پرداخت نفقه در دوران عقد-PARDAKHT NAFAGHE DAR DORAN AGHD

پرداخت نفقه در دوران عقد

در خصوص پرداخت نفقه در دوران عقدنیاز به وکیل دارید میتوانید با شماره02177719337 بگیرید . پاسخگویی از 9 صبح تا 18 می باشد. تماس فقط از تهران و شهر های اطراف -شهرستان پاسخگویی نداریم.
برای پرداخت نفقه در دوران عقد نیاز به مشاوره حقوقی دارید میتوانید با شماره02177719337 تماس بگیرید . پاسخگویی از 9 صبح تا 18 می باشد. تماس فقط از تهران و شهر های اطراف -شهرستان پاسخگویی نداریم.😊

یکی از مسائلی که در خصوص آن سوال می شود این است که ایا در دوران عقد نیز پرداخت نفقه بر عهده شوهر است یا خیر؟حال به بررسی این سوال مهم که پرداخت نفقه در دوران عقد امان پذیر است یا نه می پردازیم پس با ما همراه باشید.

نفقه یکی از جمله حقوقی است که قانون گذاربرای زوجه به منظور حفظ حقوق وی پیش بینی نموده که در صورت انعقاد نکاح، زوج موظف به رعایت و انجام دادن این تکلیف می باشد. بعد از انعقاد عقد نکاح و جاری شدن صیغه عقد زن و مرد زندگی خود را آغاز نموده و زوج موظف به پرداخت نفقه زوجه می شود.

نفقه چیست؟

به موجب تعریف قانون گذار که در قانون مدنی به آن اشاره کرده است نفقه عبارت است از:  تامین کردن تمام نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن از قبیل مسکن، لباس، هزینه‌های درمانی، بهداشتی و رفع نیاز‌های زن هنگام بیماری است.

برای مشخص شدن میزان نفقه، می بایست بین زن و شوهر توافق باشد، ولی ملاک و معیاری را قانون گذار در نظر گرفته است.

عرف و وضع مالی مرد می تواند در این توافق دخیل باشد ولی در صورت عدم توافق و ایجاد اختلاف دادگاه با جلب نظر کارشناس میزان آن را تعیین و زوج را مکلف به پرداخت آن می نماید.

پیشنهاد گروه وکلای حکمت برای شما همراهان عزیز:

نمونه دادخواست عسر و حرج

 شروط ضمن عقد نکاح

آیا ترک نفقه در دوران عقد جرم محسوب می شود؟

در مقابل تکلیف زوج در خصوص پرداخت نفقه زوجه نیز مکلف به تمکین از شوهر است در این زمینه ماده ۱۱۱۴ قانون مدنی بیان می دارد «زن باید در منزلی که شوهر تعیین میکند سکنی نماید مگر آنکه اختیار تعیین منزل به زن داده شده باشد»

در نتیجه پرداخت نفقه منوط به تمکین زن شده است.

در دوران عقد با توجه به عرف ما که زوجه  تمکین عام  و خاص از شوهر نمی کند برخی پنداشته اند که نفقه به زن تعلق نمیگیرد  که این نظریه اشتباه است چرا که قانون گذار در ماده ۱۱۰۲ قانون مدنی به صراحت بیان می دارد « همین که نکاح به طور صحت واقع شد روابط زوجیت بین طرفین موجود و حقوق و تکالیف زوجین در مقابل همدیگر برقرار می شود» پس در نتیجه پرداخت نفقه در دوران عقد نیز بر عهده شوهر است.

پرداخت نفقه با وجود حق حبس:

یکی از حق و حقوقی که به استناد قانون و حتی شرع به زن تعلق گرفته ، استفاده از حق حبس در نکاح برای زوجه می باشد. به این معنا که زن می تواند تا پیش از این که مهریه به وی پرداخت نشده است از ایفای وظایفی که در مقابل زوج دارد خودداری نماید و در عین حال از حق برخورداری از نفقه هم بهره مند باشد . در مجموع، یکی از وظایف زوجه در مقابل زوج تمکین است . به همین مناسبت ، زن تا هنگامی که تمام مهریه اش را دریافت نکرده می تواند از تمکین در برابر شوهر خودداری نموده و در عین حال نفقه اش را نیز بگیرد، فلذا بر اساس مقررات قانون مدنی ، یکی از موارد مجاز عدم تمکین استفاده از حق حبس می باشد.

بنابراین تا زمانیکه مهریه اش را نگرفته به استناد حق حبس ، از تمکین در برابر شوهر خودداری نموده و در عین حال نفقه هم دریافت کند.

پرداخت نفقه در دوران عقد-PARDAKHT NAFAGHE DAR DORAN AGHD

نحوه شکایت ترک انفاق در دوران عقد:

شکایت ترک انفاق در دوران عقد به موجب استناد به حق حبس میسر می باشد حق حبس نیز در قسمت قبل توضیح داده شد.

با توجه به تصویب قانون حمایت از خانواده ماده ۶۴۲ قانون مجازات اسلامی کتاب تعزیرات نسخ شد.

به موجب ماده ۵۳ قانون حمایت خانواده « هرکس با داشتن استطاعت مالی، نفقه زن خود را در صورت تمکین او ندهد یا از تادیه نفقه سایر اشخاص واجب ‌ النفقه امتناع کند به حبس تعزیری درجه شش محکوم می‌شود. تعقیب کیفری منوط به شکایت شاکی خصوصی است و درصورت گذشت وی از شکایت در هر زمان تعقیب جزائی یا اجرای مجازات موقوف می‌شود»

با توجه به این ماده زوجه می تواند با طرح موضوع در محاکم دادگستری زوج را محکوم به ترک انفاق نماید.

مجازات قانونی ترک انفاق:

با توجه به ماده ۵۳ قانون حمایت خانواده مجازات ترک انفاق حبس درجه شش تعزیری است که با توجه به دسته بندی مجازات های  تعزیری در ماده ۱۹ قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۱۳۹۲ حبس تعزیری درجه شش عبارت است از حبس بیش از شش ماه تا دو سال

جرم ترک انفاق در زمره جرائم قابل گذشت بوده؛ به این معنی که در هر مرحله از مراحل دادرسی و حتی بعد از صدور حکم و یا اجرا، با رضایت و گذشت زوجه پرونده متوقف و مختومه گردد.

در صورت داشتن هر گونه سوال در ارتباط با پرداخت نفقه در دوران عقد با شماره های درج شده در سایت تماس حاصل نمایید تا وکیل خانواده گروه وکلای حکمت شما را راهنمایی کند.

یک سوال جزئی درباره پرداخت نفقه در دوران عقد دارید ؟ در بخش دیدگاه ها بپرسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در ادامه این مقالات را نیز بخوانید

مشاوره حقوقی تلفنی 09123439500

توجه !

اگر در خصوص پرداخت نفقه در دوران عقد نیاز به وکیل یا مشاوره حقوقی دارید

وکلا و مشاورین حقوقی گروه وکلای حکمت در زمینه میتوانند به شما کمک کنند.کافیست تماس بگیرید.

اگر با موبایل این صفحه را میبینید برای تماس مستقیم کافیست روی دکمه های بالا کلیک کنید.