تفاوت حق سرقفلی وکسب وپیشه به زبان ساده

تفاوت حق سرقفلی وکسب وپیشه به زبان ساده
تفاوت حق سرقفلی وکسب وپیشه به زبان سادهReviewed by داود چشمی نویسنده کتاب آموزش سرقفلی و کسب و پیشه به زبان ساده on Jul 22Rating: 5.0

تفاوت حق سرقفلی وکسب وپیشه به زبان ساده

حق سرقفلی و حق کسب و پیشه در عرف و بین مردم ، معمولاً در کنار هم و بصورت یکجا به کار برده می شود ولی در حقیقت این دو ، باهم تفاوت هایی ، به شرح ذیل دارند .

این مطلب ها را از دست ندهید

تخلیه به جهت انتقال به غیر چگونه است ؟

تخلیه به جهت احداث ساختمان جدید 

تخلیه به علت نیاز شخصی چگونه است ؟

تخلیه به علت تعدی وتفریط چگونه است ؟

حق سرقفلی حق کسب و پیشه چیست؟

عنوان حق سرقفلی برای اولین بار در قانون روابط موجر و مستأجر مصوب۱۳۷۶ بکار برده شده عنوان حق کسب و پیشه در قانون روابط موجر و مستأجر مصوب ۱۳۵۶ بدون ذکر تعریف آن صرفا در ماده ۱۸ قانون مرقوم بکار برده شده

پس از پرداخت حق سرقفلی از ناحیه مستاجر ، به موجر ، حق سرقفلی برای مستاجرقطعا تثبیت می گردد در اثر فعالیت کسبی مستمر مستاجر و به مرور زمان حاصل می گردد
بعبارتی اگر مستاجر فعالیتی نکندحق کسب و پیشه درملک برای وی حاصل نمی گردد
حق سرقفلی قابل اسقاط و توقیف و ضمانت گذاشتن است. ولی حق کسب و پیشه قابل اسقاط و توقیف و ضمانت گذاشتن نیست ، بطور مثال حق کسب و پیشه را نمی توان در ابتدای عقد اجاره از ناحیه طرفین عقد اجاره اسقاط نمود چرا که حقی که هنوز ایجاد نشده نمی توان اسقاط کرد ( اسقاط ما لم یجب)
حق سرقفلی ولو با تخلف مستأجر ساقط نمی شود ولکن حق کسب و پیشه، بر اثر تخلف مستأجر به شرح مندرج در قانون روابط موجر و مستاجر مصوب سال۵۶ ( تعدی و تفریط ، تغییر شغل و….)می توان ساقط نمود .

تفاوت حق سرقفلی وکسب وپیشه به زبان ساده

تفاوت حق سرقفلی وکسب وپیشه به زبان ساده

حق سرقفلی ولو بدون رضایت مالک یا مالکین قابلیت انتقال به دیگران را دارد

ولکن انتقال حق کسب و پیشه منوط به رضایت مالک و یا مالکین است و عدم اخذ رضایت مشارالیها ، موجب تخلف مستاجر و النهایه تخلیه ملک می گردد.

تفاوت حق سرقفلی وکسب وپیشه به زبان ساده

میزان و مبلغ حق سرقفلی توسط کارشناس ، براساس شرایط ذیل معین می گردد.
– میزان ومبلغ حق سرقفلی پرداختی از ناحیه مستاجر به موجر
-موقعیت و شرایط ملک
-کیفیت بنا وتجهیزات بکار برده شده در ملک
در صورت عدم توافق موجرو مستاجر در تعین میزان حق کسب و پیشه ، طبق نظریه کارشناس دادگاه میزان ارزش حق سرقفلی قابل تخمین است
لازم به ذکر است کارشناس در صورت وجود حق سرقفلی علاوه بر حق کسب و پیشه ، قیمت بیشتری برای ملک در نظر می گیرد میزان ومبلغ حق کسب و پیشه توسط کارشناس براساس ….
-نوع کسب و شغل مستاجر وفعالیت تجاری
– مدت عقد اجاره
– میزان جذب مشتری
-شهرت کسب و کار مستاجر

تفاوت حق سرقفلی وکسب وپیشه به زبان ساده

در صورت عدم توافق موجرو مستاجر در تعین میزان حق کسب و پیشه ، طبق نظریه کارشناس دادگاه میزان ارزش حق کسب و پیشه قابل تخمین است .

البته تفاوت ها دیگری هم به غیر از موارد مندرج در بالا وجود داشته که صرفا به ذکر تعدادی از موارد مهم آن بسنده نموده

تفاوت حق سرقفلی وکسب وپیشه به زبان ساده

نکته مهم در این باب حق سرقفلی

برابر ماده ۱۸ قانون روابط موجر و مستأجر مصوب سال ۱۳۵۶، میزان حق کسب و پیشه و تجارت ، برمبنای اصول و ضوابط خاص از جمله آیین نامه ی که از طرف وزارتخانه ی دادگستری و سازمان مسکن و شهرسازی تهیه و به تصویب کمیسیون های مربوط مجلسین می رسد .تعین می گردد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × دو =