن خودرو دیگر باشد و یا اگر به مالک بی منطق برخورد کردید که حاضر به این کار نشود ایجاد مشکل خواهد کرد مالکیت اینگونه پارکینگها در سند مالکیت قید میشود ولیکن قیمتی کمتر از دیگر پارکینگهای اختصاصی دارد طبق قانون هیچ یک از واحدها نباید خودرو خود را به گونه‌ای پارک کنند که مانع رفت و آمد سایر ساکنین شود اگر داشتن پارکینگ مزاحم در سند واحد ذکر شده باشد، باز هم مالک پارکینگ مزاحم موظف است در هر ساعت از شبانه روز ماشین خود را، در صورت نیاز، جابه‌جا کند در غیر اینصورت سایر مالکین می‌توانند به جهت مزاحمت از او شکایت نمایند.

پیشنهاد ما برای شما:شارژ ساختمان -قوانین مربوط به شارژ ساختمان -مصادیق شارژ ساختمان

قید پارکینگ مزاحم در سند:

برای خرید پارکینگ مزاحم باید مبلغی پرداخت شود در صورت پرداخت این هزینه حتما مالکیت پارکینگ در سند قید میشود.اگر فروشنده به شما قول فروش پارکینگ داده است حتما آن را در مبایعه نامه درج نمایید ولی اگر در سند مالکیت ثبت نشود میتوان از مالک شکایت کرد.

پارکینگ مشاع:

کلمه مشاع به معنی مشترک بین چندین نفر است. در قانون آپارتمان به مکانهایی از آپارتمان که متعلق به یک شخص نیست و در سند هیچ فردی قید نشده است مشاع گفته می شود. جاهایی مانند راهرو، راه پله، پشت بام و حیاط در آپارتمان مشاع هستند و همه منیتوانند از آنها استفاده کنند. در بعضی از آپارتمان ها نه تنها برای هر واحد تعداد مشخصی پارکینگ در نظر گرفته شده است تعداد پارکینگ اضافه نیز برای استفاده نیز وجود دارد.پارکینگ مشاع در واقع پارکینگی است که متعلق به یک فرد نیست و افراد ساکن در آپارتمان بر اساس سهمی که از پارکینگ مشاع خریداری نموده اند می توانند از آنها استفاده کند. از آنجایی که این پارکینگ ها متعلق به یک فرد نیست آن را در سند مالکیت افراد ثبت نخواهند کرد. قیمت پارکینگ های اختصاصی نسبت به پارکینگ مشاع بیشتر است.

پارکینگ اختصاصی:

به پارکینگی که در سند به نام فرد ثبت می شود پارکینگ اختصاصی گفته می شود. اما پارکینگ هایی که برای استفاده همه افراد طراحی شده اند را پارکینگ مشاع می نامند.

دادگاه صالح :

دادگاه صالح برای رسیدگی به دعوای مطالبه حق پارکینگ ، در صلاحیت دادگاه حقوقی محل وقوع آپارتمان می باشد.

گروه وکلای حکمت:

آدرس : شعبه ۱ تهران- فلکه اول تهرانپارس خیابان ۱۴۲ شرقی روبروی پاساژ سپید پلاک ۳۹ طبقه دوم واحد ۵

آدرس : شعبه ۲ تهران- نیاوران نرسیده به چهارراه کامرانیه روبروی پاساژ نارون پلاک ۱۲۷ طبقه ۶ واحد ۱۱

تلفن : ۰۲۱۷۷۷۱۹۳۳۷ – ۰۲۱۲۶۴۵۵۶۸۸

یک سوال جزئی درباره پارکینگ مزاحم دارید ؟ در بخش دیدگاه ها بپرسید

یک پاسخ

  1. با سلام
    آپارتمانی سه سال ساخت خریداری کرده ام با پارکینگ و اکنون متوجه شدم پارکینگ من غیر مزاحم است ولی پارکینگ دیگری به عنوان مزاحم پشت خودروی من قرار گرفته و پارکینگ مزاحم دیگری پشت خودروی کناری من جانمایی شده.یعنی دو پارکینگ مزاحم پشت پارکینگ من وجود دارد.در صورتی که در پارکینگ پشت سری من هم ماشینی پارک نباشد و در پارکینگ مزاحم کناری خودرویی پارک باشد باز هم خروج و ورود من به پارکینگ بسیار دشوار و تقریبا غیر ممکن است.آیا امکان شکایت و لغو پارکینگ های مزاحم وجود دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در ادامه این مقالات را نیز بخوانید

مشاوره حقوقی تلفنی 09123439500

توجه !

اگر در خصوص پارکینگ مزاحم نیاز به وکیل یا مشاوره حقوقی دارید

وکلا و مشاورین حقوقی گروه وکلای حکمت در زمینه میتوانند به شما کمک کنند.کافیست تماس بگیرید.

اگر با موبایل این صفحه را میبینید برای تماس مستقیم کافیست روی دکمه های بالا کلیک کنید.