چگونه یک قرارداد خوب تنظیم کنیم؟

تنظیم قرارداد
در خصوص چگونه یک قرارداد خوب تنظیم کنیم؟نیاز به وکیل دارید میتوانید با شماره02126455688 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . پاسخگویی از 9 صبح تا 18 می باشد. تماس فقط از تهران و شهر های اطراف -شهرستان پاسخگویی نداریم.
برای چگونه یک قرارداد خوب تنظیم کنیم؟ نیاز به مشاوره حقوقی دارید میتوانید با شماره02126455688 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . پاسخگویی از 9 صبح تا 18 می باشد. تماس فقط از تهران و شهر های اطراف -شهرستان پاسخگویی نداریم.😊

 نوشتن و تنظیم قرارداد یکی از مهارت‌های بسیار مهمی است که می‌تواند آینده افراد، شرکت‌ها و …. را رقم بزند. در سالهای گذشته تنظیم قرارداد بیشتر توسط خود افراد و یا بدون مراجعه به وکیل صورت میگرفت. اما امروزه هر شخصی می‌تواند با دانش کم حقوقی قرارداد خود را به بهترین شکل ممکن تنظیم کند. ما در این مطلب سعی داریم روش نوشتن متن قراردادها و تنظیم آن را برای شما بازگو کنیم. با ما همراه باشید.در ابتدای مطلب به شما خواهیم گفت قرارداد چیست؟

قرارداد چیست؟

مطابق با ماده ۱۸۳ قانون مدنی:

 عقد یا قرارداد عبارت است از اینکه دو یا چند نفر در مقابل دو یا چند نفر دیگر تعهد بر امری نمایند و مورد قبول آنها باشد. به عبارت دیگر قرارداد نشان‌دهنده اراده طرفین برای ایجاد یک اثر حقوقی همراه با پذیرش تعهدات و مسئولیت‌ها است. با امضای قرارداد تمامی اسنادی که ذکر شد پایه و اساس تفسیر قصد طرفین محسوب می‌شوند. نقض شرط و بند قرارداد نه تنها ضمانت‌آور است بلکه از اعتبار و حمایت قانونی برخوردار است. قراردادها بر حسب طرفین، موضوع و تعهدات به دسته‌های متفاوتی تقسیم می‌شوند و در واقع قرارداد در جایی است که تمامی مذاکرات اولیه و مقدماتی به ثمر رسیده و ظهور و بروز رسمی و قانونی می‌یابد.قرارداد به عنوان یک سند حقوقی در برابر همگان قابل استناد است و طرفین با استناد به قرارداد نیاز به دلیل بیشتری برای مطالبه تعهدات طرف دیگر ندارند.

انواع قراردادهای رایج:

 1. قرارداد استخدام 
 2. قرارداد مشارکت در ساخت
 3. قرارداد مشارکت مدنی
 4. قرارداد اجاره 
 5. قرارداد فروش
 6. قرارداد پیمانکاری و… که در هر زمینه‌ای متفاوت است.

اهمیت نوشتن قرارداد:

 • پیشگیری از هرگونه اختلاف احتمالی در آینده
 • افزایش بهره‌وری و کیفیت کار
 • حفظ روابط کاری و اقتصادی به طور مستمر
 • جلوگیری از اتلاف وقت و از بین رفتن حق و حقوق طرفین
 • کاهش ضرر و زیان ناشی از مسائل بوجود آمده در حین انجام کار 
 • جلوگیری از اختلاف نظرها در هنگام انجام کار و دعواهای حقوقی

پیشنهاد ما برای شما:تنظیم قرارداد مشارکت در ساخت

بهتر است برای تنظیم قرارداد با اهل فن و متخصص مشورت کرد و امور مربوطه را به فرد مجرب واگذار نمود تا امنیت اقتصادی و حقوقی خود را با چالش مواجهه نکنیم با یک مشورت اولیه و پیشگیری ساده میتوانیم از اتلاف وقت و سرمایه در پیچ و خم دادگاه ها جلوگیری کنیم تا با خیالی آسوده اقتصاد و امور حقوقی خود را که لازمه زندگی بشری مدیریت کنیم.

چگونه یک قرارداد خوب تنظیم کنیم؟

برای تنظیم یک قرارداد صحیح و اصولی ، نیازمند شناسایی چالش ها و پیدا کردن راه حل های مناسب برای رفع چالش ها هستیم. البته که منظور از راه حل یک راهکارحقوقی است تا قرارداد با چالش کمتری مواجهه شود اینکه موضوع قرارداد مربوط به چه نوع از کسب و کار و یا معامله باشد شیوه و سبک نگارش متفاوت خواهد بود.

