چک کیفری چیست ؟

 

اقدامات صادر کنندکان چک بلامحل ویا وکیل آنها ،در موارد مندرج در ذیل جرم بوده  ، وبر حسب مورد بمیزان ۶ ماه تا ۲ سال زندان دارد

این مطلب را از دست ندهید :آیا چک حقوقی زندان دارد 

چک کیفری چیست ؟

چک کیفری چیست ؟

۱- اگر صادر کننده ی چک در تاریخ مندرج ، در چک موجودی نداشته /یا کسری موجودی داشته باشد .

صادر کننده چک  میبایست در تاریخ مندرج در چک،  وجه نقد داشته باشد  حال اگر صادر کننده چک موجودی نداشته و یا کسری موجودی داشته باشد دارنده و یا ذینفع اینگونه چک می توانند بعد از دریافت چک بنحو ذیل رفتار کنند …

الف) با واریز کسری موجودی ، وجه چک را دریافت نمایند که این مورد توصیه نمی شود .

ب) مبلغ موجودی در حساب را اخذ و نسبت به کسری موجودی ، از بانک تقاضای صدور گواهی عدم پرداخت (برگشت ) چک را نمایند .

۲- اگر صادرکننده چک، پس از واریز وجه چک به حساب (جهت پاس شدن چک)، آن وجه را به هر دلیلی ، از حساب خود خارج نماید

۳- هر گاه صادر کننده چک ، مندرجات چک را به نحوی تنظیم نماید که چک به دلایلی از جمله خط خوردگی /عدم شباهت امضای روی چک با نمونه امضای موجود در بانک / اختلاف در مندرجات چک (اختلاف در مبلغ حروفی و عددی چک ) ، منتهی به برگشت چک شود و بانک از پرداخت وجه آن خوداری کند.

موارد مندرج در بالا ،جنبه ی تمثیلی داشته  نه حصری این بدان مفهوم  است که

اگر  مثلاً خط صادر کننده چک تعمدا” به نحو نامناسب  کم رنگ نوشته شده باشد  ؛ باز عمل صادر کننده چک جرم میباشد

 نکته :

 از آنجایی که در صدور چک های مخدوش ، عمد و سوء نیت صادرکننده اینگونه چک ها  ، شرط وقوع این جرم است

 لذا  میبایست پس از اخذ آن ، دارنده چک به صادره کننده آن ، جهت اصلاح  آن ، مراجعه نماید و در صورت عدم اصلاح چک  میتوان ، علیه صادر کننده چک شکایت نماید .

۴- صادر کننده چک ، بر خلاف مفاد مندرج در ماده ۱۴ قانون صدور چک ، دستور عدم پرداخت وجه چک را بدهد .

به موجب ماده ۱۴ قانون صدور چک

به صادر کننده و یا ذینفع چک( کسی که چک به هر نحو قانونی به او منتقل شده ) و قائم مقام قانونی (ورثه و….)، اجازه داده شده که در صورت مفقود ی چک ، خیانت در امانت ،کلاهبرداری ،سرقت ،جعل چک و یا حصول  جرائم دیگر ، دستور عدم پرداخت وجه چک را به بانک بدهد .

جرائم مندرج در ماده ۱۴ ،جنبه تمثیلی دارد نه حصری ،یعنی اینکه اگر چک در اثر جرائم دیگر هم تحصیل شده باشد ؛ باز می توان دستور عدم پرداخت وجه چک را بانک داد مثل تحصیل مال از طریق نامشروع

 بانک موظف است ، ظرف  مدت یک هفته از تاریخ دستور ، حساب صادر کننده چک  را مسدود نماید .

و از طرفی صادر کننده چک میبایست ظرف مدت یک هفته شکایت خود را به دادسرا تقدیم نمایید و گواهی تقدیم شکایت خود را ، به بانک مربوطه تحویل دهد ، در غیر اینصورت به درخواست دارنده ی چک ، وجه چک به دارنده آن پرداخت میگردد .

۵- برابر ماده ۱۰ قانون صدور چک بلامحل ،صدور چک از حساب مسدود ، جرم محسوب میگردد .

ماده ۱۰

هر شخصی با علم و آگاهی از بسته بودن حساب بانکی خود، اقدام به صدور چک نماید ؛عمل وی ، صدور چک بلا محل بوده و به حداکثر مجازات قانونی جرم صدور چک بلامحل ( دو سال حبس و دو سال محرومیت از داشتن دسته چک ) محکوم می گردد .

گاهی حساب جاری شما ، به دلایلی از جمله ، عدم کارکرد به مدت طولانی و یا…  از ناحیه ی بانک ، مسدود میشود و شما تعمداً با علم وآگاهی از مسدوی حساب ، مبادرت به صدور چک می نمایید که این عمل شما ،جرم محسوب می گردد ، بنابراین شرط وقوع این جرم

علم و آگاهی صادر کننده چک ، نسبت به مسدوی حساب میباشد قاضی ، ملزم به دادن حداکثر مجازات میباشد و نمی تواند اجرای چنین مجازاتی را معلق (تعلیق) نماید .

میزان حداکثر مجازات مندرج در این ماده ،براساس مبلغ و میزان وجه چک ، تعیین میگردد بطور مثال اگر مبلغ چک صد هزار تومان باشد و چک از حساب مسدود صادر شده باشد حداکثر مجازات ( ۶ ماه حبس ) در نظر گرفته میشود .

۶- اشخاصی که به وکالت و یا نمایندگی از طرف اشخاص حقیقی (انسان ها) و یا اشخاص حقوقی (شرکتهای تجاری ،سازمان ها و موسسات و …) چک صادر می کنند ؛ مرتکب صدور چک بلا محل شده اند مگر اینکه..

  ثابت کنند که علت عدم پرداخت وجه چک ، عمل صاحب حساب یا وکیل و نماینده بعدی بوده است .

چک کیفری چیست ؟

منظور از وکیل …

اگر دارنده ی حساب جاری به شخصی وکالت در جهت  افتتاح حساب و صدور چک در یکی از  دفاتر اسناد رسمی بدهد ؛ آن شخص ، وکیل صادر کننده چک محسوب می شود .

منظور از نماینده …

 –  ولی قهری

–  قیم  

–  مسئول سازمان که ، حسب مقرارت قانونی اختیار لازمه به وی داده شده ؛ نماینده محسوب میشود .

 

پیشنهاد میشود این مقاله مطالعه شود .

قانون صدور چک جدید (سال ۹۷)

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 2 =