اکثرا با استناد به ماده 10 قانون مدنی قراردادهای خود را به هر شکلی که بخواهند تنظیم میکنند البته که احترام به اصل تراضی طرفین اهمیت دارد اما نباید به صرف استناد به ماده 10 قانون مدنی قراردادی بدون شکل و شیوه صحیح تنظیم کرد.

هر قراردادی از یکسری قواعد عمومی و اختصاصی تشکیل میشود مثلا قراردادهای مربوط به اجاره و خرید و فروش از قواعد عمومی مثل ماده 190 قانون مدنی تشکیل میشود ولی شروط و قواعد اختصاصی آنها میتواند متفاوت باشد.

چارچوب و ارکان کلی قراردادها شامل طرفین، موضوع قرارداد، مدت قرارداد، مبلغ قرارداد، شرایط قرارداد، تعهدات طرفین و انحلال قرارداد است که البته با توجه به موضوع و نیاز طرفین میتواند محتویات و مندرجات قرارداد متفاوت باشد.

یکی از اصلی ترین چالش های قرارداد ، اعتبار سنجی طرفین است که با توجه به جایگاه طرفین این مهم قابل حل است.

قراردادها میتوانند به صورت عادی یا رسمی باشد که البته بهتر است قراردادهای خود را در دفاتر اسناد رسمی بصورت رسمی تنظیم کنید تا از هرگونه آسیبی و خسارتی مصنون بمانید.

قرارداد باید به شکلی تنظیم شود که از هرگونه تفسیر به اشتباه توسط طرفین و اشخاص ذینفع و دادگاه مصون بماند بدلیل اینکه تفسیر ناصحیح طرفین یا قاضی از یک قرارداد میتواند سرمایه هایی را تلف و حقوق شخص های ذینفع قرارداد را پایمال کند.

نکات مهم در نوشتن قرارداد و تنظیم آن:

۱- عنوان قرارداد:

بعد از یادداشت نام خداوند بر روی برگه قرارداد، عنوان قرارداد از بندهای واجب یک قرارداد است. شما باید تعیین کنید که قرارداد شما چه نوع قراردادی است: قرارداد طراحی سایت، قرارداد اجاره، قرارداد استخدام و…

۲- طرفین قرارداد:

بعد از درج عنوان قرارداد باید در بندی به نام “طرفین قرارداد” مشخصات شناسنامه‌ای و کدملی طرفین قرارداد به صورت کامل و با آدرس و شماره تماس منزل به صورت دقیق و شماره تلفن همراه درج گردد. باید توجه داشت در صورتی­که یکی از طرفین آدرس خود را در حین قرارداد تغییر داد، باید حتماً آن را کتباً به طرف دیگر اعلام و آن را پیوست قرارداد کند. در این بند عناوین طرفین نیز ذکر می‌گردد (طرف اول، طرف دوم، کارمند، کارفرما و…)

در صورتی­که فردی به نمایندگی و وکالت فرد دیگری به تنظیم و امضای قرارداد می‌پردازد، باید مشخصات کامل خود را همانند طرفین قرارداد، با ذکر عنوان خود (وکیل، نماینده و…) در متن قرارداد درج کند.

۳- موضوع قرارداد:

این بند یکی از مهمترین بندهای هر قراردادی است و ماهیت اقدام یا کاری که طرفین خود را ملزم به انجام آن می‌کنند، نشان می‌دهد. موضوع قرارداد می‌تواند فروش، اجاره، ساخت، توسعه، طراحی، واگذاری، حق استفاده، مشارکت و… باشد که باید با جزئیات دقیق و به صورت کاملاً واضح در این بند نوشته شوند.

۴- مدت قرارداد:

یک قرارداد اصولی و حقوقی دارای مدت زمان شروع و پایان قرارداد است. یک قرارداد می‌تواند محدود یا نامحدود باشد؛ بنابراین باید تاریخ شروع و پایان قرارداد برای هر قراردادی به صورت دقیق نوشته شود.

۵- مبلغ قرارداد:

مبلغ قرارداد می‌تواند به صورت برآورد یا به صورت قطعی باشد؛ در هر دو صورت باید مبلغ قرارداد و نحوه دریافت‌ و پرداخت به همراه تاریخ‌های پرداخت به دقت و کامل در این بند توضیح داده شوند. در اکثر دعاوی حقوقی، بیشترین آن­ها بر سر مسائل مالی اتفاق افتاده است؛ بنابراین در صورتی­که به این بند توجه ویژه‌ای داشته باشید، حتی در دادگاه‌ها هم می‌توانید پیروز باشید. نحوه پرداخت مبلغ قرارداد می‌تواند در بند یا ماده‌ جداگانه درج شود.

۶- شروط و تعهدات:

در متن قرارداد علاوه بر موضوع قرارداد باید تعهدات طرفین نیز به صورت کامل و مشخص ذکر شوند. در قراردادهای پیمانکاری براساس شرایط عمومی پیمان، ابتدا باید تعهدات پیمانکار و سپس تعهدات کارفرما درج شود اما در سایر قراردادها، درج این تعهدات به صورت توافقی می‌باشد و هر کدام به عنوان یک بند یا ماده جداگانه ذکر می‌شوند.

تمام موارد بالا از مهمترین بندهای یک قرارداد و نحوه نوشتن متن قرارداد هستند که ذکر آن­ها برای کاهش دعواهای حقوقی در قراردادها واجب است. اما بندها و ماده‌های دیگری نیز در قراردادها وجود دارد که براساس توافقات طرفین و زمینه تخصصی آن­ها در قرارداد ذکر می‌شوند.

۷- فورس ماژور:

‌ فورس ماژور یا قوه قهریه یکی از شروط مندرج در قرارداد است که بار مسئولیت را برای امور طبیعی و غیر قابل اجتنابی که انجام تعهدات قرارداد را مختل می‌کند، از طرفین قرارداد برمیدارد و مانع انجام تعهدات مندرج در قرارداد از سوی طرفین خواهد شد.

فورس ماژور برای حوادث و اتفاقاتی به کار می‌رود که جزو امور طبیعی محسوب شده و هیچ یک از طرفین را نمی‌توان به خاطر آن مسئول دانست نظیر طوفان، گردباد، زلزله و … .همچنین این واژه شامل امور انسانی نظیر اغتشاش، شورش و درگیری‌های مسلحانه نیز می‌شود.

۸- مرجع حل اختلاف: 

در صورت بروز اختلاف فی‌مابین طرفین قرارداد، در صورتی که توافقی در مذاکرات حاصل نشود، اصولا مرجعی به عنوان مرجع حل اختلاف مقرر می‌شود. زیرا منشا اختلافات در واقع اختلاف نظر طرفین با یکدیگر می‌باشد. جایی که طرفین به این نقطه می‌رسند که هیچ دیدگاه مشترکی بر روی یک موضوع واحد با یکدیگر ندارند. این اختلاف هم می‌تواند در مورد تفسیر یک قرارداد و هم می‌تواند در مورد نحوه اجرای یک قرارداد باشد.اختلاف در مورد نحوه اجرای یک قرارداد زمانی است که یکی از طرفین معتقد است که تخلفی از جانب طرف دیگر قرارداد رخ داده است.

در ادامه بخوانید:قرارداد بازرگانی چیست و چگونه تنظیم می شود

در صورت تمایل برای تنظیم هرگونه از انواع قراردادها ( اجاره ، خرید و روش ، قولنامه ، مبایعه نامه ، مشارکت در ساخت و … ) میتوانید با (گروه وکلای حکمت) متشکل از متخصص ترین و مجرب ترین وکلای دادگستری مسلط به امور قراردادها ، مشاوره حقوقی لازم را انجام داده تا در صورت تمایل تنظیم قراردادهای خود را به ما بسپارید تا امنیت حقوقی و اقتصادی را برای شما تضمین نماییم.

یک سوال جزئی درباره چگونه یک قرارداد خوب تنظیم کنیم؟ دارید ؟ در بخش دیدگاه ها بپرسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

امتیاز این مقاله

این مقاله را به اشتراک بگذارید

جدیدترین مقالات

کتاب های پیشنهادی

در ادامه این مقالات را نیز بخوانید

مشاوره حقوقی تلفنی 09123439500

توجه !

اگر در خصوص چگونه یک قرارداد خوب تنظیم کنیم؟ نیاز به وکیل یا مشاوره حقوقی دارید

وکلا و مشاورین حقوقی گروه وکلای حکمت در زمینه میتوانند به شما کمک کنند.کافیست تماس بگیرید.

اگر با موبایل این صفحه را میبینید برای تماس مستقیم کافیست روی دکمه های بالا کلیک کنید.